Czego szukasz?

Porady

Przegląd techniczny – co grozi za spóźnienie?

Przegląd techniczny samochodu jest wymagany przez polskie prawo. Period czasowy w jakim należy wykonywać przegląd zależy od wieku samochodu. Jednocześnie zmiana przepisów, która zniosła obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego spowodowała, że dużo łatwiej o przeoczenie terminu przeglądu rejestracyjnego. Jakie są konsekwencje spóźnienia w tym przypadku? Jak długo można jeździć bez ważnego przeglądu i jaka jest procedura gdy policja wykryje pojazd bez ważnego przeglądu?

przegląd techniczny

Kiedy należy przeprowadzić przegląd techniczny?

Data przeglądu technicznego zależy od wieku samochodu. Pierwszy przegląd techniczny dla nowego samochodu należy wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następny przegląd wykonywany jest przed upływem dwóch lat, czyli 5 lat po pierwszej rejestracji. Kolejne przeglądy wykonywane są już standardowo w rocznym odstępie czasu. Analogicznie sytuacja wygląda zarówno dla pojazdów zasilanych benzyną, olejem napędowym i gazem. Dla samochodów z instalacją gazową różni się cena wykonania przeglądu technicznego. Warto zaznaczyć, że przeglądu technicznego nie należy mylić z badaniem technicznym. Przegląd techniczny lub przegląd rejestracyjny, to prawny obowiązek testu mającego na celu dopuszczenie samochodu do poruszania się po drogach. Badanie techniczne wykonywane jest z zalecenia producenta samochodu w autoryzowanym serwisie danej marki.

Konsekwencje przeglądu po terminie

W przypadku pominięcia przeglądu technicznego samochód traktuje się jako niezdolny do poruszania się po drogach publicznych. Jazda bez przeglądu technicznego grozi konsekwencjami zarówno pieniężnymi jak i innymi problemami. Mandat za brak przeglądu może wynosić do 500 złotych. Groźniejszą z punktu widzenia problematyczności konsekwencją jest możliwość stwierdzenia przez policję, że samochód nie jest zdolny do dalszej jazdy – stwarza zagrożenie na drodze. Samochód jest wtedy odholowany na parking, oczywiście na koszt użytkownika, skąd należy przewieźć go do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Zły stan techniczny samochodów jest ważną przyczyną wypadków, nie dziwi zatem, że ustawodawca przewidział ciężkie konsekwencje za brak przeglądu. Inną sprawą jest to, ile można jeździć bez przeglądu technicznego. W świetle prawa nie powinno się wcale wyjeżdżać na drogi publiczne, jeśli pojazd nie jest dopuszczony do ruchu. W praktyce opóźnienie powyżej 30 dni powoduje, że koszt przeglądu wzrasta dwukrotnie. Dodatkowo naraża to na nieprzyjemności w przypadku kontroli policyjnej. Jeśli jazda bez przeglądu technicznego trwa kilka dni, policja może ukarać jedynie mandatem, w dłuższym przypadku kończy się odebraniem dowodu rejestracyjnego – lub w przypadku braku dokumentu, zablokowaniem go w systemie dokumentacyjnym. Nieprzyjemną konsekwencją może być także problem z ubezpieczycielem jeśli w czasie gdy samochód nie jest dopuszczony do ruchu dojdzie do kolizji. Ubezpieczyciel może nie wypłacić wtedy odszkodowania.

Odebranie dowodu rejestracyjnego – jak odzyskać?

Do roku 2018 policjant odbierał dowód rejestracyjny jeśli zaszła taka potrzeba. Wystawiał on pokwitowanie pisemne, które należało zachować. Aktualnie, ze względu na brak obowiązku posiadania dowodu ze sobą, dowód rejestracyjny jest po prostu blokowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której policjanci mają stały dostęp. Jest to równoznaczne z zatrzymaniem dokumentu. Kolejne konsekwencje są analogiczne w obu przypadkach. Jeżeli policjant wystawi mandat za brak przeglądu i zablokuje dowód rejestracyjny, ale pozwoli jechać, należy niezwłocznie udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i dokonać przeglądu. Do papierowego dowodu rejestracyjnego zostanie wbita pieczątka, lub w przypadku braku miejsca wystawiony zostanie stosowny dokument. Dodatkowo wypisane zostanie zaświadczenie, które następnie należy przedstawić w wydziale komunikacji – wtedy dowód rejestracyjny zostanie odblokowany.

Przegląd techniczny samochodu jest bardzo ważny. Najlepiej zapisać sobie daty kolejnych przeglądów lub ustawić stosowne przypomnienie w telefonie komórkowym. Można się wtedy cieszyć spokojną i bezpieczną jazdą.

Artykuł powstał we współpracy z sklepem z częściami zamiennymi Deler.pl.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama