Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Mercedes-Benz szykuje oszczędności – zwolni 1000 osób

W najbliższych trzech latach Mercedes-Benz planuje zwolnienie około 1000 osób, aby zaoszczędzić ponad miliard euro.

Mercedes-Benz logo elektryczna klasa g

Nie są to już pogłoski mediów, a informacje potwierdzone przez właściciela marki, Daimlera. Zdecydowana większość oszczędności dotyczyć będzie działów związanych z zarządzaniem. 

Cięcia mają dotyczyć 10% stanowisk kierowniczych. Poza tym Daimler planuje zaoszczędzić 300 milionów euro poprzez zmniejszenie kosztów personalnych i kolejne 250 milionów euro na kosztach stałych samochodów ciężarowych Mercedes-Benz.

Firma uzasadnia ten krok potrzebą dużych inwestycji ze względu na nowe, surowe limity emisji CO2. Daimler musi sprzedawać więcej samochodów zelektryfikowanych, aby nie przekraczać nowych norm Unii Europejskiej dot. emisji emisji spalin. Producenci samochodów muszą ograniczyć emisję dwutlenku węgla z produkowanych samochodów o 37,5% do 2030 r. w porównaniu z 2021 r. Ponad to oczekuje się, że do 2021 r. marki zmniejszą produkcję emisji CO2 o 40% w stosunku do 2007 r.

W przyszłym roku producent samochodów spodziewa się wzrostu sprzedaży o trzy procent, ale ostrzegł, że marża może spaść do 1% z wcześniej szacowanych 3-5%. Wszystko ze względu na cła i Brexit. Dodajmy, że Daimler już dwukrotnie obniżył swój szacunek zysków w tym roku. W trzecim kwartale spółka zwiększyła zysk operacyjny o 8 procent do 2,69 mld euro.

Po tych informacjach notowania Daimlera na frankfurckiej giełdzie mocno zanurkowały, a następnie dalej stopniowo spadały. Od czwartkowego rozpoczęcia sesji cena za akcję poszła w dół już o ponad trzy euro i wynosi 50,52 euro.

Oceń nasz artykuł!
Reklama