Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Xenony – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jeszcze do niedawna xenonowe światła były szczytem marzeń większości kierowców i właścicieli aut. Dziś coraz częściej spotkać można lampy LED, które bez wątpienia zdominowały rynek innowacyjnych samochodów, motocykli, czy maszyn przemysłowych. Mimo wszystko na drogach można zobaczyć mnóstwo pojazdów posiadających atrakcyjnie wyglądające xenony.

xenony

Jak wybrać odpowiedni żarnik? Kiedy należy go wymienić? Czym różni się żarnik D1S od D2S? Xenon to naprawdę niezbyt skomplikowane urządzenie.

D1S i D2S – podstawowe różnice

Żarniki w samochodowych systemach oświetlenia mają różne oznaczenia. Żarnik D1S, czy D2S xenon to oznaczenie informujące o kompatybilności danego produktu z systemem. D to podstawowy parametr techniczny informujący o tym, że klient ma do czynienia z xenonem.

Liczba to parametr wskazujący użytkownikom to, czy lampa ma zapłonnik odpowiedzialny za generowanie wysokiego napięcia. Cyfry nieparzyste oznaczają, że żarnik posiada zapłonnik (np. D1, D3, czy D5), natomiast parzyste informują, że w żarniku brakuje tego elementu (np. D2, czy D4).

Ostatnia litera S to oznaczenie reflektorów soczewkowych, znanych również jako projekcyjnych. Litera R z kolei odnosi się do reflektorów odbłyśnikowych, tzw. parabolicznych lub swobodnych pól, np. typu FF. Poznałeś, czym różnią się żarniki D1S i D2S. Możesz z czystym sumieniem wybrać odpowiedni produkt.

Jak kupować xenony?

Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Chodzi w końcu nie tylko o Twój komfort, czy design pojazdu, ale także o bezpieczeństwo podczas pokonywania kilometrów na trasie, często po zmroku. Wysokiej jakości oświetlenie to przede wszystkim lepsza widoczność zarówno dla Ciebie, pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Odrzuć zatem pomysł zakupu chińskich zamienników i zdecyduj się na certyfikowane produkty od renomowanych producentów. Wysokogatunkowych żarników w atrakcyjnych cenach nie brakuje na rynku.

Świetnym przykładem są żarówki Philips D1S Xenon WhiteVision gen2. Mają homologację ECE. Oznacza to, że są dopuszczone do ruchu drogowego. Jazda z oświetleniem, które nie spełnia norm homologacji ECE grozi mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas zatrzymania pojazdu do kontroli. Informacje dot. homologacji znajdują się na opakowaniu, trzonku żarówki lub lampy. Warto zwrócić również uwagę na normy, np. halogeny objęte są normą ECE R37, a lampy xenonowe normą ECE R99.

Czy mocniejsze znaczy lepsze?

Jeżeli ww. żarówki Philips nie są dla Ciebie satysfakcjonującym wyborem, warto sprawdzić Osram D1S Xenarc Night Breaker Laser. D1S Xenon WhiteVision gen2 marki Philips oferują poprawę widoczności o 120 % ze względu na barwę światła, przy czym Osram D1S Xenarc Night Breaker Laser zapewniają o 200 % lepszą widoczność na drodze. W praktyce widoczność staje się większa o ok. 20 m.

Co warto wiedzieć?

Pamiętaj, że żarniki xenonowe należy zawsze wymieniać parami. Jedynie wtedy otrzymasz gwarancję, że będą one emitować światło o takiej samej barwie i identycznym natężeniu. Oprócz żarników eksploatacji ulegają też cewki przetwornic, które są elementem wymienialnym, lecz niestety w wielu przypadkach nie są tanie.

Nie zalecamy stosowania żarników innego rodzaju niż te, które rekomenduje producent. Często pojawia się problem z napięciem powodujący brak optymalnej pracy układu oświetlenia. W razie problemów lub wypalenia żarnika, w wielu przypadkach wymienisz go samodzielnie – bez serwisu i specjalistycznych narzędzi. Więcej pracy może pojawić się jednak w momencie poziomowania. Ustawienie poziomu zerowego wiązki światła wymaga przynajmniej teoretycznej wiedzy na ten temat.

Wiesz już wszystko na temat Xenonów i chcesz kupić wysokiej jakości żarnik D1S od renomowanego producenta? Dobry wybór! Sprawdź ofertę sklepu internetowego Metler.pl. Znajdziesz tam wiele marek oddających do dyspozycji klientów sprawdzony asortyment w atrakcyjnych cenach.

4.7/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama