Nasze social media

Formuła E

Audi przygotowane na walkę o mistrzowski tytuł w Nowym Jorku

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich czterech sezonach, o tym, kto zdobędzie tytuł Mistrza Formuły E zadecydują wyścigi rozegrane w ostatni weekend sportowych zmagań. Na kilka dnia przed finałem sezonu, który będzie miał miejsce w Nowym Jorku 13 i 14 lipca, Audi Sport ABT Schaeffler jest na drugim miejscu klasyfikacji zespołowej, a zawodnik tego teamu Lucas di Grassi, na drugim miejscu klasyfikacji kierowców.

Opublikowano

w dniu

Daniel Abt i Lucas di Grassi (Berno 2019)
źródło inf./fot.: Audi

Kibice Formuły E mogą się spodziewać emocjonującego weekendu. Biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania, szanse na mistrzowski tytuł ma aż ośmiu kierowców – to największa ich liczba w całej historii serii wyścigów samochodów elektrycznych. Nowy Jork po raz kolejny jest jedynym miejscem w całym sezonie, w którym dzień po dniu odbędą się dwa wyścigi. W obu będzie do zdobycia w sumie 58 punktów, w tym dodatkowe punkty za pole position i za najszybsze okrążenie toru. Lucas di Grassi ma w tej chwili 32 punkty straty do obrońcy tytułu Jean-Érica Vergne.

Lucas di Grassi, kierowca Audi Sport ABT Schaeffler

”Tak długo, jak długo mamy choćby teoretyczne szanse na mistrzostwo, dajemy z siebie wszystko. Wcześniej już wiele razy pokazywaliśmy, że rola ścigających bardzo nam pasuje” – mówi di Grassi.

Kibice z pewnością mają jeszcze w pamięci jego występ w Montrealu na zamknięcie sezonu 2016/2017. Na starcie stanął wtedy z dziesięciopunktową stratą, a wyścig zakończył z 24 punktową przewagą, zdobywając tytuł Mistrza Formuły E w klasyfikacji kierowców. W roku ubiegłym Audi Sport ABT Schaeffler w dwóch finałowych wyścigach odrobił stratę 33 punktów i zdobył mistrzostwo w klasyfikacji zespołowej.

Allan McNish, szef zespołu Audi Sport ABT Schaeffler

„Naszym celem w całym tym sezonie było wygrywanie poszczególnych wyścigów i walka o tytuły aż do końca – udało się nam to wykonać” – mówi McNish. „Patrząc na tabele zdajemy sobie sprawę, że przed nami bardzo trudne zadanie. Ale Daniel, Lucas i cały zespół już w ubiegłym roku, dzięki swej ciężkiej, ale wydajnej pracy, pokazali jakie mamy możliwości. Nie mamy nic do stracenia, a wiele możemy zyskać.” W roku 2018 niemiecko-brazylijski duet w obu wyścigach w Nowym Jorku zdobył dwa drugie i jedno trzecie miejsce, zdobywając 78 z 94 możliwych punktów.

Daniel Abt, kierowca Audi Sport ABT Schaeffler

Daniel Abt – wielki fan Stanów Zjednoczonych, w związku z nadchodzącym wyścigiem przejawia ogromną niecierpliwość. „Nowy Jork to ogromne miasto, a tor tam wyznaczony bardzo mi się podoba” – podkreśla Abt, który na podium zwróconym oczami w stronę Manhattanu w ubiegłym roku stawał dwukrotnie. Ten niemiecki zawodnik zdobył punkty w dziewięciu z jedenastu wyścigów tego sezonu – nikt inny spośród 22 kierowców tego nie dokonał. „W mojej kolekcji wciąż nie mam zwycięstwa w tej serii. To byłoby piękne podsumowanie.”

e-Prix Nowego Jorku 2019

Już po raz trzeci wyścigi Formuły E odbędą się na torze o długości 2,320 km zlokalizowanym w pobliżu Red Hook na Brooklynie. Trasę wyznaczono wzdłuż nabrzeża Zatoki Nowojorskiej oddzielającej Manhattan od Brooklynu, a jej przebieg jest identyczny z ubiegłorocznym. Jedyna zmiana to przeniesienie pasa serwisowego wzdłuż prostej startowej.

Sytuacja kierowców Audi przed finałowym weekendem Formuły E 2019

Tuż przed startem do dwunastego i trzynastego wyścigu tego sezonu, Lucas di Grassi ma 98 punktów i plasuje się na drugim miejscu klasyfikacji kierowców. Daniel Abt jest na miejscu ósmym i ma o 23 punkty mniej niż di Grassi. Za zwycięstwo w najbliższych wyścigach zdobyć można 25 punktów, za pole position 3 punkty, a za najszybsze okrążenie toru w gronie najlepszych dziesięciu kierowców – 1 punkt. Bolidami Audi e-tron FE05 skonstruowanymi wspólnie przez Audi i jego technicznego partnera firmę Schaeffler, oprócz zespołu fabrycznego Audi Sport ABT Schaeffler, jeździ również team kliencki Envision Virgin Racing. W jego składzie występują dwaj kierowcy, Sam Bird i Robin Frijns. Ten brytyjski zespół jest obecnie na pozycji trzeciej klasyfikacji zespołowej.

Skomentuj
Reklama

Facebook

Reklama
Reklama