PKN Orlen w projekcie wystąpi w roli odbiorcy technologii i wspólnie z partnerem Techbrainers Sp. z o.o. będzie poszukiwał startup-ów oferujących rozwiązania z obszaru nowej mobilności. Pozostałymi odbiorcami technologii są: Tauron, Carrefour, Fundusz inwestycyjny LARQ oraz Synerise.
Program Pilot Maker Electro pozwoli uczestnikom rozwijać i testować nowe technologie z obszaru elektromobilności we współpracy ze startupami. Symbioza korporacji i małych firm technologicznych jest bardzo efektywnym modelem rozwoju nowych technologii. Program będzie stanowił doskonałą platformę dla rozwoju nowych produktów i usług, w obszarze szeroko rozumianej elektromobilności.
– Konsekwentnie realizujemy plany rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych na naszych stacjach. Chcemy, aby w 2019 r. posiadacze samochodów elektrycznych mogli przejechać Polskę głównymi szlakami drogowymi, korzystając z naszych ładowarek. Stąd decyzja o uruchomieniu pilotażowego programu budowy sieci 150 szybkich ładowarek na stacjach paliw. Liczymy, że nasza obecność w projekcie umożliwi dalszy rozwój naszych kompetencji w obszarze elektromobilności – mówi Patrycja Klarecka, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Sprzedaży Detalicznej
Aktywność PKN Orlen w zakresie wyszukiwania innowacyjnych rozwiązań będzie obejmowała: nabór i selekcję, akcelerację, w tym również warsztaty i wsparcie mentorskie ekspertów korporacyjnych, technologicznych i biznesowych. Startupy, które zostaną zakwalifikowane do programu mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 500 tys. zł na rozwój oraz dopracowanie oferowanego rozwiązania. Będą miały także możliwość realizacji pilotażowego wdrożenia z wykorzystaniem infrastruktury PKN Orlen. Nabór startupów prowadzony jest przez stronę http://electro.pilotmaker.pl/ .
Podejmując działania mające na celu zaciśnięcie współpracy ze startupami, chcemy pozyskać nowe, przełomowe technologie dla sektora nowej mobilności w zakresie m.in. infrastruktury i usług ładowania pojazdów elektrycznych, nowych rozwiązań dotyczących usług e-mobilności, czy rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych umożliwiających inteligentne zarządzanie procesami ładowania pojazdów elektrycznych.
– Ważnym aspektem związanym z udziałem PKN Orlen w projekcie Pilot Maker Electro jest również możliwość utrwalenia kultury innowacji jako fundamentu rozwoju w segmentach core i non-core oraz możliwość stania się częścią eko-systemu startupów w Polsce – mówi Patrycja Panasiuk, Dyrektor Biura Innowacji
Dla PKN Orlen uczestnictwo w projekcie jest naturalnym uzupełnieniem obecnie podejmowanych działań w obszarze elektromobilności. Koncern od dawna ma świadomość, że elektromobilność to rewolucja w motoryzacji na skalę światową. Aby odgrywać wiodącą rolę w tym segmencie, należy podjąć działania na jak najwcześniejszym etapie. Dlatego spółka identyfikuje potencjał płynący z e-mobility na wielu płaszczyznach. Jako producent produktów petrochemicznych dostrzega olbrzymi rynek na funkcjonalne materiały niezbędne do budowy nowoczesnych pojazdów. W tym kierunku konsekwentnie rozwija łańcuch wartości, inwestując w rozbudowę instalacji produkcyjnych.
PKN Orlen to również znaczący producent energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie rosło w związku z coraz większą liczbą samochodów elektrycznych. Obserwując rynkowe trendy, koncern już teraz myśli o inwestycji w odnawialne źródła energii. Najbardziej namacalnym obszarem obecności koncernu w elektromobilności jest program budowy szybkich ładowarek dla pojazdów elektrycznych na stacjach paliw.
PKN Orlen aktywnie podąża również za najnowszymi trendami rynkowymi w zakresie nowych modeli biznesowych – sukcesywnie poszerza ofertę wynajmu aut na minuty w ramach carsharingu. Z perspektywy Koncernu rozwój elektromobilności stanowi wyzwanie, ale również wielką szansę dla uzyskania synergii wynikającej z zaangażowania różnych obszarów technologicznych. Obecność PKN Orlen w projekcie wynika z przeświadczenia, że jeszcze większą synergię można uzyskać stawiając na współpracę z dynamicznym środowiskiem małych firm technologicznych z obszaru elektromobilności.