Czego szukasz?

WRC

Carlos Sainz jr. zadowolony po debiucie w WRC

Carlos Sainz, kierowca Renault Sport Formula One Team, zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata podczas ostatniego odcinka specjalnego Rajdu Monte Carlo 2018.

CARLOS SAINZ MAKES RALLYE MONTE-CARLO DEBUT

23-letni Hiszpan podąża śladami swojego ojca, dwukrotnego mistrza świata w rajdach samochodowych. Za kierownicą Nowego Mégane R.S., samochodu otwierającego przeznaczonego dla VIP-ów, Carlos Sainz przejechał ostatni OS o długości 13,58 km, La Cabanette – Col de Braus, którego trasa wiodła przez Alpy Nadmorskie w okolicach Nicei.

Trasa OS17, która zaczyna się na wysokości 1400 metrów, prowadzi w dół serią ciasnych zakrętów, po czym ponownie wiedzie w górę w kierunku przełęczy Col de Braus. Nowe Megane R.S. zostało wyposażone w opony z kolcami, które pomagały Carlosowi jak najlepiej pokonywać lodowate i śliskie drogi. Renault łączy z Rajdem Monte Carlo długa historia. Prywatnie zgłoszone Renault wygrało edycję rajdu już w 1925 roku, a w 1935 roku zwycięstwo odniósł kolejny model Renault – Renault Nervasport. W roku 1981, Jean Ragnotti wygrał za kierownicą R5 Turbo. Tegoroczna edycja rajdu miała dodatkowe znaczenie – 60. rocznicę zwycięstwa załogi Jacques Féret/Guy Monraisse, która wystartowała w 1958 roku w modelu Dauphine Spéciale. Carlos Sainz ojciec trzykrotnie wygrywał Rajd Monte Carlo (1991, 1995 i 1998) oraz zdobył tytuł mistrza świata WRC w latach 1990 i 1992.

Carlos Sainz: „To było naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Często marzyłem o tej chwili i dziękuję firmie Renault, że mi to umożliwiła. Cieszyłem się, że mogłem przejechać ten odcinek z pilotem, notatkami i w szybkim tempie. Samochód był naprawdę dobry i przetestowałem różne tryby, aby wybrać ten, który najbardziej mi odpowiadał. Miałem do dyspozycji tryb Race oraz tryb Sport z niewielką pomocą kontroli trakcji. Układ kierowniczy jest bardzo precyzyjny, a twarde zawieszenie pozwoliło mi dobrze bawić się na krętych odcinkach dróg. To było fantastyczne przeżycie, a dzięki niektórym śliskim odcinkom mogłem w pełni doświadczyć Rajdu Monte Carlo! Ojciec powiedział mi, żebym podszedł do tego ostrożnie, ale ja świetnie się bawiłem. Dziękuję wszystkim, którzy dali mi taką możliwość”.

Carlos Sainz ojciec: „Cieszę się, że Carlos mógł doświadczyć tak legendarnego rajdu, jakim jest Monte Carlo. To był i nadal jest, wyjątkowy wyścig dla entuzjastów sportów samochodowych. Carlos już wcześniej jeździł samochodami rajdowymi, ale zmierzenie się z drogami tego szczególnego wyścigu jest czymś zupełnie innym. Dałem mu kilka rad, ale najważniejsza z nich to Spraw sobie frajdę!”.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama