Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Ubezpieczenie OC online – jak wykupić ubezpieczenie w sieci?

Jako posiadacz pojazdu mechanicznego należy obowiązkowo mieć komunikacyjne ubezpieczenie OC. W Polsce brak takiej ochrony choćby przez jeden dzień wiąże się z ryzykiem nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak wykupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu? Od czego zależy jego cena?

ubezpieczenie oc

Ubezpieczenie OC w sieci

Obecnie nie musisz już korzystać ze stacjonarnych placówek ubezpieczyciela, żeby zawrzeć umowę komunikacyjnego OC. Ochronę można uzyskać nawet w ciągu dosłownie kilku lub kilkunastu minut i to bez wychodzenia z domu. Żeby to zrobić, wejdź na stronę ubezpieczyciela AXA Direct, i użyj kalkulatora OC. Zanim rozpoczniesz kalkulację, przygotuj dowód osobisty i numer rejestracyjny pojazdu, gdyż te dokumenty przydadzą ci się podczas wypełniania formularza. Kiedy wprowadzisz wymagane przez ubezpieczyciela informacje, kalkulator wyliczy wysokość składki za ochronę. Wszystkich formalności można  dopełnić online. Na e-maila otrzymamy potwierdzenie zawarcia umowy, ze wskazaniem ile i w jakim terminie dokonać zapłaty. Dzięki temu szybko i bez problemów można wywiązać się z obowiązku ubezpieczeniowego. Być może zastanawiasz się, od czego zależy wysokość składki. Dlaczego ochrona będzie cię kosztować akurat tyle? Z jakiego powodu znajomi, którzy też ubezpieczają pojazdy, płacą mniej za OC?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może samo ustalić, jakie czynniki bierze pod uwagę, wyliczając składkę na OC. Przepisy nie wskazują, które kryteria powinny mieć większą wagę, a które mniejszą. Zazwyczaj jednak wpływ na cenę mają takie czynniki jak:

  • Przebieg historii ubezpieczenia – dla towarzystwa ubezpieczeniowego ogromne znaczenie ma to, jak dotąd korzystałeś z auta, tzn. czy powodowałeś szkody. Jeśli jesteś prowadzącym pojazdy, który jeździ bezszkodowo i z Twojego ubezpieczenia nie były wypłacane odszkodowania, to wpłynie to na obniżenie składki na OC. Jeśli jednak doprowadziłeś do szkód, to należy się liczyć ze stosunkowo wysoką ceną ochrony. Najczęściej więcej za ubezpieczenie OC zapłacą również kierowcy, którzy ubezpieczają swój pierwszy pojazd i nie mają żadnej historii przebiegu ubezpieczenia samochodu.
  • Czas posiadania prawa jazdy – dla ubezpieczyciela ważne jest również to, od kiedy masz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli zdobyłeś je niedawno, to OC będzie cię kosztować więcej niż doświadczonego kierowcę. Najczęściej ubezpieczyciele naliczają taką zwyżkę w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy nie dłużej niż od 3 lat.
  • Wiek posiadacza – ubezpieczyciele analizują statystyki wypadków i kolizji, i wiedzą, w jakim wieku kierowcy najczęściej są sprawcami takich zdarzeń. Młodzi prowadzący pojazdy muszą przygotować się na to, że ich ochrona ubezpieczeniowa będzie kosztować stosunkowo więcej. Co oznacza młody dla ubezpieczyciela? Otóż najczęściej zwyżką za wiek zostaną objęci kierowcy, którzy nie ukończyli 26 lat.
  • Stan cywilny – kierowcy, którzy założyli rodzinę i z reguły podróżują autem z dziećmi, najczęściej mogą liczyć na niższą cenę za OC niż single.
  • Pojazd – wpływ na wysokość składki ma również ubezpieczane auto. Znaczenie ma marka, model, rodzaj, wartość samochodu, a czasami również aktualny i prognozowany przebieg.
  • Miejsce użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela istotne jest nie to, gdzie zarejestrujesz auto, ale gdzie będziesz nim jeździć. Jeśli poruszać się po drogach będziesz głównie w małej miejscowość, to najczęściej za OC zapłacisz mniej niż w przypadku dużego miasta.

Kupowanie ubezpieczenia online jest bardzo wygodne. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC, żeby poznać cenę i szybko uzyskać dokument potwierdzający zawarcie umowy.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/

1/5 (liczba głosów: 1)
Reklama