Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

WRC

Rajd Argentyny: Thierry Neuville z drugim zwycięstwem z rzędu, problemy Ogiera i Tänaka [Podsumowanie]

Thierry Neuville odniósł pewne zwycięstwo w tegorocznym Rajdzie Argentyny. Drugie miejsce zajął Andreas Mikkelsen, dzięki czemu Hyundai zgarnął dublet. Podium uzupełnił Sebastien Ogier z Citroëna. Ott Tänak z Toyoty po awarii alternatora zakończył rajd na odległym 8. miejscu. W trakcie 5. rundy sezonu 2019 nie mogło zabraknąć różnych zwrotów akcji!

Fot. Hyundai Motorsport / Dublet Hyundaia w Argentynie

Przebieg rajdu

Start rajdu miał miejsce na krótkim Superoesie w centrum miasta, który był jedynie wstępem do prawdziwej rywalizacji. Najszybszy na nim był Ott Tänak przed Sebastienem Ogierem (Citroën) i zespołowym partnerem z Toyoty, Krisem Meeke.

W zeszły piątek pogoda nie dopisała i opady deszczu zamieniły trasę w błotnistą przeprawę. Na pierwszej pętli najlepiej poradził sobie Kris Meeke, wychodząc na prowadzenie przed Neuvillem i Tänakiem. Na drugiej pętli zaatakował lider Toyoty i wydawało się, że ukończy pierwszy dzień rywalizacji na fotelu lidera, jednak na ostatnim odcinku zaliczył obrót i stracił sporo czasu. Tym samym liderem został Thierry Neuville przed Ogierem i Tänakiem. Groźny wypadek zaliczył Esapekka Lappi kompletnie niszcząc swojego Citroëna, przez co był zmuszony wycofać się z rywalizacji.

W sobotę warunki uległy poprawie. Nie było już opadów i nawierzchnia stała się typowo szutrowa. Thierry Neuville z Hyunadai Motorsport kontrolował całą sytuację, choć Ott Tänak zaczął go doganiać. Sebastien Ogier z Citroëna po złym wjechaniu w bramę i uderzeniu stracił wspomaganie, co zepchnęło go na szóste miejsce po pierwszej pętli tego dnia. Niebezpieczny wypadek na OS10 zaliczył Elfyn Evans z M-Sportu, gdzie po dużym uślizgu mocno uderzył w kamień, kompletnie rozbijając swoją Fiestę WRC. Kris Meeke także miał problemy techniczne z autem, dzięki czemu na podium awansował Mikkelsen.

Na 14. odcinku specjalnym Ott Tänak miał awarię alternatora w swojej Toyocie co niestety pozbawiło go szans na walkę o wygraną. Thierry Neuville miał już komfortową przewagę nad drugim Andreasem Mikkelsenem i trzecim Ogierem dzięki czemu ostatni dzień rajdu był już dla niego tylko formalnością pod warunkiem, że nie popełni żadnego błędu.

W niedzielę mieliśmy już ostatnie odcinki specjalne, w tym Power Stage. Kris Meeke twardo walczył o podium z Sebastienem Ogierem i przed ostatnim odcinkiem wyprzedził Francuza. Jednak podczas PS, 6-krotny mistrz świata popisał się najlepszym czasem, zgarniając komplet punktów i powracając na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Argentyny. Najwięcej powodów do radości w trakcie rywalizacji w Ameryce Południowej miał Hyundai – dzięki dubletowi swoich kierowców powiększyli swoją przewagę w klasyfikacji producentów.

Power Stage przyniósł dodatkowe punkty kierowcom takim jak: Ogier (5), Latvala (4), Neuville (3), Sordo (2) i Tänak (1).

Oceny za styl

Fot. Thierry Neuville / Twitter

Rajd Argentyny jak zwykle okazał się bardzo wymagającą rundą. Trudne techniczne odcinki, zmienne warunki pogodowe i wymagająca nawierzchnia były sporym wyzwaniem dla kierowców. Bohaterem rajdu został Thierry Neuville z Hyundaia, dowożąc do mety pewne zwycięstwo. Belg przez cały rajd miał wszystko pod kontrolą. Już po piątkowej rywalizacji wyszedł na prowadzenie, pomimo że musiał przecierać trasę. Co najważniejsze nie popełnił żadnego błędu, dzięki czemu obecnie jest zasłużonym liderem klasyfikacji MŚ. Zobaczymy, czy kierowca Hyundaia będzie w stanie utrzymać swoją dobrą dyspozycję i nie popełni tych samych błędów, co w drugiej połowie zeszłego sezonu.

Drugie miejsce zajął – dawno niewidziany na podium – Andreas Mikkelsen. Norweg co prawda nie prezentował najlepszego tempa, ale jechał bezbłędnie – co w takim rajdzie jest bardzo istotne. Jak do tej pory były to dla niego drugie punkty w tym sezonie, wcześniej udało mu się je zdobyć w Szwecji.

Fot. Citroën Racing / Twitter

Trzecie miejsce przypadło Sebastienowi Ogierowi z Citroëna. Pięciokrotny czempion pomimo błędów i słabszych dni konsekwentnie melduje się na podium, wywożąc z każdej rundy (poza Szwecją) solidne punkty. Ta taktyka może przynieść spore korzyści pod koniec sezonu. Przykład tego mieliśmy w ostatnich 3 sezonach, zatem kto wie! Czwarte miejsce zajął Kris Meeke. Zdecydowanie można stwierdzić, że to najlepszy występ Irlandczyka odkąd jeździ w barwach Toyoty. Do końca walczył o podium z Ogierem. Kolejną rzeczą, którą warto zauważyć jest to, że Meeke w każdej rundzie zaczął dowozić do mety punkty i już się nie rozbija tak jak w czasach jazdy Citroënem.

Piąte miejsce przynależało do Jari-Matti Latvali. Był to bezbarwny rajd w wykonaniu najbardziej doświadczonego kierowcy w stawce. Ewidentnie widać, że nie posiada takiego tempa jak jego koledzy z zespołu Toyoty. Szósty Dani Sordo z Hyundaia także nie pokazał pełni swoich możliwości, nie licząc się tym razem w walce o czołowe lokaty.

Fot. Toyota Gazoo Racing / Załoga Ott Tänak/Martin Järveoja podczas Rajdu Argentyny

Siódme miejsce to Teemu Sunninen z M-Sportu. Ciężki weekend zarówno dla młodego fina, jak i całego zespołu, ale dojechanie do mety to ponowne zebranie cennego doświadczenia – które miejmy nadzieję zaprocentuje w przyszłości. Ósme miejsce Otta Tänaka jest sporym zawodem. Estończyk miał tempo na walkę o zwycięstwo, niestety awaria samochodu mu na to nie pozwoliła. Toyota musi coś zrobić w kwestii niezawodności, bo przez takie defekty tracą za dużo punktów, co potem może się odbić pod koniec sezonu w walce o tytuł mistrzowski WRC.

W WRC 2 Pro zwycięstwo odniósł Mads Østberg, jednocześnie zajmując 9. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Argentyny. W WRC 2 wygrał Pedro Heller tym samym zamykając TOP 10. Niestety Kajetan Kajetanowicz nie ukończył rajdu po awarii zawieszenia w swoim Polo R5 na OS4. Jak się okazało Polak nie będzie w stanie wystartować przez to w Chile.

Pełne wyniki Rajdu Argentyny

Klasyfikacje generalne

Fot. WRC / Podium Rajdu Argentyny

Thierry Neuville powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad swoimi najgroźniejszymi konkurentami – Sebastien Ogier traci 10, a Ott Tänak już 28 punktów! To samo uczynił jego zespół, Hyundai Motorsport ma aż 37 pkt. przewagi nad Toyotą i 40 pkt. nad Citroënem. Sytuacja w mistrzostwach wciąż jednak pozwala nam mieć pewność, że rywalizacja będzie trwać do samego końca. Poniżej odnośniki do pełnych „generalek”.

Klasyfikacja generalna kierowców

Klasyfikacja generalna producentów

Następna potyczka

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie COPEC Rally Chile, który zostanie rozegrany w dniach 9-12 maja. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Mistrzostw Świata rozgrywana w tym kraju. Czy debiut wypadnie pomyślnie? Na pewno zapowiada się ciekawie!

Jak do tej pory Thierry Neuville i Sebastien Ogier mają po dwa zwycięstwa na swoim koncie. Jednak to kierowca Hyundaia jako pierwszy odnotował serię dwóch triumfów z rzędu! Jedną wygraną ma Ott Tänak. Czy ktoś zdoła do nich dołączyć? Tego dowiemy się w trakcie najbliższych kilku rund. Jednak wspomniana trójka zrobi wszystko, aby nie dać odebrać sobie cennych punktów w walce o MŚ w WRC.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama