Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Maciej Janowski przed Red Bull Speed Ways. „Ugoszczę Davida na swoim torze” | WYWIAD

Młody polski żużlowiec, Maciej Janowski, będzie gospodarzem wydarzenia Red Bull Speed Ways we Wrocławiu. Postanowiliśmy zadać mu kilka pytań, jako że nie będzie to jego pierwsza okazja do spotkania z Davidem Coulthardem, jak i z samochodem F1. Bohater naszego wywiadu ma na swoim koncie nawet test bolidu F4 na torze Red Bull Ring, dzięki czemu może porównać swoje doświadczenia z jazdy i nie tylko.

David Coulthard i Maciej Janowski 2022 Red Bull RIng
Fot. Red Bull Content Pool

Historia polskiego żużlowca

Maciej Janowski urodził się 6 sierpnia 1991 roku we Wrocławiu. I to z tym miastem jest związany, ponieważ reprezentuje barwy zespołu WTS Sparta Wrocław. 32-latek ma na swoim koncie tytuły MŚ Juniorów z 2011 oraz Mistrza Polski z 2015 i 2020 roku. W latach 2013, 2017 i 2023 zdobywał złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Świata wraz z reprezentacją Polski. Dodatkowo za lata 2013-2015 został wyróżniony jako Mistrz Wielkiej Brytanii. Cztery razy był czwarty w cyklu Grand Prix, a w 2022 roku osiągnął najwyższe miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, kiedy to zajął 3. miejsce. Nic dziwnego, że Janowski stawia sobie wysokie cele i myśli o mistrzostwie dla siebie, klubu oraz reprezentacji Polski.

W 2022 roku polski żużlowiec miał okazję sprawdzić się za kierownicą bolidu Formuły 4. Jechał w tych samych barwach, co dziś w F3 rywalizuje Kacper Sztuka, który jest juniorem Red Bulla i obok gospodarza też będzie gościem nadchodzącego Red Bull Speed Ways. Wrocławski pojedynek motorsportowy odbędzie się 30 maja. Tym razem to Maciej Janowski spróbuje udowodnić, że motocykl żużlowy może rywalizować z Davidem Coulthardem w samochodzie F1, który to będzie specjalnie przygotowany pod nawierzchnię żużlową. Zanim to jednak nastąpi, warto zapoznać się treścią naszego wywiadu, w którym to możecie dowiedzieć się więcej o nadchodzącym wyzwaniu.

ZOBACZ TAKŻE
Maciej Janowski, David Coulthard, Adam Małysz, Dawid Czepiela, Jakub Przygoński i Kacper Sztuka. Bohaterowie Red Bull Speed Ways we Wrocławiu

Maciej Janowski i David Coulthard. Nie będzie to pierwsze spotkanie

Nadchodzący event we Wrocławiu nie będzie dla ciebie pierwszą okazją do spotkania z Davidem Coulthardem. W 2022 roku były kierowca F1 udzielał ci wskazówek przed testem bolidu F4. Dwa lata później obaj zmierzycie się w swoich maszynach. Jak zapatrujesz się na to?

Maciej Janowski: Rzeczywiście, spotkałem się już z Davidem na Red Bull Ringu. Mieliśmy tam okazję jeździć wspólnie KTM-em, Porsche i do tego właśnie Formułą 4. Bardzo dobrze wspominam ten event. Tym razem ja ugoszczę Davida na swoim torze.

red bull f4 janowski test

Fot. Red Bull Content Pool

Czy to będzie tylko zabawa? 

To będzie jednocześnie zabawa, fajne wyzwanie i mam nadzieję, promocja żużla na całym świecie.

A może uda się udowodnić, że motocykl żużlowy jest lepszy?

Oczywiście chciałbym przy okazji udowodnić, że nasze maszyny też coś potrafią!

Praca Red Bull Racing robi wrażenie

Podczas pobytu na Red Bull Ringu, jak i przy innych okazjach, mogłeś poznać historię austriackiej marki w motorsporcie. Jak oceniasz ich obecne poczynania w F1? 

Tak naprawdę, to miałem wyjątkową szansę, by rzucić okiem za kulisy pracy Red Bull Racing niedawno. Na początku kwietnia [2024 roku – przyp. red.] mieliśmy okazję, by złożyć wizytę w centrali teamu w Anglii. Przyglądaliśmy się pracy inżynierów, widzieliśmy jak powstają bolidy Formuły 1 i szczerze mówiąc, to jest niebywały widok. Kilkanaście hangarów, w których produkowane jest wszystko, od najmniejszej śrubki do lakieru na nadwoziu, robi potężne wrażenie.

Jest na co narzekać, bo… nuda, a może trzeba docenić ich pracę i spojrzeć na to inaczej?

Z perspektywy zawodnika ich passa jest godna podziwu, nuda to chyba ostatnie, co przychodzi mi do głowy. Żeby być na szczycie w tak trudnym sporcie jak wyścigi F1, naprawdę trzeba włożyć niewyobrażalną ilość pracy i niezwykle precyzyjnie skoordynować cały proces – od produkcji, przez logistykę, kompetencje tych setek lub nawet tysięcy osób, aż do samych wyścigów.

ZOBACZ TAKŻE
Red Bull Speed Ways: Bilety wyprzedane? Nic straconego, bo czeka nas Preshow

Maciej Janowski. Bolid vs motocykl żużlowy

Po teście bolidu F4 miałeś wielkiego banana na twarzy, ale też powiedziałeś: „Kurde, jaka maaaaszyna! Ja nie wysiadam!”. Czy kiedyś nie myślałeś o innej drodze niż zostanie żużlowcem?

Maciej Janowski: Zawsze ciągnęło mnie do sportu. Piłka nożna, koszykówka, deskorolka, coś na pewno bym znalazł. Aczkolwiek pamiętajmy, że ściganie zacząłem jako bardzo młody chłopak, w wieku, kiedy większość jeszcze nie ma planów na przyszłość. Ja postawiłem wszystko na jedną kartę [na żużel – przyp. red.] i na szczęście wszystko ułożyło się po mojej myśli.

kokpit test polaka f4

Fot. Red Bull Content Pool

Jakie wspólne cechy znalazłbyś w bolidzie i motocyklu żużlowym?

Oba sprzęty obdarzone są potworną mocą i żaden z nich nie jest specjalnie wygodny dla kierowcy – to chyba wszystko. Różnice są ogromne, przede wszystkim poziom skomplikowania i zaawansowania technologicznego. Ale to nie jest zarzut wobec motocykla żużlowego – przeznaczenie obu pojazdów jest zupełnie inne. Najważniejsze, że zarówno mój motocykl, jak i bolid Red Bull Racing wywiązują się świetnie ze swoich zadań!

ZOBACZ TAKŻE
Red Bull Racing w Polsce. Cztery wizyty mistrzów F1

Pełne skupienie na startach

W 2022 roku byłeś II wicemistrzem świata. Jakie cele stawiasz sobie w sezonie 2024?

Walczę na kilku polach i jak zwykle interesują mnie wyłącznie zwycięstwa. Bardzo chciałbym przywieźć tytuł mistrzowski dla Wrocławia w PGE Ekstralidze. Liczę na dobrą pozycję w SEC. Do tego dochodzi jeszcze walka w lidze szwedzkiej i angielskiej, gdzie mamy szanse na pozycje medalowe. Dużo tego, dlatego rzadko pozwalam sobie na takie patrzenie w przyszłość i nie skupiam się na niczym bardziej odległym, niż najbliższy bieg.

Podziękowania dla Red Bull Polska oraz Odra Studio za pomoc w realizacji wywiadu.

Oceń nasz artykuł!
Reklama