Connect with us

Czego szukasz?

F4

Hiszpańska F4: Gładysz piąty na otwarcie sezonu | Analiza 1. wyścigu

Pierwszy wyścig sezonu Hiszpańskiej Formuły 4 wygrał Lucas Fluxa. Podium uzupełnili Keanu Al Azhari i Tomas Strauven. Najlepszy z Polaków był Maciej Gładysz, który zajął wysokie 5. miejsce. Niezły awans w stawce zaliczył Jan Przyrowski, który poprawił się o 9 pozycji. Zawody przedwcześnie przerwano z powodu problemów z usunięciem 2 samochodów.

gladysz wyscig 1 jarama 2024 hiszpanska f4 wyniki analiza
Fot. Maciej Gładysz / Facebook

Gładysz piąty, duży awans Przyrowskiego

Maciej Gładysz rozpoczynał wyścig nr 1 z pola nr 6. Niestety Jan Przyrowski po świetnych treningach znalazł się dopiero na 23. lokacie, a Wiktor Dobrzański i Gustaw Wiśniewski z Tecnincar dopiero na 29. i 31. Początek wyścigu przyniósł awans naszym kierowcom. Gładysz zyskał jedno miejsce kosztem Colnaghiego, który miał słaby start, dzięki czemu Polak przebił się na piąte miejsce. W dalszej części stawki Przyrowski zyskał aż 2 lokaty, a potem rozkręcał się i piął w górę. Do neutralizacji wywołanej na 8. kółku, zawodnik z Rossoszycy był już czternasty. Po pierwszym zjeździe samochodu bezpieczeństwa niewiele się wydarzyło, ponieważ niespełna 2 kółka później Dedecker i Conatu odpadli z rywalizacji. To wywołało kolejny wyjazd SC.

Niedługo później dyrekcja wyścigu ogłosiła czerwoną flagę na 6 minut przed końcem, aby chwilę później ogłosić, że wyścig nie będzie wznowiony. W połączeniu z dużym opóźnieniem rozpoczęcia wyścigu, bo aż o 30 minut, wywołało to mieszane odczucia kibiców.

Ostatecznie Polak z Tarnowa dowiózł 5. miejsce, a Jan Przyrowski był czternasty. Gustaw Wiśniewski i Wiktor Dobrzański zyskiwali pozycje oraz wykorzystywali problemy rywali, co przyniosło im 25. i 26. miejsce. Pozostaje wierzyć, że z czasem i u tej ostatniej dwójki pojawią się przebłyski. Na pewno każde zawody będą dodawać im pewności siebie. Jutro możemy spodziewać się walki o podium, ponieważ Maciej Gładysz ruszy z 3. pola do 2. wyścigu na torze Jarama.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Hiszpańskiej F4 2024. Gdzie i kiedy startują Polacy?

Najlepszy kierowca: Lucas Fluxa

Hiszpański kierowca wywalczył pole position w kwalifikacjach nr 1. Zawodnik KCL MP Motorsport przełożył świetną formę na wyścig, broniąc prowadzenia i utrzymując je do samego końca rywalizacji. Lucas Fluxa musiał uważać na Thomasa Strauvena z Rodin Motorsport, który miał świetne tempo i wywierał presję na liderze. Na nic się to jednak zdało, ponieważ po pierwszej neutralizacji wspomniany kierowca stracił pozycję na rzecz Keanu Al Azhariego. Zawodnik ze Zjednoczonych Emiratów zaskoczył wszystkich swoim atakiem. Cała trójka odjeżdżała dziś rywalom.

Najlepszy zespół: MP Motorsport

Holenderska ekipa może być dumna ze swoich podopiecznych. Fluxa wygrał, drugi bił Azhari, Gładysz piąty, a Lammers szósty. Bardzo dobra postawa tych zawodników przyczyniła się do wywalczenia dużych punktów przez dwa zespoły nadzorowane przez MP Motorsport. Taki występ nie był zaskoczeniem, ponieważ od kilku lat wspomniana stajnia wyścigowa bardzo dobrze spisuje się w Hiszpańskiej Formule 4.

ZOBACZ TAKŻE
Jan Przyrowski o występach w FWS. "Nie jestem zadowolony, ale dużo się nauczyłem"

Największe zaskoczenie: Rene Lammers

Krewny jednego z kierowców wyścigów wyścigowych, który stał za powrotem GP Holandii do F1, miał niezły wyścig po tym, jak w czasówce był dopiero jedenasty. Świetne tempo i bardzo dobre zarządzanie oponami zaowocowało awansem aż o 6 pozycji. Rene Lammers bardzo szybko uporał się z rywalami, a wisienką na torcie był odważny atak na Colnaghiego, który dość szybko zniszczył opony, chcąc dogonić wcześniej Maćka Gładysza.

ZOBACZ TAKŻE
FWS: Gładysz wywalczył podium w "generalce" serii | Analiza

Największe rozczarowanie: James Egozi i Andres Cardenas i Griffin Peebles

Junior Red Bulla miał szansę na punkty, ponieważ ruszał z 8. pola. Niestety Amerykanin dość szybko znalazł się w tarapatach i niedługo później odpadł z wyścigu, co jest dużym zawodem. Poza nim wyróżnić należy mistrza i wicemistrza Formuły Winter Series. Cardenas i Peebles są cieniami samych siebie w porównaniu do tego, co pokazywali jeszcze w marcu. Czas pokaże, czy to tylko wypadek przy pracy. 

Klasyfikacja generalna

W „generalce” mamy obecnie taką samą kolejność, jaką widzimy w tabeli wyniki 1. wyścigu na torze Jarama. Fluxa dopisał sobie 25, Azhari 18, Strauven 15, Bouzinelos 12, a Maciej Gładysz 10 punktów. Poza nimi dorobek swój otworzyli Lammers, Tye, Colnaghi, Rivera i Macedo. Miejmy nadzieję, że jutro do grona punktujących dołączą kolejni Polacy.

Przed nami 2 wyścigi

Już jutro, 12 maja, o godz. 10:00 odbędzie się druga sesja kwalifikacyjna, która wyłoni kolejność do wyścigu nr 3. Jeśli chodzi o zawody, to jedne odbędą się o 12:05, a kolejne o 18:05. Nie pozostaje nic innego, jak kibicować naszym rodakom. Maciej Gładysz, Jan Przyrowski, Wiktor Dobrzański i Gustaw Wiśniewski postarają się o emocje. Kto wie? Może wpadną nawet podia. Zachęcamy do śledzenia. Szczegóły na temat transmisji znajdziecie w osobnym artykule – link poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Hiszpańską F4 z Maciejem Gładyszem, Janem Przyrowskim, Wiktorem Dobrzańskim i Gustawem Wiśniewskim? [stream, live]

Wyniki 1. wyścigu Hiszpańskiej F4 na torze Jarama

wyniki 1. wyścig jarama 2024 hiszpańska f4

Fot. livetiming.alkamelsystems.com

Reklama