Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Red Bull Racing w Polsce. Cztery wizyty mistrzów F1

Przed nami wizyta Red Bulla w Polsce. Aktualni mistrzowie świata zawitają po raz pierwszy do Wrocławia. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć wam ich pierwszą wizytę w Krakowie z 2007 roku oraz dwie wizytacje, które miały miejsce w latach 2010 i 2012 w Warszawie.

mark webber w warszawie 2010 red bull racing w polsce eventy przykłady
Fot. Red Bull Content Pool

Red Bull 3D Race Kraków, czyli pierwszy raz

Pierwsza wizyta Red Bull Racing w Polsce miała miejsce 15 sierpnia 2007 roku w Krakowie. Wówczas w okolicach mostu Dębnickiego Sebastian Vettel w bolidzie RB2 zmierzył się z samolotem Edge 540 pilotowanym przez Hannesa Archa oraz łodzią motorową prowadzoną przez Bartłomieja Marszałka. Wyścig liczył sobie dystans 1200 metrów i przykuł uwagę około 60 tys. ludzi. Stolica Małopolski ma co wspominać, bo wtedy Niemiec był debiutantem w F1. Wtedy jeszcze nikt nie przypisałby mu 4 tytułów, które przyszło mu zdobyć w latach 2010-2013.

red bull racing w polsce kraków red bull 3d race 2007

Fot. Red Bull Content Pool / Pierwsza wizyta zespołu Red Bulla w Polsce – Kraków, 2007

Red Bull Racing w Polsce. 2010. Mark Webber podczas Red Bull As w Karcie

Mark Webber i Jaime Alguersuari odwiedzili warszawski Plac Trzech Krzyży 4 września 2010 roku. Podczas finału Red Bull As w Karcie ówcześni kierowcy Red Bull Racing i Toro Rosso zaprezentowali swoje umiejętności podczas demo pokazów. Hiszpan zamienił bolid F1 na gokarta, a Australijczyk przejechał się Red Bullem RB5. Mowa o maszynie z 2009 roku, która zapewniła austriackiej ekipie pierwsze zwycięstwa w królowej motorsportu. Była to pierwsza wizyta zespołu Red Bull Racing w Polsce.

Celem wspomnianego wydarzenia było wyłonienie najlepszego kierowcy-amatora w gokarcie. Zwycięzca tamtej zabawy, Dariusz Madura, otrzymał szanse walki z ówczesnym kierowcą Toro Rosso, Jaime Alguersuarim. Polak przegrał pojedynek, ale i tak otrzymał nagrodę w postaci roli gościa zespołu Red Bull Racing podczas GP Brazylii 2010. 

ZOBACZ TAKŻE
Formuła 1 w Polsce. Wydarzenia z bolidami i nie tylko

2012. Verva Street Racing

Jean-Eric Vergne zawitał do Warszawy 15 września 2012 roku. Ówczesny kierowca Toro Rosso i jednocześnie rezerwowy Red Bul Racing przyjechał do polskiej stolicy, aby odbyć przejazdy w modelu RB7 z sezonu 2011, który to Austriacy totalnie zdominowali. Wicemistrz Formuły Renault 3.5 z 2011 roku mógł pojeździć w ramach wydarzenia Verva Street Racing 2012.

Do Warszawy przyjechało wtedy ponad 210 wyczynowych samochodów i motocykli, które wystąpiły w aż 38 przejazdach w ciągu prawie 5 godzin imprezy.

Red Bull Racing w Polsce. 2024. Red Bull Speed Ways we Wrocławiu

Przed nami czwarta okazja, aby zobaczyć zespół Red Bull Racing w Polsce. 30 maja we Wrocławiu odbędzie się Red Bull Speed Ways, który połączy fanów żużla i Formuły 1. Najpierw w godz. 12-15:00 czeka nas Preshow, podczas którego zobaczymy różne pokazy. Udział w nich wezmą David Couthard, Maciej Janowski, Kacper Sztuka czy Adam Małysz. Za to na 17:00 zaplanowano pojedynek motocyklu żużlowego z bolidem F1 Red Bull RB7 na Stadionie Olimpijskim. II wicemistrz świata w żużlu z 2022 roku zmierzy się z byłym kierowcą F1, który też miał na sowim koncie Top 3 „generalki”. Janowski i Coulthard mieli okazję poznać się już dwa lata temu. Wtedy to na Red Bull Ringu odbyły się jazdy bolidem F4. Wówczas Szkot był instruktorem Polaka. Tym razem można rzec, że role się odwrócą.

ZOBACZ TAKŻE
Red Bull Speed Ways: Bilety wyprzedane? Nic straconego, bo czeka nas Preshow
Red Bull Speed Ways

Fot. Red Bull

5/5 (liczba głosów: 2)
Reklama