Connect with us
Porady

Naprawa skrzyni biegów – ile kosztuje i co warto o niej wiedzieć?

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych układów w każdym samochodzie. Dzięki niej można regulować przełożenie, a tym samym poprawną pracę silnika. Z tego powodu, warto wiedzieć w jaki sposób wygląda naprawa skrzyni i ile może kosztować. Są to bardzo istotne informacje, które mogą sprawić, że wiele osób zacznie bardziej dbać o ten niezwykle istotny układ swojego samochodu.

Opublikowany

w dniu

naprawa skrzyni biegów
Artykuł zewnętrzny

Dlaczego skrzynia biegów jest taka ważna?

Ogólnie rzecz biorąc, działanie skrzyni biegów można porównać do przerzutek w rowerze. W zależności od podjazdu rowerzysta zmienia bieg tak aby pedałowało się łatwiej. Podobnie jest ze skrzynią biegów, która jest zestawem odpowiednio ułożonych kół zębatych. Zazwyczaj do dyspozycji kierowcy jest 5 lub 6 biegów do jazdy w przód oraz jeden bieg wsteczny. Można również przejść na bieg jałowy, co sprawia, że silnik pracuje jednak samochód nie rusza się (popularnie nazywany luzem).

Bardzo istotnym elementem każdej skrzyni biegów jest sprzęgało, które umożliwia odłączenie silnika od skrzyni biegów, aby można było w płynny sposób zmienić przełożenie. Brak wciśnięcia sprzęgła może być powodem poważnej usterki, której naprawa będzie wymagała dużego nakładu pracy oraz gotówki.

Dlaczego dochodzi do usterek skrzyni biegów?

Każdorazowa naprawa skrzyni biegów posiada szereg przyczyn, przez które należy dokonać tej operacji. Można wyróżnić kilka najczęściej zdarzających się usterek:

1. Szybka zmiana biegów jest najczęstszą przyczyną powstających uszkodzeń manualnej skrzyni biegów. Zbyt szybka zmiana przełożenia sprawia, że koła zębate nie mają czasu aby idealnie się ułożyć, co z kolei sprawia, iż uderzają o siebie z dość dużą siłą. W ten sposób, może dojść do uszkodzenia mechanicznego zębów, a to z kolei może całkowicie uniemożliwić pracę skrzyni biegów.

2. Drugim poważnym błędem jest niewymienianie oleju skrzyni biegów. Jest to poważny błąd prowadzący do uszkodzenia kół zębatych. Jeżeli olej nie był wymieniany przez długi czas, może stracić swe własności smarne. To z kolei sprawi, iż tarcie pomiędzy kołami zębatymi będzie dużo większe, co mocno je rozgrzeje. W ten sposób, bardzo szybko może dojść do zatarcia skrzyni biegów oraz uszkodzeń mechanicznych trybów. Jest to awaria, której można zapobiec jednak konieczny jest regularny serwis skrzyni biegów. W ten sposób można mieć pewność, że olej będzie dobrze spełniać swoje zadanie.

3. Bardzo istotne jest odpowiednie dostosowanie biegu do prędkości pojazdu. Jeżeli kierowca prowadzi samochód na zbyt niskim, lub zbyt wysokim biegu, silnik pracuje w skrajnym obciążeniu. To z kolei może doprowadzić do uszkodzenia łożysk w przekładni, a tym samym do nieprawidłowego zazębiania się trybów. Taka sytuacja jest najkrótszą drogą do całkowitego zniszczenia przekładni.

Jak wygląda naprawa skrzyni biegów?

Kiedy dojdzie do awarii przekładni, nie będzie możliwości prowadzenia samochodu. Z tego powodu, konieczna będzie pomoc lawety, aby odstawić auto do wyspecjalizowanego mechanika. Po przeanalizowaniu sytuacji zapadnie decyzja, czy możliwa jest regeneracja skrzyni, czy w grę wchodzi wyłącznie jej całkowita wymiana.

W zależności od tego co jest przyczyną awarii, wymiana skrzyni biegów cena może się znacznie różnić. Przy niedużych awariach powinno zmieścić się w kwocie do 500 złotych, jednak całkowita wymiana skrzyni wraz ze sprzęgłem to już spore kwoty w okolicach 1,5 – 2 tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy od marki samochodu, gdyż w autach z wyższej półki cena naprawy może być jeszcze wyższa. Jest to jednak typ usterki, który koniecznie trzeba naprawić, gdyż nie da się jeździć ze zniszczoną skrzynią biegów.

Skąd wiedzieć, że nadszedł czas naprawy?

Ogólnie rzecz biorąc, samochody nie posiadają dedykowanej kontrolki sygnalizującej awarię przekładni. Z tego powodu, kierowca musi sam rozpoznać nieprawidłową pracę skrzyni biegów. W przypadku osób doświadczonych nie będzie to trudnym zadaniem, jednak nowicjusze mogą mieć z tym niemały problem.

Istnieje kilka czynników wskazujących na problemy ze skrzynią biegów. Pierwszym z nich jest wyciek oleju z przekładni. Jak wspomniano, jest on niezbędny do prawidłowej pracy skrzyni przez długi czas, a jego wyciek jest szybką drogą do poważnej awarii. Z tego powodu, kiedy podczas zmiany biegów kierowca odczuje coś niepokojącego, warto zacząć diagnozę od tego prostego kroku.

Szumy podczas skrzyni biegów mogą wskazywać na kolejną poważną awarię. Może być to oznaką problemów z tylnym mostem oraz zużycia mechanizmu różnicowego. Kiedy hałas jest obecny podczas jazdy tylko na jednym z biegów, można podejrzewać uszkodzenie, któregoś koła zębatego, a kiedy dziwne odgłosy towarzyszą podczas wciśnięcia sprzęgła, można być wręcz pewnym, iż chodzi o łożyska.

Często zdarza się, że bieg wyskakują podczas jazdy. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do awarii silnika. Z tego powodu, w przypadku takich sytuacji warto natychmiast udać się do mechanika, nie czekając aż dojdzie do poważnej usterki, gdyż przyczyna może leżeć w poduszkach pod silnikiem. Do ich wymiany koniecznie trzeba posiadać specjalistyczny sprzęt, którego raczej nie posiadają majsterkowicze.

Ile może trwać naprawa skrzyni biegów?

Wiele osób potrzebuje samochodu na co dzień aby móc normalnie żyć. Dojazd do pracy czy na uczelnie często zajmuje dużo czasu, a bez samochodu jest to jeszcze trudniejsze. Z tego powodu, w przypadku awarii skrzyni biegów bardzo istotnym czynnikiem jest czas. Prosta naprawa polegająca na wymianie łożysk to kwestia kilku dni. W przypadku kiedy uszkodzeniu uległy koła zębate czy sprzęgło, należy przygotować się na dłuższe pozostawienie samochodu w warsztacie. Naprawa skrzyni biegów to zajęcie wymagające precyzji, a pośpiech może doprowadzić do błędów, które wyjdą z czasem i po raz kolejny konieczne będzie odstawienie auta do mechanika.

Podsumowując, w przypadku skrzyni biegów dużo lepszym rozwiązaniem jest odpowiedzialne korzystanie z samochodu, gdyż awarie tego układu bywają bardzo poważne, a co za tym idzie, kosztowne. Z tego powodu, warto regularnie sprawdzać stan oleju w skrzyni biegów i co jakiś czas zdecydować się na jego wymianę. W ten sposób można mieć pewność, iż wszystkie elementy będą dobrze nasmarowane i ryzyko awarii będzie bardzo niskie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TOPSERVICE, zajmującą się serwisem i naprawą maszyn budowlanych oraz rolniczych.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama