Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Co to jest rekalkulacja składki OC?

Wielu kierowcom wydaje się, że wykupienie polisy OC na cały rok, gwarantuje taką samą wysokość składki przez cały czas trwania umowy. Niekoniecznie tak musi być! W kilku przypadkach ubezpieczyciel może ponownie przeliczyć składkę. To właśnie jest rekalkulacja składki ubezpieczeniowej. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Co wpływa na wysokość składki OC? Czy kierowca może złożyć wniosek o rekalkulację do firmy ubezpieczeniowej?

rekalkulacja składki oc
A closeup of a rearview mirror of a black car covered in raindrops with a blurry background

Posiadanie i jeżdżenie samochodem to nie tylko wygoda i przyjemność, o ile nie mieszka się w wiecznie zakorkowanym mieście, ale także kilka obowiązków. Dwa najważniejszych z nich to coroczny przegląd stanu technicznego oraz ubezpieczenie samochodu. W większości przypadków po udaniu się do stacji kontroli pojazdów i opłaceniu składki, właściciel pojazdu nie musi myśleć o tych kwestiach przez kolejne 12 miesięcy. Jednak istnieje kilka wyjątków w przypadku ubezpieczenia OC!

Skąd bierze się wysokość składki?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Z tego powodu jego zakres u każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Jednak oferty jakie otrzymują właściciele samochodów, bywają różne. Skąd to się bierze?

Firmom ubezpieczeniowym zależy na dwóch rzeczach. Po pierwsze starają się zaoferować jak najbardziej konkurencyjne oferty OC, w których liczy się przede wszystkim cena. Z drugiej strony muszą prawidłowo oszacować prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez konkretnego właściciela samochodu. Jak więc to robią?

Wysokość składki szacuje się na podstawie statystyk. Oczywiście znaczenia ma także historia ubezpieczenia właściciela pojazdu. Jeśli od wielu lat ubezpiecza on samochód i jeździ bezpiecznie, to taki kierowca ma zdecydowanie wyższe szanse otrzymać bardzo korzystną ofertę ubezpieczeniową. Na jakie czynniki zwracają uwagę jeszcze firmy ubezpieczeniowe?

– Dla ubezpieczycieli znaczenia mają dane związane z kierowcą, między innymi jego wiek, miejsce zamieszkania i rok uzyskania prawa jazdy. Liczy się także sposób użytkowania pojazdu. W formularzu znajduje się pytanie o innego kierowcę, użytkownika pojazdu i w jego wiek. Istotne są także same parametry samochodu, czyli jego model, marka i pojemność silnika – wymienia Tomasz Sowa, redaktor z mubi.pl.

To właśnie znacząca zmiana, któregoś z powyżej wymienionych czynników, może sprawić, że ubezpieczyciel zdecyduje się na rekalkulację składki. Kiedy to może się stać? 

Kiedy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC?

Powodem do rekalkulacji składki jest znacząca zmiana warunków, które mogą wpłynąć na ryzyko spowodowania szkody. Łatwo można sobie wyobrazić, że przeniesienie własności samochodu na młodszego i niedoświadczonego kierowcę jest istotną zmianą czynników. 

W momencie kupna używanego samochodu, prawo pozwala, by nabywca kontynuował dotychczasowe ubezpieczenie OC. Ponieważ w takim przypadku dane właściciela będą zupełnie inne, firma ubezpieczeniowa może przeliczyć składkę. Pamiętając, że dla ubezpieczycieli liczy się wiek kierowcy, miejsce zamieszkania i dotychczasowa historia ubezpieczeniowa, składka może ulec zmianie. Warto pamiętać, że przeliczenie będzie dotyczyć tylko okresu od kupna samochody do końca obowiązywania polisy OC.

Ubezpieczyciel może także rekalkulować składkę OC, kiedy dane podane w formularzu zostały błędnie wprowadzone. Tak może się zdarzyć, kiedy doświadczony kierowca wykupił ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na swoje dane, ale po pewnym czasie samochodem zaczął jeździć syn, który dopiero co zdał na prawo jazdy. 

W razie spowodowania szkody przez nowego użytkownika samochodu ubezpieczyciel wypłaci OC. Jednak weźmie on pod uwagę zmianę warunków korzystania z pojazdu i dokona rekalkulacji sładki. W takim przypadku najprawdopodobniej ona wzrośnie – kierowcy w wieku 18-25 lat najwięcej płacą za ubezpieczenie OC.

Czy kierowca może złożyć wniosek o rekalkulację składki OC?

Ubezpieczyciel może, ale nie musi, dokonać rekalkulacji składki. Jednak kiedy zdecyduje się na taki krok, to ubezpieczony nie może zablokować tego procesu. Pozostaje mu jedynie odwołanie, jeśli nie zgodzi się z nową stawką. 

Co jednak w przypadku, kiedy właściciel samochodu zmieni miejsce zamieszkania i zarejestruje samochód w małej miejscowości, gdzie statystyki wypadków są dużo niższe niż w miejscowości, gdzie mieszkał poprzednio? Ubezpieczyciel nie może odmówić przeliczenia składki – w końcu jeden z czynników wpływających na cenę OC uległ zmianie. Jeśli firma ubezpieczeniowa uzna, że rzeczywiście nowe czynniki znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia szkody, to koszt ubezpieczenia spadnie.

Na stronie https://mubi.pl/poradniki/rekalkulacja-skladki-oc/ znajduje się więcej informacji na temat rekalkulacji składki OC. Dowiedz się, co można zrobić, kiedy nie zgadzasz się z nową wyceną polisy ubezpieczeniowej. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama