Czego szukasz?

Inne

Pojemność silnika a składka OC – im większy silnik, tym droższe ubezpieczenie?

Z cenami ubezpieczeń OC jest jak z kosztami kredytów – wpływa na nie tyle czynników, że do obliczenia indywidualnej składki trzeba użyć całego algorytmu… albo skorzystać ze specjalnego kalkulatora OC. Obok wieku, stażu za kółkiem i stanu cywilnego kierowcy, liczy się też marka samochodu i pojemność silnika. Ubezpieczyciele szczegółowo analizują statystyki wypadków i innych szkód, za które wypłacane są odszkodowania, a następnie określają, jakich kierowców i jakich samochodów dotyczy największe ryzyko. Stąd biorą się tak wysokie stawki OC dla osób, które dopiero zrobiły prawo jazdy, ale też dla właścicieli samochodów BMW, AUDI i ogólnie aut z dużą pojemnością silnika.

Samochody zimą

Pojemność silnika a składka OC – jak zmienia się cena? 

Artykuł Pojemność silnika a cena OC przedstawia średnie ceny OC dla różnych przedziałów pojemności silnika. Z podanych tam informacji wynika, że pomiędzy cenami dla najmniejszych silników, do 1l, a największymi, powyżej 2l jest ponad 300 zł różnicy w cenie OC. Należy pamiętać, że to średnia, więc dla osób, które z różnych powodów są narażone na wyższe ceny OC, ten rozstrzał może być jeszcze bardziej zauważalny. 

Pojemność silnika a średnia cena OC:

  • do 1.0 – 691 zł;
  • 1.0 – 1.2 – 704 zł;
  • 1.2 – 1.4 – 761 zł;
  • 1.4 – 1.6 – 768 zł;
  • 1.6 – 2.0 – 824 zł;
  • 2.0 i więcej – 994 zł.

Źródło danych w tabeli: Mubi.pl

Tańsze OC dla młodego kierowcy? Tylko z małą pojemnością silnika 

Korzystając z kalkulatora OC Mubi.pl, postanowiliśmy sprawdzić, jaka będzie zależność między pojemnością silnika a OC w przypadku młodego kierowcy. To grupa najbardziej ‘poszkodowana’ jeśli chodzi o ceny ubezpieczeń OC. Przez kilka pierwszych lat, do momentu wypracowania zniżek, kierowcy ci płacą znacznie więcej niż pozostali ubezpieczeni. Jednym ze sposobów na uniknięcie tak dużych opłat, jest ustanowienie jako współwłaściciela samochodu kogoś starszego, doświadczonego. Młody kierowca może skorzystać wtedy z jego zniżek. Nie każdy jednak ma wśród bliskich takie osoby. Wtedy wyjściem jest po prostu… rozsądny wybór samochodu, przede wszystkim pod kątem pojemności silnika. Jak się okazuje, może przynieść to nawet kilkaset złotych oszczędności.

Przykład:

W kalkulacji posłużyliśmy się następującymi danymi: mężczyzna z Radomia, bezdzietny kawaler w wieku 21 lat, ma prawo jazdy i opłaca OC od 2 lat, dotychczas nie spowodował żadnych szkód. 

Gdyby jeździł 5-drzwiowym Fordem Focusem z 2010 roku, w benzynie, z przebiegiem 150 tys. km, o pojemności 1388 cm3, najtańsze OC wyszłoby 1 153,00 zł. Gdyby jednak zmienił samochód na Focusa o tych samych parametrach, ale z pojemnością 2522 cm3, za OC zapłaciłby minimum 1 507,36 zł, czyli prawie 350 zł więcej. 

Mam samochód z dużym silnikiem – czy jestem skazany na drogie OC? 

Trudno wymienić dobry samochód, który służył nam od kilku lat, tylko dlatego, że z powodu wielkości jego silnika płacimy sporo za OC. Jak wspominaliśmy wcześniej, wysokość składki za ubezpieczenie jest kształtowana przez wiele czynników jednocześnie, więc można wykorzystać wpływ pozostałych, tak, by płacić mniej.

Dobrym sposobem jest m.in. ustalenie współwłaściciela samochodu. Robią tak przede wszystkim młodzi kierowcy, dzięki czemu korzystają ze zniżek starszych członków rodziny, np. rodziców, którzy opłacają OC od wielu lat. Na tej samej zasadzie można dzielić samochód ze współmałżonkiem, czy z inną, nawet niespokrewnioną osobą. 

Spore oszczędności może nam przynieść po prostu porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. W dobie powszechnej dostępności kalkulatorów OC, każdy z nas może w ciągu kilku minut poznać konkretne oferty wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi ofertami, jasno pokazują, że nie porównując – możemy przepłacić nawet kilkaset złotych. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama