Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Nie wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe? Sprawdź krótki poradnik dla kierowców

W Polsce – inaczej niż w wielu krajach w Europie – nie ma przepisów, które nakazywałyby kierowcom zmianę opon na zimowe. Żadne odgórne ustalenia nie określają, w jakim terminie należy odwiedzić wulkanizatora, by zmienić ogumienie. Jednak ogromna większość posiadaczy aut decyduje się na zmianę opon wraz z nadejściem zimniejszych miesięcy. Jakie są różnice pomiędzy oponami letnimi a zimowymi? I kiedy najlepiej kupić ogumienie do swojego auta? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Opublikowano

w dniu

opony felgi mercedes amg
Artykuł sponsorowany

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę opon?

W opinii wielu ekspertów, pora by zmienić ogumienie nadchodzi, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach mieszanka stosowana w oponach letnich staje się twardsza i bardziej sztywna, przez co drastycznie spada bezpieczeństwo jazdy. Nie musisz jednak skrupulatnie zerkać na termometr, chcąc dokonać wymiany opon szybciej. Unikniesz w ten sposób kolejek w serwisach wulkanizacyjnych i będziesz przygotowany na nagłe, pierwsze opady śniegu, które w naszym klimacie mogą nadejść już w końcówce października. Nawet jeśli temperatura na dworze przekroczy wspomniane 7°C, nie zaszkodzi to eksploatacji opon do jazdy w warunkach zimowych.

Różnice pomiędzy oponą letnią a zimową

Opony stosowane latem i te przeznaczone na zimę tylko na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. W rzeczywistości różnią się one wieloma elementami: 

  • kształtem bieżnika, 
  • liczbą zastosowanych lameli,
  • czy mieszanką zastosowaną do produkcji ogumienia. 

Ważnym elementem konstrukcji „zimówek” jest ich optymalizacja pod kątem zużycia paliwa oraz hałasu. Równie duży nacisk konstruktorzy kładą na parametry w zakresie amortyzacji opony i jak najlepszych osiągów podczas jazdy na śliskiej, zaśnieżonej czy błotnistej nawierzchni.

A co z oponami wielosezonowymi?

Alternatywą dla dwóch wymiennych kompletów opon jest ogumienie całoroczne, zwane fachowo wielosezonowym. Tego rodzaju opony – jak sama nazwa wskazuje – umożliwiają względnie bezpieczną i komfortową jazdę zarówno latem, jak i zimą. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że „wielosezonówki” ulegną znacznie szybszemu zużyciu. Przy ich wyborze nie powinieneś kierować się wyłącznie ceną. Weź pod uwagę, że taka opona musi być wykonana ze specjalistycznej mieszanki gumy, która sprawdzi się o każdej porze roku. Właśnie dlatego, nie wybieraj najtańszych produktów. Wręcz przeciwnie – kupując opony na wiele sezonów, lepiej postawić na najwyższą jakość, mając w perspektywie brak wydatków na wulkanizatora.

Kiedy najlepiej kupić opony zimowe?

Branża oponiarska rządzi się takimi samymi zasadami jak każda inna gałąź handlu. Nic więc dziwnego, że wraz z początkiem sezonu zimowego, za opony do jazdy po śniegu zapłacisz najwięcej. Znacznie rozsądniejszy będzie zakup ogumienia latem, a nawet wiosną – gdy wielu producentów oferuje atrakcyjne rabaty na swoje modele. Zakup poza sezonem ma jeszcze jedną, istotną zaletę – pozwala uniknąć stresu i nerwowego oczekiwania, które z pewnością wydłuży się, jeśli zamówisz opony na ostatnią chwilę.

Zakup stacjonarny czy przez internet?

Wielu sprzedawców zachęca do kupowania opon zimowych online, oferując atrakcyjne zniżki i szybkie dostawy zamówionych produktów. Oczywiście, w przypadku zakupu nowego ogumienia, nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł skorzystać z tej wygodnej opcji. Jak sprzedawać opony samochodowe przez internet, doskonale wie Mercedes. Niemiecki producent we współpracy z autoryzowanym dealerem Duda-Cars udostępnił internetową wyszukiwarkę kół oraz opon dostępnych dla wybranych samochodów z własnej oferty. Dzięki temu właściciele aut mogą szybko i łatwo znaleźć felgi i opony, idealnie pasujące do posiadanych przez nich modeli samochodów.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama