Connect with us

Czego szukasz?

Suzuki S-Cross 2023 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, ceny, hybryda

suzuki s-cross 2023

Suzuki S-Cross 2023 | Fot. Suzuki

Co oferuje i ile kosztuje Suzuki S-Cross w 2023 roku w Polsce? Przyjrzeliśmy się ofercie tego modelu w naszym kraju i zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Suzuki S-Cross to w 2023 roku drugi najpopularniejszy model japońskiej marki w Polsce mały SUV. Jego wyróżnikiem jest przede wszystkim możliwość napędu na cztery koła w przeciwieństwie do rywali z segmentu. Pojazd ma 4 300 mm długości, 1 785 mm szerokości i 1 580 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi natomiast dokładnie 2 600 mm. Pojemność bagażnika wynosi 362 litry w wersji benzynowej i 293 w hybrydowej, a maksymalnie można ją zwiększyć do 1 119 litrów w benzynowej i 1 111 w hybrydowej. Zbiornik paliwa we wszystkich wersjach ma 47 litrów.

Suzuki S-Cross 2023 – wersje wyposażenia

Japoński SUV jest dostępny w czterech wersjach wyposażenia – Comfort, Premium, Elegance i Elegance Sun. Nie wszystkie są rzecz jasna dostępne dla wszystkich wersji. Comfort jest bowiem obecna tylko w bazowej wersji, podczas gdy Elegance Sun spotkacie tylko w najdroższej hybrydzie. 

W podstawowej wersji Comfort samochód jest nieźle wyposażony. Wyposażono go bowiem już w aluminiowe felgi (17″), elektrycznie regulowane szyby z przodu i tyłu czy kamerę cofania. Jest też obsługa bluetooth, adaptacyjny tempomat z ogranicznikiem prędkości (!) oraz 7-calowy dotykowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego z przewodową obsługą Android Auto i Apple CarPlay. Nie ma jednak cyfrowych zegarów i wskaźników, a jedynie 4,2-calowy wyświetlacz wielofunkcyjny. Jest też naprawdę sensowny zestaw asystentów bezpieczeństwa. Zawiera m.in. system ruszania na wzniesieniu, układ reagowania przedkolizyjnego z kamerą monoskopową i czujnikiem laserowym czy rozpoznawanie znaków drogowych. W aspekcie bezpieczeństwa Suzuki zawarło większość swoich systemów już w podstawie. W kolejnych wersjach wyposażenia nie znajdziecie nic więcej – dodatkowe są oferowane w opcjonalnych pakietach.

Wersja wyposażenia Premium jest co prawda stosunkowo niezbyt obszernym, ale bardzo wartościowym ulepszeniem bazowej wersji. Znajdziecie w niej automatyczną, 2-strefową klimatyzację, przednie i tylne czujniki parkowania czy przyciemniane szyby z tyłu. Są też podgrzewane przednie fotele, dwa dodatkowe głośniki, elektrycznie składane lusterka zewnętrzne z kierunkowskazami.

W wersji Elegance standardowe wyposażenie uzupełnia wbudowana nawigacja, dodatkowy głośnik centralny czy tapicerka z elementami skóry naturalnej. Jest też już 9-calowy dotykowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego oraz kamera cofania z widokiem 360 stopni. Wersja Elegance Sun jest uzupełnieniem tej standardowej o przeszklony dach panoramiczny. 

suzuki s-cross 2023

Fot. Suzuki

Silniki

Suzuki S-Cross w 2023 roku w Polsce jest dostępny z dwoma rodzajami napędów. Pierwszy to turbodoładowany, 4-cylindrowy 1.4 BoosterJet o mocy maksymalnej 129 KM uzupełniony tzw. miękką hybrydą, a więc instalacją elektryczną 48V, która obniża zużycie paliwa i emisję CO2.

Ta jednostka napędowa jest dostępna zarówno w wersji z napędem na dwa koła, jak i na wszystkie koła (dołączany napęd tylnej osi). W obu przypadkach jest jednak dostępna wyłącznie z manualem, co odróżnia go np. od Vitary, którą można skonfigurować także z automatem.

ZOBACZ TAKŻE
Suzuki Vitara 2023 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, ceny, hybryda

Drugim napędem jest pełna hybryda. Składa się ona z 4-cylindrowego, 1.5-litrowego silnika DualJet Hybrid o mocy maksymalnej 102 KM, który po połączeniu z silnikiem elektrycznym daje 116 koni mechanicznych mocy całego układu napędowego.

DualJet Hybrid – podobnie jak BoosterJet – jest dostępny zarówno w wersji z napędem na dwa, jak i na cztery koła. Zasadnicza różnica polega na tym, że można go sparować jedynie z automatyczną, 6-biegową skrzynią biegów AGS.

Ile wynosi spalanie Suzuki S-Crossa w cyklu mieszanym według WLTP? Poniżej znajdziecie wartości dla poszczególnych układów napędowych:

  • 1.4 BoosterJet mild Hybrid 2WD 6MT – 5,3 l / 100 km;
  • 1.4 BoosterJet mild Hybrid 4WD 6MT – 5,8-5,9 l / 100 km;
  • 1.5 DualJet Hybrid 2WD 6AGS – 5,2 l / 100 km;
  • 1.5 DualJet Hybrid 4WD 6AGS – 5,8 l / 100 km.
suzuki s-cross 2023

Fot. Suzuki

Opcje dodatkowe

Suzuki przygotowało dla klientów łącznie osiem kolorów lakierów nadwozia. To jeden zwykły (White), trzy perłowe (Cool White, Sphere Blue i Energetic Red) i cztery metalizowane. To Silky Silver, Titan Dark Gray Pearl, Cosmic Black Pearl i Canyon Brown Pearl. W przeciwieństwie do Vitary, samochodu nie można skonfigurować w nadwoziu dwukolorowym. Jest też mniej możliwości szeroko pojętej personalizacji, a wiec np. pakietów stylizacyjnych.

Akcesoriów nadal jest jednak mnóstwo, bowiem Suzuki słynie z możliwości doposażania swoich modeli. W katalogu znajdziecie specjalne nakładki czy folie aluminiowe, a do swojego samochodu można dokupić także koło dojazdowe. Standardowo S-Cross jest bowiem wyposażony jedynie w zestaw naprawczy. Do wnętrza można dokupić nakładki czy folie ochronne na progi drzwi, a także np. popielniczkę. Nie ma natomiast możliwości zmiany kolorów wybranych elementów.

Z akcesoriów outdoor należy zwrócić uwagę na odłączany hak holowniczy, czy poprzeczki bagażnika dachowego. Niestety, Suzuki ukrywa ceny swoich opcji dodatkowych, więc w razie zainteresowania musicie dopytać dealera.

suzuki s-cross 2023 wnętrze

Fot. Suzuki

Suzuki S-Cross 2023 – cennik

Ceny Suzuki S-Crossa w Polsce startują od 111 900 zł. W tej cenie otrzymamy samochód w wersji wyposażenia Comfort z napędem na przód 1.4 BoosterJet i manualną skrzynią biegów. Ceny wersji benzynowej z napędem na cztery koła startują natomiast od 128 900 zł. Pełen cennik wersji benzynowej prezentuje się następująco:

  • 1.4 BoosterJet mild Hybrid 2WD 6MT – Comfort od 111 900 zł, Premium od 116 900 zł, Elegance od 126 900 zł;
  • 1.4 BoosterJet mild Hybrid 4WD 6MT – Premium od 128 900 zł, Elegance od 138 900 zł.

Cennik pełnej hybrydy 1.5 DualJet Hybrid startuje oczywiście znacznie wyżej od BoosterJet. Samochód z napędem na dwa koła można otrzymać od 128 900 zł, a z napędem na cztery koła od 140 900 zł. Poniżej prezentujemy ceny hybrydy S-Cross w dostępnych wersjach wyposażenia:

  • 1.5 DualJet Hybrid 2WD 6AGS – Premium od 128 900 zł, Elegance od 138 900 zł;
  • 1.5 DualJet Hybrid 4WD 6AGS – Premium od 140 900 zł, Elegance Sun od 155 900 zł. 
4.6/5 (liczba głosów: 15)
Reklama