Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła 1

Kubica i Orlen – finanse i perspektywy

Niedawno prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, opublikował wyniki finansowe swojej firmy za 3 kwartał roku 2019. Na tej podstawie oraz na podstawie wyników z poprzednich lat postanowiłem wyciągnąć nieco wniosków i odpowiedzieć na pytanie, które od wielu miesięcy dzieli fanów F1. Ostatnio wielokrotnie spotykamy się z określeniem „Kubica jeździ za moje pieniądze”. Jak jest naprawdę? Czy może, jak twierdzą inni, Orlen bardzo dużo może jeszcze zyskać?

Opublikowano

w dniu

Orlen i Williams partnerami
Fot. PKN Orlen / Twitter

29 listopada 2018 roku PKN Orlen oficjalnie ogłosiło rozpoczęcie współpracy z Williamsem i wejście do elitarnego grona firm reklamujących się w Formule 1. Sportowe efekty owej współpracy są nam wszystkim doskonale znane. Robert Kubica regularnie okupuje ostatnie pozycje, przegrywając z kretesem kwalifikacje ze swoim kolegą z zespołu. Mimo to prowadzi z nim jednak w klasyfikacji generalnej dzięki punktowi za GP Niemiec.

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że zespół ma gigantyczne problemy ze złożeniem nie tyle szybkich bolidów, co w ogóle działających. A jeśli już nawet się to uda, to George Russell może cieszyć się większym wsparciem ekipy. Nie to jest jednak głównym tematem niniejszego materiału. Dziś bowiem skupimy się na finansowych wynikach wspomnianej współpracy dla przedsiębiorstwa i planach na przyszłość duetu Kubica i Orlen.

Logo Orlenu na kasku Roberta Kubicy

Fot. Williams Racing / Robert Kubica podczas GP Chin

Na początek nieco historii. Orlen interesuje się Formułą 1 od dawna. Już w latach 2006-2009 sponsorował transmisje w polskiej telewizji. Organizował ponadto BMW Pit Lane Park oraz Verva Street Racing. Imprezy te odbywały się cyklicznie, a VSR nie przerwano nawet po wypadku Roberta Kubicy z 2011 roku, choć oczywiście obecność F1 była nieco słabiej zaznaczona.

Wszystko to pokazuje, że motorsport od dawna jest w firmie uważany za dobry sposób na reklamowanie się. A duet Kubica i Orlen miał potencjał na osiągnięcie dobrych efektów współpracy. W końcu polski koncern do teraz względem zeszłego roku zyskał ponad 174 mln złotych. Wcześniej mówiło się o sponsoringu Williamsa na poziomie 10 mln euro. Jeśli faktycznie było to tylko tyle, to polska spółka akcyjna wykonała świetny ruch.

Verva Street Racing 2019 Robert Kubica

Fot. Adrian Drozdek / Robert Kubica podczas VSR 2019

Tyle tytułem wstępu. Jeżeli temat Was zaciekawił, to zapraszam do obejrzenia mojego filmu:

Zapraszam Was także do odwiedzenia fanpage’a Ze świata F1, gdzie znajdziecie wiele innych ciekawych materiałów. Dajcie znać, czy taki format wam odpowiada i co ewentualnie chcielibyście, abym wziął na warsztat.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama