Connect with us

Czego szukasz?

Fascynacje

1400-konny elektryczny Mustang Cobra Jet

Projekt prototypu Forda ma 1400 koni mechanicznych i osiąga ponad 270 km/h. Poza sporą mocą i świetnym sprintem pojazd wyróżnia się obecnością napędu elektrycznego. Oto elektryzujący Mustang Cobra Jet!

Mustang Cobra Jet

Miłośnicy wyścigów drag bardzo dobrze znają Cobra Jet. Początki sięgają lat ’60 i Mustanga z tym właśnie napędem. Współcześnie Mustang Cobra to samochody dedykowane jeździe torowej o długości ćwierć mili. Ich bezpośrednim dystrybutorem jest Ford. Amerykański producent nie jest skory do powiedzenia, ile mocy wytwarza wysoce zmodyfikowany 5,2-litrowy silnik V8 z doładowaniem. Dla przypomnienia, niedawno pisaliśmy o innym 1400-konnym Mustangu.

1400 elektrycznych koni

Ford bardzo wierzy w swój prototyp, mimo nietuzinkowych rozwiązań. Moc zawarto w samej nazwie modelu – Cobra Jet 1400. To oznacza 1400 koni mechanicznych, ale pod maską nie znajdzie się żaden silnik napędzany paliwami kopalnymi. Ten prototyp jest całkowicie zelektryfikowany. Ford twierdzi jednak, że jest szybszy niż obecny Cobra Jet.

Mustang Cobra Jet

Fot. ford.com / Ford Mustang Cobra Jet

Ten projekt był wyzwaniem dla nas wszystkich w Ford Performance, ale wyzwaniem, w którym uwielbialiśmy zaskakiwać. Widzieliśmy projekt Cobra Jet 1400 jako okazję do rozpoczęcia rozwoju elektrycznych układów napędowych w pakiecie samochodu wyścigowego, z którym mieliśmy już duże doświadczenie, więc mieliśmy wyniki testów wydajności, które chcieliśmy teraz dopasować i pokonać. To był fantastyczny projekt do pracy i mamy nadzieję, że pierwszy z wielu modeli naszego zespołu w Ford Performance Motorsports – powiedział Mark Rushbrook, globalny dyrektor Ford Performance Motorsports.

Mustang Cobra Jet – cicha bestia

Szczegółowe informacje na temat specyfikacji silnika, akumulatora lub innych aspektów technicznych nie podano. Jest to tylko jednorazowy prototyp. Cobra Jet 1400 to jednak w pełni funkcjonalny Mustang, który posiada moment obrotowy o mocy  (1491 niutonometrów). Trafia on na tylne koła. Ford twierdzi, że powinno wystarczyć to, aby rozpędzić elektryczny model na  ćwierć mili  w czasie ośmiu sekunda z prędkością ponad 170 km/h  W tej chwili jest to tylko wizja i Ford nie sugeruje, że stanie się czymś więcej. Testy nad Cobra Jet 1400 są w toku, ale oficjalny osobisty debiut dla fanów, mediów i wyścigów drag na torach o długości ćwierć mili, odbędzie się w tym roku. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama