Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Dzikie karty w sezonie 2020 zawieszone z powodu koronawirusa

Dorna Sports oficjalnie poinformowała o rezygnacji w sezonie 2020 z systemu przyznawania dzikich kart zarówno w serii MotoGP, jak i Moto2 i Moto3.

motogp dzikie karty
Fot. MotoGP.com / Start GP Kataru 2019

Wcześniej takie informacje podały media, jednak Dorna Sports oficjalnie wydała oświadczenie, w którym potwierdza te doniesienia. W tegorocznym sezonie, który rozpocznie się w drugiej połowie lipca, trudno będzie o gościnnych zawodników. Dzikie karty nie będą rozdawane. Poddaje to w wątpliwość udział trzykrotnego mistrza świata MotoGP – Lorenzo.

W związku z pandemią koronawirusa, Dorna Sports stworzyła specjalny protokół, który zawiera określone procedury. Mają one na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19. Jeden z punktów przewiduje maksymalne ograniczenie personelu na padoku. Zgodnie z tym, zawieszono system przyznawania dzikich kart we wszystkich trzech seriach.

Decyzja ta rzutuje na powrót Jorge Lorenzo. Hiszpan bowiem miał wystartować z dziką kartą podczas Grand Prix Katalonii. Miał to być wstęp do ewentualnego powrotu byłego mistrza świata do królewskiej klasy.

Komisja Grand Prix, w skład której wchodzą: Carmelo Ezpeleta (Dorna, przewodniczący), Paul Duparc (FIM), Hervé Poncharal (IRTA) i Takanao Tsubouchi (MSMA), na spotkaniach online w dniach 30 kwietnia i 7 maja 2020 r. podjęła decyzje, które są konsekwencją wpływu pandemii koronawirusa – czytamy w oświadczeniu.

W konsekwencji zmniejszonej liczby Grand Prix w sezonie 2020 r. producenci niekoncesyjni mogliby uzyskać koncesje na 2021 r. na podstawie wyników z zaledwie kilku wyścigów. Aby rozwiązać ten problem, Komisja zgodziła się na następującą zmianę przepisów: w sezonie 2020 koncesje można tylko utracić, ale nie można ich uzyskać – dodali.

Skąd taka decyzja?

– GPC zdecydowało, że homologację specyfikacji silnika 2020/21 dla producentów klasy MotoGP, którzy korzystają z koncesji, można odroczyć. KTM i Aprilia muszą dostarczyć przykładowe jednostki napędowe Dyrektorowi Technicznemu w terminie do 29 czerwca 2020 r.

– W celu zminimalizowania zakażenia koronawirusem, nasze wydarzenia będą odbywać się za zamkniętymi drzwiami. W tym celu konieczne jest absolutne zminimalizowanie personelu. Komisja postanowiła, że w sezonie 2020 zawiesi dzikie karty dla wszystkich trzech klas – podsumowują w oświadczeniu.

Oceń nasz artykuł!
Reklama