Connect with us

Czego szukasz?

F2

18-calowe opony w F2 już od przyszłego roku

Formuła 1 i FIA poinformowały, że od 2020 roku w Formule 2 stosowane będą 18-calowe opony Pirelli, które mają pojawić się w F1 rok później.

18-calowe koła f2

18-calowe koła F2 od kolejnego sezonu

Wybór F2 był w tym przypadku oczywisty – pomimo trwającego już programu testowego opon najlepiej sprawdzić je w rzeczywistym środowisku wyścigowym, tak konkurencyjnym i zaawansowanym technologicznie jak zaplecze królowej sportów motorowych.  18-calowe koła F2 na pewno dadzą charakteru bolidom.

Pierwszy test torowy nowych opon odbył się wczoraj w Mugello.

Mistrzostwa Formuły 2 to ostatni krok w karierze młodych kierowców, którzy starają się zdobyć miejsce w Formule 1. Dzięki planom wprowadzenia i przetestowania nowego profilu opon w przyszłym sezonie przed wprowadzeniem do F1, pokazujemy, że Formuła 2 to nie tylko miejsce, w którym można udowodnić najwyższy talent kierowców, ale także przetestować najnowsze technologie. Byli kierowcy F2 jak dotąd imponują swoją postawą w obecnym sezonie F1 i im możemy wprowadzić więcej podobieństw w zakresie filozofii technicznej i sportowej F1 i F2, tym lepiej przygotowani będą młodzi kierowcy przechodzący do królowej sportów motorowych – powiedział Stefano Domenicali, dyrektor wyścigów jednomiejscowych w FIA.

Mistrzostwa Formuły 2 już okazały się być najlepszą serią dla młodych wschodzących talentów, które aspirują do Formuły 1, a teraz będą wykorzystywane także jako miejsce testów dla technologii. To świetna okazja dla naszego sportu, że będzie można rozwijać opony nie tylko podczas specjalnych testów, ale także w środowisku wyścigowym. Ilość danych, które Pirelli i Formuła 2 będą w stanie zebrać w ciągu najbliższych 16 miesięcy, będzie bardzo ważna dla następnej generacji opon, które pojawią się w F1 w 2021 roku – stwierdził z kolei Pat Symonds, dyrektor techniczny F1.

Inne reakcje

To świetna okazja dla Formuły 2 i naszych kierowców: jesteśmy poligonem doświadczalnym dla Formuły 1 i dlatego ważne jest, aby ścigać się z oponami tego samego typu, co F1. Bardzo się cieszę, że F2 będzie ścigać się z 18-calowymi oponami już w 2020 r., co oznacza, że ​​kierowcy, którzy po sezonie 2020 przeniosą się do F1, będą mieli tam łatwiejszą aklimatyzację. Nie jest to pierwszy raz, kiedy byliśmy polem testowym dla F1 – w przeszłości niektóre nowe elementy przed wprowadzeniem w F1 były testowane właśnie w naszej serii. Teraz musimy intensywnie pracować, aby być pewnym, że wszystko będzie gotowe na następny sezon, zwłaszcza w kontekście regulacji dotyczących samochodów, które muszą pasować do nowych opon – powiedział Bruno Michel, dyrektor generalny F2.

Jesteśmy zachwyceni mogąc wprowadzić 18-calowe opony do F2 już w przyszłym sezonie, a więc rok przed wprowadzeniem ich w F1. To kolejny rozdział naszego pionierskiego i aktywnego partnerstwa z Formułą 2. Ten ruch z pewnością pomoże nam rozwijać nową generację opon, a będzie także korzystny dla kierowców F2 w przyszłym sezonie, bowiem zdobędą oni bezcenne doświadczenie z oponami, które będą następnie stosowane w Formule 1 – wyznał Mario Isola, szef sportów samochodowych w Pirelli.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama