Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Jazda po alkoholu – co grozi za jazdę na „podwójnym gazie?”

Jazda pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Zależy to od stężenia alkoholu we krwi w czasie jazdy. Co grozi za jazdę „na podwójnym gazie”? Czy zawsze odebrane zostanie nam prawo jazdy? Czy ponowny egzamin na prawo jazdy jest konieczny? O tym przeczytacie w tym artykule!

Opublikowano

w dniu

Artykuł sponsorowany

Jazda autem po alkoholu – aktualny wymiar kar

Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. Od tego zależy też jaka kara za to grozi. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest wtedy jako wykroczenie, za które grozi:

 • grzywna od 50 zł do 5000 zł ;
 • kara aresztu od 5 do 30 dni;
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
 • 10 punktów karnych.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi wynosi wtedy powyżej 0,5 promila alkoholu lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem zagrożonym:

 • grzywną zależna od dochodu;
 • ograniczeniem wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawieniem wolności do lat 2;
 • zapłatą świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł;
 • odebraniem prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat;
 • „zyskaniem”10 punktów karnych;
 • odholowaniem pojazdu na koszt zatrzymanego.

Kara może być surowsza w przypadku „recydywy”, czyli uprzedniego skazania przez sąd za jazdę po alkoholu. Ponadto, jeżeli prowadząc auto „na podwójnym gazie”, doprowadzimy do wypadku, w którym inna osoba dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć, grozi nam kara 12 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Odebranie prawa jazdy – czy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Jeżeli zostaniemy złapani za jazdę autem po alkoholu, na pewno odebrane zostanie nam prawo jazdy. Najpierw, funkcjonariusz Policji zatrzyma nam dokument i na czas oczekiwania na rozprawę, nasze uprawnienie do kierowania pojazdami mechanicznymi zostanie zawieszone. Następnie, sąd na rozprawie orzekając o karach, w przypadku wykroczenia, może nałożyć na nas zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 miesięcy do 2 lat. W przypadku przestępstwa zakaz ten musi trwać minimum 3 lata.

Ma to ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Jeżeli zakaz taki zostanie orzeczony na krócej niż 1 rok, nie będziemy musieli ponownie zdawać egzaminy na prawo jazdy. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli prawo jazdy zostanie nam odebrane przez sąd na dłużej niż rok. Wtedy, po upływie tego terminu, będziemy musiał po raz kolejny przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, żeby odzyskać utracone uprawnienie. Zdać trzeba zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny i za oba egzaminy należy uiścić odpowiednią opłatę. Jeżeli posiadamy prawo jazdy kilku kategorii, aby uzyskać posiadane dotychczas uprawnienia, będziemy musieli zdać kilka egzaminów (na każdą kategorię osobno). Nie ma jednak konieczności ponownego zaliczania kursów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Czy możemy uniknąć zakazu prowadzenia samochodu lub skrócić czas jego trwania?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, sąd w każdym przypadku stwierdzenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, ma obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Różni się jedynie okres, na jaki prawo jazdy może nam zostać zabrane – w zależności od tego czy zostaniemy skazani za przestępstwo czy wykroczenie. Jedyną szansą uniknięcia utraty prawa jazdy jest staranie się o staranie się o warunkowe umorzenie postępowania karnego Wtedy, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż rok (nawet w przypadku jazdy „w stanie nietrzeźwości”), a nawet odstąpić od orzekania takiego zakazu. Aby móc wystąpić z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania, muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • nie jesteśmy karani za przestępstwo umyślne;
 • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości;
 • nasza postawa oraz dotychczasowe zachowanie uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania, będziemy przestrzegali porządku prawnego.

W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady adwokata lub radcy prawnego, który doradzi nam jakie rozwiązanie sprawy będzie dla nas najkorzystniejsze.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama