Connect with us

Czego szukasz?

F4

FWS: Premierowe podium Gładysza w F4 | Analiza 1. wyścigu w Jerez

Maciej Gładysz zaliczył bardzo udany debiut w wyścigach F4. Polak zajął 3. miejsce na torze Jerez w inauguracyjnej rundzie sezonu 2024 w Formule Winter Series. Zawodnik MP Motorsport uległ jedynie doświadczonym, Andresowi Cardenasowi i Griffinowi Peeblesowi. Jednocześnie podopieczny Orlen Teamu był najlepszym debiutantem. Wiktor Dobrzański zajął 31. pozycję, wykonując po drodze kilka odważnych manewrów wyprzedzania.

jerez formula winter 2024 1 wyścig wyniki analiza maciej gładysz podium
Fot. Formula Winter Series

Maciej Gładysz z podium FWS, awans Wiktora Dobrzańskiego

Kierowca z Tarnowa bardzo dobrze ruszył z 3. pola startowego i obronił swoją pozycję. Nawet przez moment Polak atakował Andresa Cardenasa z Camposa, ale ten podkręcił tempo i wykorzystał błędy Griffina Peeblesa, który wyprzedził go na dojeździe go T1. Następnie czołowa trójka ułożyła się następująco: Cardenas – Peebles – Gładysz. W ostatnich 10 minutach zmagań podopieczny Orlen Teamu wywierał presję na zespołowym koledze z MP Motorsport. Andres Cardenas odjechał im na ponad 4 sekundy, więc pozostała im już walka o drugie miejsce. Ostatecznie Maciej Gładysz nie znalazł sposobu na Australijczyka. Należy jednak wyróżnić polskiego kierowcę, ponieważ był najlepszym debiutantem i pokonał kilku doświadczonych kierowców. Mowa o choćby trójce z US Racing, tj. Ferreira, Bohra i Pradel.

podium gładysz 2024 jerez 1 wyścig

Fot. Formula Winter Series

ZOBACZ TAKŻE
Formuła Winter Series. Co musisz wiedzieć o sezonie 2024?

Z całkiem dobrej strony, po rozczarowaniu w kwalifikacjach, pokazał się Wiktor Dobrzański. Podopieczny Tecnicaru po starcie z 37. pola zdołał poprawić się, finalnie przebijając się na 31. pozycję. Pozostaje liczyć, że w Q2 nasz rodak pokaże jutro lepsze tempo, zapewni sobie wyższe pole startowe i powalczy o coś więcej.

Najlepszy kierowca: Andres Cardenas

Peruwiańczyk okazał się dziś nie do pokonania. Zawodnik Campos Racing przegrał początkowo start z Griffinem Peeblesem i spadł na 2. lokatę. Później jednak kierowca Campos Racing wywierał presję na Australijczyku, aż wyczekał jego błąd i wcisnął się w wolną lukę. Od tamtej pory jeden z dużych talentów z Ameryki Południowej oddalał się i raz miał już ponad 5 sekund przewagi nad rywalami. Ostatecznie spadła ona do 4,6 s, ale to jak na warunki wyścigów F4 dość sporo. Możliwe, że Maciej Gładysz miałby mniejsze straty, ponieważ był szybszy od Griffina Peeblesa, ale ten tym razem nie uległ presji i wybronił się.

ZOBACZ TAKŻE
FWS: Gładysz trzeci w kwalifikacjach, Dobrzański z P37 | Analiza

Widać było, że czołowa trójka odjeżdża znacznie reszcie stawki. Chociaż zawodnicy US Racing zdołali w końcówce znacząco odrobić straty do trzeciego, Macieja Gładysza. Nic to im jednak nie dało, co mogło dziwić, ponieważ np. 5. Akshay Bohra jest widziany jak jeden z czołowych kierowców, co pokazał w sezonie 2023.

Najlepszy zespół: MP Motorsport

Mimo że pierwszy wyścig FWS w Jerez padł łupem reprezentanta Camposa, tak finalnie lepsi byli Holendrzy. Griffin Peebles i Maciej Gładysz zapewnili MP Motorsport aż 33 punkty. Za to poza Cardenesem, Hiszpanie mieli dopiero 2. Jamesa Egoziego na 15. lokacie. Warto dodać, że w MP punkty dla siebie wywalczyli jeszcze 7. Mattia Colnaghi i 9. Lucas Fluxa. US Racing miało za to trójkę na lokatach 4-6: Ferreira, Bohra i Pradel. 

Punktami może pochwalić się jeszcze ekipa DriveX. Ósmy był Mikel Pedersen, a dziesiąty Juan Cota.

Największe zaskoczenia: Bohra, Pedersen i Colnaghi

Zawodnicy startujący z pól nr 10, 14 i 12 wykonali dobrą robotę. Akshay Bohra powetował sobie czasówkę i przebił się na 5. miejsce. Za to Mikel Pedersen z DriveX zdołał zapunktować, dzięki zdobyciu 8. miejsca. Przed nim na metę wpadł Mattia Colnaghi, który tym samym pokazał, że przygotowanie w MP Motorsport faktycznie stoi na dobrym poziomie i można wrócić do gry.

ZOBACZ TAKŻE
Maciej Gładysz przed startem FWS. „Będzie sporo walki" | WYWIAD

Największe rozczarowania: Rivera i Egozi

Obaj zawodnicy Camposa mieli duże kłopoty po samym starcie i przez nie nie mogli walczyć o wysokie lokaty. Ernesto Rivera i James Egozi spadli odpowiednio z pól nr 4 i 6 na koniec stawki. Obaj próbowali ratować, co się da, ale to wystarczyło i tak na dość niewiele. Pierwszy z wymienionych był dopiero 23., a drugi 15. Raczej nie ma bardziej rozgoryczonych dziś zawodników w padoku FWS.

ZOBACZ TAKŻE
Jan Przyrowski o rywalizacji w F4. "Do każdego trzeba podchodzić z szacunkiem, bo każdy ma jeden cel" | WYWIAD

Co przed nami?

Już jutro, 11 lutego, o godz. 9:00 odbędzie się druga sesja kwalifikacyjna, która rozstrzygnie ustawienie na starcie do 3. wyścigu. Niedługo później ruszą 2. zmagania, bo o 10:50, do których Maciej Gładysz ruszy z pierwszej linii (2. pole). Kolejno 3. zawody zaplanowano na godz. 16:00. Pozostaje mieć nadzieję, że Polacy spiszą się w każdej sesji bardzo dobrze i powalczą o niezłe wyniki. Więcej szczegółów odnośnie transmisji wraz z przypiętymi, zaplanowanymi Live’ami znajdziecie w osobnym materiale- kliknijcie „zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Formula Winter Series z Maciejem Gładyszem, Wiktorem Dobrzańskim i Janem Przyrowskim? [stream, live]

Wyniki 1. wyścigu Formula Winter Series w Jerez 2024

wyniki 1 wyścig jerez formula winter series 2024 gladysz podium

Fot. livetiming.getraceresults.com / Wyniki 1 . wyścigu Jerez 2024 FWS

Reklama