Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Jak korzystać ze świateł drogowych?

Podczas codziennej jazdy samochodem każdy kierowca jest zobowiązany używać świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej. W razie potrzeby może też korzystać ze świateł drogowych. Jak robić to zgodnie z przepisami?

światła drogowe

Odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne w każdym samochodzie, gdyż stanowi ono istotny element bezpieczeństwa na drodze. Niezwykle ważne jest jednak to, by używać żarówek opatrzonych homologacją i posiadających certyfikat jakości. Inną kwestią są reflektory, które powinny pozostać czyste, gdyż zmatowienie mogą powodować niższą widoczność. Podobnie jak w przypadku uszkodzonych lamp. Zamienników można szukać w sklepie internetowym Ucando.pl. Świateł drogowych należy używać też zgodnie z ich przeznaczeniem, by nie narażać bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Kiedy korzystanie ze świateł drogowych jest dozwolone?

Zacznijmy od tego czym są światła drogowe. Potocznie mówiąc są to światła długie, które używane są na nieoświetlonych drogach, gdzie widoczność ulega znacznemu pogorszeniu. Ich podstawowym zadaniem jest jak najlepsze oświetlenie jezdni. Światła mijania oświetlają drogę około 40 metrów przed pojazdem natomiast w przypadku świateł długich widoczność wzrasta do 100 metrów. Kiedy należy ich używać?

Tu warto powołać się na przepisy ruchu drogowego, które wskazują sytuacje, gdy kierowca może je wyłączyć. Jedna z podstawowych zasad mówi, że ze świateł drogowych można korzystać od zmierzchu do świtu w przypadku nieoświetlonych dróg w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Warto podkreślić, że kierujący pojazdem jest zobowiązany do wyłączenia drogowych w przypadku, gdy zaistnieje ryzyko oślepienia innych uczestników ruchu drogowego, najczęściej kierowców nadjeżdżających z przeciwnej strony, podobnie jak w przypadku pieszych.

Niepoprawne używanie świateł drogowych

Za każde nieprawidłowe stosowanie świateł drogowych funkcjonariusz może nałożyć mandat karny. Światła te nie mogą być używane na co dzień, gdyż od świtu do zmierzchu za oświetlenie służą nam światła mijania. Światła długie nie powinny być też używane podczas mgły lub opadów atmosferycznych. Na pewno nie polepszy to widoczności, a może ją nawet pogorszyć. Świateł drogowych nie należy też używać wówczas, gdy droga jest dobrze oświetlona. Bardzo częstym wykroczeniem jest używanie świateł drogowych jako sygnału ostrzegającego przed radiowozem policji, za co również możemy być ukarani mandatem. Grzywna może grozić też wszystkim kierowcom, którzy korzystają z żarówek pozbawionych homologacji. Światła drogowe do wielu rodzajów pojazdów można znaleźć na stronie https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101. Po zamontowaniu nowych reflektorów warto sprawdzić odpowiednie ustawienie świateł drogowych i dopasować je tak, by w jak najlepszy sposób oświetlały drogę jednocześnie nie powodując ryzyka oślepienia innych uczestników ruchu.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama