Connect with us

Czego szukasz?

FRECA

FROC: Pech Bilińskiego. Triumf Mansella na Manfeild | Analiza 2. wyścigu

Roman Biliński ponownie pokazał niezłe tempo, ale przez usterkę sygnalizacji świetlnej z tyłu bolidu stracił 2 okrążenia do liderów, przez co mógł pomarzyć o punktach. Polak startował z 8. pola i miał powtórzyć to samo, co tydzień temu w Taupo, ale tym razem nie było mu to dane. Wyścig nr 2 w Mainfeild ostatecznie wygrał Christian Mansell, który awansował w „generalce” i zredukował część strat do zawodnika M2 Competition. Podium uzupełnili Kaleb Ngatoa i Tommy Smith.

roman biliński wyścig 2 manfeild froc wyniki analiza
Fot. Castrol Toyota Formula Regional Oceania Championship / Roman Biliński na torze Manfeild pod patronatem Chrisa Amona

Dramat Romana Bilińskiego

Lider mistrzostw FROC padł ofiarą pecha w 2. wyścigu na torze Manfeild. W bolidzie Polaka padł system odpowiedzialny za mrugające czerwone światełko, przez co groziła mu dyskwalifikacja. Początkowo Biliński wystartował dość solidnie i był konkurencyjny, ale po kolizji ze Sceatsem wypadł z toru i potem zjechał do alei serwisowej w celu naprawy usterki. Mechanicy mieli jednak sporo kłopotów i w ruch szły tzw. trytytki, aby przymocować światło z tyłu. Operacja trwała 2 okrążenia, co mocno ograniczyło szanse lidera M2 Competition na choćby małe punkty.

Warto odnotować, że przez opady i zmianę warunków wspomniana sygnalizacja była niezbędna i nie można było dopuścić polskiego kierowcy do dalszej walki. Ogromna szkoda, ponieważ w tej sytuacji Roman Biliński był bezradny (17. miejsce). W dodatku zmagania wygrał jeden z jego najgroźniejszych rywali, Christian Mansell.

ZOBACZ TAKŻE
FROC: Co musisz wiedzieć o serii Romana Bilińskiego?

Na szczęście do 3. wyścigu nasz reprezentant wyruszy z pole position i będzie mógł powetować sobie niepowodzenia z 2. zawodów na Manfeild. Start już o godz. 3:54 czasu polskiego.

Najlepszy kierowca: Christian Mansell

Australijczyk zaliczył świetne pierwsze okrążenie po starcie z 5. pola. Najpierw Mansell zyskał 2 pozycje na pierwszych zakrętach, a potem objął prowadzenie po utracie przyczepności przez Gerarda Xie. Jeden z największych rywali Romana Bilińskiego był bezbłędny w 2. wyścigu na Manfeild i odniósł zasłużone zwycięstwo. Zawodnik Giles Motorsport tylko kontrolował sytuację i przewagę nad zespołowym kolegą, Kalebeb Ngatoą. Kolejni rywale byli już dość daleko.

Trzeci, Tommy Smith, po starcie z 3. pola można powiedzieć, że zachował podium i nic więcej. Jego strata do liderów wyniosłą ponad 6 sekund, co jak na serię FROC nie jest tak mało. Co ciekawe, Patrick Woods Toth startujący z PP był dopiero czwarty, głównie zawdzięczając spadek błędom z pierwszego okrążenia.

Najlepszy zespół: Giles Motorsport

Tym razem nie M2 Competition, a Giles Motorsport wykonało lepszą robotę. Christian Mansell i Kaleb Ngatoa sięgnęli po dublet dla tej ekipy. Dość solidnie spisał się też trzeci reprezentant tej ekipy, Alex Crosbie, który zajął 7. lokatę. Śmiało można uznać, że 3 zawodników w Top 7 to świetny wynik. Dla przykładu dominujące ostatnio M2 Competition miało jedynie Nicolę Lacorte i Liama Sceatsa na P5 i P6, a Gerard Xie był dopiero dziesiąty.

ZOBACZ TAKŻE
FROC: Biliński z triumfem w Manfeild | Analiza 1. wyścigu

Największe zaskoczenia: Sherlock i Cleary

Obaj zawodnicy mile zaskoczyli, ponieważ udało im się unikać duży błędów i awansować z P13 i P14 do czołowej 10. Titus Sherlock zajął niezłe 8. miejsce, a Elliott Cleary 9. Dla zawodników Kiwi Motorsport i MTEC Motorsport były to wyniki, które przed samym zawodami wzięliby w ciemno, uwzględniając zmienne warunki na torze Manfeild.

Największe rozczarowania: Xie, Lacorte i pechowy Biliński

To nie był dobry wyścig dla zespołu M2 Competition. Gerard Xie po przebicu się po starcie z P2 nie wytrzymał presji i szybko obrócił się, spadając tym samym w dół stawki. Chińczyk tydzień temu wygrywał wyścig, a dziś znacznie rozczarował. Obok niego nie popisał się Nicola Lacorte. Junior Alpine był drugi w 1. wyścigu i mógł walczyć o lepsze miejsce niż 5. Włoski zawodnik nie odnalazł tempa i skupił się na dojechaniu do mety. Obok wymienionych należałoby wymienić Romana Bilińskiego i awarię w jego bolidzie, która pozbawiła go szans na punkty, o czym więcej napisaliśmy na samej górze analizy.

ZOBACZ TAKŻE
FROC: Kapitalny weekend Bilińskiego. 2 wygrane i jedno 2. miejsce

Klasyfikacja generalna: Biliński pozostał liderem

Polski kierowca ze zgromadzonymi 123 punktami utrzymał się na P1 w „generalce”. Jednakże drugi Christian Mansell traci do niego już 19 „oczek”. Trzeci jest Liam Sceats, który uzbierał 100 punktów. Pozostali kierowcy mają już znacznie większe straty do liderów.  Czwarty Alex Crosbie traci do Romana Bilińskiego już aż 44 punkty, więc całkiem sporo. Pełną tabelę znajdziesz w osobnym materiale, do którego przekierowujemy poniżej (kliknij w „zobacz także”).

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja FROC 2024. Sprawdź pozycję Romana Bilińskiego

Przed nami decydujące starcie

Do rozegrania został jeszcze jeden wyścig. Na 28 stycznia, godz. 3:54 czasu polskiego zaplanowano 27-okrążeniowe zmagania o Dan Higgins Trophy na torze Manfeild mającego za patrona Chrisa Amona, byłego kierowcę F1. Transmisję z zawodów możecie obejrzeć bezpośrednio tutaj. Jeśli chodzi o kolejne starty Romana Bilińskiego w serii Formula Regional Oceania Championship to nie będziemy długo czekać. Już w kolejny weekend, 3-4 lutego, rywalizacja przeniesie się na Hampton Downs. Właściwie do 18 lutego nie będziemy się nudzić, ponieważ kategoria wspierana przez Toyotę rozgrywa swoje weekendy wyścigowe co tydzień.

Retransmisja z 2. wyścigu znajdować będzie się pod tym linkiem. Korzystając z okazji zachęcamy do wzięcia udziału w licytacji organizowanej przed Formula Drive z okazji 32. Finału WOŚP. Na aukcji w serwisie Allegro możecie wylicytować szkolenie z jazdy bolidem Formuły Renault 2.0 na Torze Silesia Ring, dzięki czemu możecie poczuć się jak polski bohater tegorocznego FROC i przy okazji pomagacie czynić dobro. Link do licytacji znajdziecie tutaj. Więcej szczegółów opisaliśmy w osobnym materiale – kliknij „zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Licytuj szkolenie Formuła Renault 2.0 na Torze Silesia Ring. Formula Drive gra z WOŚP!

Wyniki 2. wyścigu w Manfeild

wyniki 2 wyścig manfeild 2024 froc 1

Screenshot z transmisji FROC

wyniki 2 wyścig manfeild 2024 froc 2

Screenshot z transmisji FROC

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama