Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

Sezon Formuły E na finiszu – zapowiedź ePrix Nowego Jorku

Przed nami już ostatni wyścigowy weekend sezonu 2018/19 z Formułą E. Zespoły i ich kierowcy wybrali się na zakończenie mistrzostw do Nowego Jorku, gdzie podczas dwóch wyścigów rozstrzygnie się kwestia mistrzowskich tytułów. Największe szanse na sięgnięcie po drugie mistrzostwo w karierze mają Jean-Eric Vergne i Lucas di Grassi. Czas na zapowiedź ePrix Nowego Jorku!

Jean-Eric Vergne Nowy Jork FE ePrix 2018 ePrix Nowego Jorku
Fot. LAT/Formula E

Pod koniec ubiegłego roku Formuła E rozpoczęła zmagania z nowym bolidem (Gen2) oraz nowym formatem wyścigów, a już nadchodzi ten czas kiedy zmierzamy do końca sezonu. Wprowadzenie bolidu drugiej generacji przyniosło wiele akcji, stawka się jeszcze bardziej zbliżyła do siebie, a większość teamów przynajmniej raz cieszyła się z kierowcy na najwyższym stopniu podium. Zobaczymy czy ePrix Nowego Jorku to potwierdzi.

Po raz pierwszy na ulicznym torze w Nowym Jorku zawodnicy FE mieli okazję się ścigać w sezonie 2016/17 i wtedy w cieniu Statuy Wolności dwukrotnie pierwszy linię mety przekroczył Sam Bird. Rok temu Brytyjczyk nie zdołał powtórzyć tego rezultatu, gdyż cieszyli się z wygranej dwaj kierowcy obecnie z tytułem mistrza Formuły E. Odpowiednio byli to Lucas di Grassi oraz Jean-Eric Vergne.

ePrix Nowego Jorku – tu się wiele rozstrzygnie

Nadal nie mamy pewności w kwestii tytułów. Nie jest także zaskoczeniem iż wszystko rozstrzygnie się w ostatnim weekendzie sezonu – jak to już wpisało się niejako w tradycję tej serii. Jean-Eric Vergne (DS Techeetah) ma 32 punkty przewagi nad Lucasem di Grassim (Audi Sport ABT Schaeffler), a za nimi nie tak daleko są jeszcze Mitch Evans (Jaguar Racing), Andre Lotterer (DS Techeetah), Antonio Felix da Costa (BMW I Andretti Motorsport). Podwójna runda oznacza jedno: dwa razy więcej punktów do zdobycia. Na pewno będzie ciekawie.

W klasyfikacji konstruktorów również możemy spodziewać się walki o mistrzowski tytuł pomiędzy DS Techeetah a Audi Sport ABT Schaeffler. Różnica między nimi wynosi obecnie 43 punkty i w ciągu dwóch wyścigów jest ona do odrobienia.

Fot. FIA Formula E / Nitka toru w Nowym Jorku

Sam tor uległ zmianom: aleja serwisowa będzie tym razem wzdłuż prostej startowej, gdzie też znajdzie się linia mety (poprzednio była ona pomiędzy obecnymi zakrętami 9 i 10), a szykana po „jedenastce” wraca do kształtu sprzed dwóch lat.

Harmonogram ePrix Nowego Jorku

13 lipca – sobota

1. sesja treningowa – 13:25 (YouTube oraz Facebook)
2. sesja treningowa – 15:55 (YouTube oraz Facebook)
Kwalifikacje – 17:40 (Eurosport 1)
Wyścig – 22:00 (Eurosport 1)

14 lipca – niedziela

Kwalifikacje – 21:00 (Eurosport 1)
Wyścig – 21:55 (Eurosport 1)

Audi potwierdziło obu kierowców na przyszły sezon i tym samym Lucas di Grassi i Daniel Abt będą jedynymi kierowcami, którzy do tej pory nie mieli innych kolegów zespołowych od początku istnienia serii.

Tak było rok temu…

https://www.youtube.com/watch?v=ERK6JekaR5w

Oceń nasz artykuł!
Reklama