Connect with us

Filtr powietrza, czyli czyste płuca naszego silnika

Zacznijmy od podstaw. Filtr powietrza w naszym samochodzie ma za zadanie poczyścić powietrze z zanieczyszczeń (np. pyłu), które przedostaje się do silnika, a tym samym zabezpieczyć silnik przed zanieczyszczeniami.

Opublikowano

w dniu

filtr powietrza
Artykuł sponsorowany

Lecz to jedynie część pełnionych przez niego prac. Zapominamy o najważniejszym – filtr powietrza pełni rolę „płuc” samochodu, czyli wpływa na ilość dostarczanego do silnika powietrza. A zatem o tym, że filtr powietrza jest niezwykle istotnym elementem układu dolotowego silnika samochodowego, wiedzieć powinien każdy kierowca.

A więc, filtr powietrza może uchronić silnik przed niebezpiecznymi mikrouszkodzeniami wywołanymi przedostającymi się do niego w powietrzu zanieczyszczeniami unoszącymi się nad i w okolicy jezdni. Dodatkowo wpływa on na ilość tego powietrza, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na m.in. ilość spalanego paliwa. Im więcej powietrza zaciąga silnik, tym większa moc może osiągnąć, a tym samym spalić mniejsza ilość paliwa. Dlatego jeśli filtr będzie przepuszczał nieodpowiednio małą ilość powietrza – wzrośnie zużycie paliwa oraz zmaleje moc silnika.

Filtr powietrza – cena i wymiana

Zapewne spotkaliście się z zaleceniami producentów, by filtr powietrza wymieniać co 40 tysięcy przejechanych kilometrów. Niestety przy obecnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Polsce wytyczne te powinny ulec zmianie. Dlatego też całkowicie uzasadnionym jest skrócenie odstępu czasu pomiędzy wymianami filtra, nawet czterokrotnie. Pamiętajmy, że w rzeczywistości przecież wszystko zależne jest przede wszystkim od panujących warunków, w jakich na co dzień się poruszamy. Nie przerażajcie się naszymi wskazówkami częstej wymiany filtrów, cena standardowego filtra jest stosunkowo niska, szczególnie jeśli wydaną kwotę porównamy z konsekwencjami jazdy na brudnym filtrze. Cenę filtrów możecie z łatwością sprawdzić w internetowym sklepie iParts.pl z częściami samochodowymi. Jeśli natomiast nie wiecie, który model będzie odpowiedni do waszego pojazdu wystarczy, że podacie markę, model oraz typ samochodu na stronie https://www.iparts.pl/auto/

Zmiana filtra powietrza jest chyba jedną z najprostszych czynności przy samochodzie, które może wykonać każdy właściciel. Na samym początku należy zlokalizować puszkę z filtrem – przeważnie znajdziemy ją z boku silnika. Następnie demontujemy jej pokrywę, uważając przy tym by nie uszkodzić zatrzasków. Wyjmujemy filtr. Teraz jedynie pozostaje nam zalecane delikatne wymycie puszki nawilżoną ściereczką oraz założenie nowego, świeżutkiego filtra. Gotowe!

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama