Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

14 wyścigów w przyszłorocznym kalendarzu Formuły E

Czternaście wyścigów w dwunastu miastach – tak w skrócie przedstawia się kalendarz ABB Formula E na sezon 2019/20.

Formuła E - 2018 Ad Diriyah E-prix
RIYADH STREET CIRCUIT, SAUDI ARABIA - DECEMBER 15: Felipe Massa (BRA), Venturi Formula E, Venturi VFE05 during the Ad Diriyah E-prix at Riyadh Street Circuit on December 15, 2018 in Riyadh Street Circuit, Saudi Arabia. (Photo by Steven Tee / LAT Images)

Rywalizacja rozpocznie się podwójną rundą w Ad-Diriyah w Arabii Sadyjskiej. Ostatnio pojawiały się głosy, że oba wyścigi (22-23 listopada) mogą być pierwszymi w historii rozgrywanymi w porze nocnej. Potwierdzenia jednak wciąż nie ma.

Następnie w połowie grudnia mamy nieznaną bliżej rundę, która oczekuje na potwierdzenie. 10 dni przed Wigilią przypuszczalnie Formuła E zawita do Marrakeszu.

Już w 2020 roku rywalizacja przeniesie się do Santiago, Meksyku, Hong Kongu oraz… Chin. Tu pojawia się kolejny znak zapytania, gdyż nie potwierdzono jeszcze miasta wyścigu. Wśród kandydatów wymienia się Sanyę (tegoroczny debiutant w kalendarzu) oraz Xi’an.

W europejskiej części sezonu wyścigi w pełni elektrycznych samochodów wyścigowych gościć będą Rzym, Paryż i Berlin, przed którym jednak Formuła E wróci na wschód – do Korei Południowej na uliczny tor w Seulu. Niemiecki wyścig ponownie odbędzie się na berlińskim lotnisku Tempelhof, który to czeka wyczekiwana zmiana konfiguracji toru. W kalendarzu zabrakło natomiast ePrix Monako, gdyż w 2020 mamy Historyczne GP, z którym to naprzemiennie odbywają się wyścigi elektrycznych bolidów.

Sezonu nie zakończy podwójna runda w Nowym Jorku, bowiem ten wyścig zaplanowany został na 20 czerwca jako przedostatni weekend wyścigowy. Ten ostatni odbędzie się w długo wyczekiwanym Londynie, gdzie obejrzymy dwa wyścigi. Konfiguracja toru w stolicy Wielkiej Brytanii jest o tyle ciekawa, że częściowo znajdować się on będzie w hali ExCel, a częściowo wokół niej.

Terminarz już nie podoba się kilku kierowcom, którzy publicznie stwierdzili, że FIA źle dobrała daty poszczególnych rund. Aż trzy z nich kolidują z terminami WEC, w których rywalizuje m.in. André Lotterer czy Sam Bird.

W kontekście kolejnych sezonów coraz więcej mówi się o wyścigach w Budapeszcie i Wiedniu, jednak żadne oficjalne informacje do tej pory się nie pojawiły.

Kalendarz Formuła E 2019/20

Oceń nasz artykuł!
Reklama