Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Porady

Jak właściwie konserwować łożyska?

Chcesz, żeby łożysko działało długo i efektywnie? Poddawaj je regularnej konserwacji. To jeden z kluczowych elementów, które pomagają przedłużyć pracę łożyska. Dowiedz się jak właściwie to robić.

łożyska

Istnieje kilka głównych czynników, które pomagają utrzymać łożysko w dobrej kondycji oraz pomagają zapobiegać jego szybkiemu zużyciu. Po pierwsze jest to właściwe dopasowanie łożysk. Po drugie prawidłowy montaż. Po trzecie zapewnienie odpowiednich warunków pracy, a po czwarte – sumienna konserwacja. To, czy z łożyskiem dzieje się coś niedobrego, dość łatwo jest wywnioskować. Wydaje ono wówczas szumy, traci płynność oraz obraca się ze zwiększonym luzem. Ponadto objawem zużycia łożyska jest podwyższona temperatura tego elementu. Właściwa konserwacja potrafi nie tylko wychwycić, że z łożyskiem jest coś nie tak, ale także przedłużyć jego przydatność. W dalszej części artykułu doradzamy, jak przeprowadzić odpowiednią konserwację.

Kontrola stanu i czyszczenie łożysk

Podstawą dbania o łożysko jest regularna kontrola oraz czyszczenie. Sama kontrola pozwala ocenić, czy konserwacja jest na tę chwilę konieczna. W przypadku standardowych maszyn kontrolę wraz z dokładnym czyszczeniem należy przeprowadzać przynajmniej raz na rok. Jeśli dana maszyna przenosi większe obciążenie trzeba wykonywać ją częściej.

Teraz wymieńmy, co należy sprawdzić podczas dokonywania kontroli. Po pierwsze trzeba zmierzyć poziom szumu, do czego przyda się specjalne urządzenie lub stetoskop. Po drugie musimy zbadać temperaturę łożyska za pomocą czujnika. Czujnik przykładamy w miejscu otworu olejowego. Potrzecie czeka nas też zbadanie częstotliwości drgań, do czego wykorzystamy analizator widma drgań. Pamiętajmy przy tym, że musimy zastosować się do indywidualnych standardów ustalonych dla danej maszyny. Biorą one pod uwagę bowiem aspekty takie jak warunki pracy łożyska czy miejsce pomiaru.

Smarowanie i warunki pracy łożyska

Nieodzownym elementem konserwacji łożysk będzie też smarowanie oraz zapewnienie im odpowiednich warunków pracy. Smarowanie jest bardzo ważne, ponieważ zmniejsza ich zużycie oraz tarcie. Ponadto pomaga zapewnić optymalne warunki pracy i temperaturę. Jak smarować łożyska? Sposób smarowania dobieramy do modelu łożyska, zwłaszcza zaś do typu elementów tocznych oraz prędkości obrotowej. Jaki smar do łożyska wybrać, może dowiedzieć się z artykułu pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/jaki-smar-do-lozysk/

smar łożyskowy cx80

W przypadku właściwej konserwacji istotne jest także prawidłowe przechowywanie łożysk. Chodzi o to, aby chronić ich powierzchnię przed korozją lub zniszczeniem. Należy przechowywać je w pomieszczeniu, którego temperatura jest w miarę stała i nie wyższa niż 25°C. Trzeba też ustawić wilgotność na poziom nieprzekraczający 60% wilgotności względnej. Podczas przechowywania łożysk trzeba zabezpieczyć je przed kontaktem z agresywnymi środkami. Po dłuższym przechowywaniu należy je wyczyścić przed pracą używając do tego nafty lub benzyny. Po czyszczeniu zaś łożyska należy posmarować.

Kiedy należy wymienić łożysko?

Utrata trwałości łożyska sugeruje, że czas je wymienić. Jak to rozpoznać? Zobaczysz wtedy charakterystyczne wyłuszczenia na bieżniach i częściach tocznych. Powstają jako efekt zmęczenia materiału. Łożysko jest bowiem przeznaczone do wykonania określonej liczby obrotów pod określonym obciążeniem, a po tym czasie traci swoje właściwości. Ponadto element ten traci zdolność prawidłowej pracy jeśli ulegnie uszkodzeniu w wyniku nieprawidłowej eksploatacji. Uszkodzenie łożyska z powodu niewłaściwego użytkowania spowodowane jest przeważnie niewłaściwą obsługą, w wyniku złego montażu lub złego smarowania. Czasami zaś sprawczynią jest po prostu korozja.

Wysokiej jakości łożyska i oprawy łożyskowe znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/1327-oprawy-lozyskowe

elementy budowy maszyn i automatyki

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama