Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę – które wybrać?

Wraz z początkiem sezonu zimowego kierowcy muszą dokonać wymiany opon. Ta kwestia jest jasna i oczywista dla większości z nas. Problem pojawia się jednak w przypadku felg. Często nie wiemy, jakie felgi są dobre w okresie zimowym – aluminiowe czy stalowe – i czy w ogóle należy je wymieniać.

Opublikowano

w dniu

felgi stalowe czy aluminiowe
Artykuł sponsorowany

Jakie felgi do auta wybrać – stalowe czy aluminiowe?

Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę to dylemat wielu kierowców. Zdania na ten temat oczywiście są podzielone, znajdziemy wielu zwolenników, jak i przeciwników obu tych rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej zaletom i wadom felg stalowych, jak i aluminiowych.

Zwolennicy felg stalowych na zimę przekonują, że jest to przede wszystkim tańszy produkt, a w warunkach zimowych, kiedy jest znacznie łatwiej o poślizg czy przypadkowe zetknięcie z krawężnikiem, można je dosyć łatwo uszkodzić. Poza tym zimą felgi narażone są nie tylko na śnieg, ale też i błoto czy sól drogową, z tego też względu spora część kierowców uważa, że nie warto na ten okres inwestować w drogie i eleganckie felgi aluminiowe.

Opcja opony zimowe plus felgi aluminiowe to natomiast dosyć kosztowy zakup. Przy uszkodzeniu takich felg niestety trudno jest je naprawić, a w wielu przypadkach będzie to po prostu niemożliwe. Niemniej jednak warto podkreślić, że to właśnie felgi aluminiowe znacznie lepiej radzą sobie z korozją. Ponadto są bardziej wytrzymałe i zapewniają lepsze warunki pracy hamulcom (felgi aluminiowe znajdziesz tutaj: https://www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe)

Jak widać oba te rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady. Porównajmy więc jeszcze jeden parametr – wagę obu tych felg.

Waga felgi stalowej a aluminiowej

Waga felgi aluminiowej uzależniona jest od jej średnicy, szerokości czy wzoru. I tak, mniejsze rozmiary 13 lub 14-calowe osiągają wagę od 5 do 9 kg. Z kolei modele o dużych rozmiarach – 17 lub 18-calowe – mogą mieć masę nawet do 20 kg.

A ile waży felga stalowa? Okazuje się, że wcale nie musi ona ważyć więcej od alufelgi. Co więcej, w niektórych przypadkach może okazać się nawet od niej lżejsza. Z czego to może wynikać, skoro gęstość stali jest niemal trzykrotnie większa od aluminium? Otóż z tego, że w procesie produkcji ekonomicznych alufelg wykorzystuje się większą ilość materiału ze względu na wymagania jakościowe.

W celu obniżenia masy obręczy aluminiowych, sięga się po metodę flowformingu – rozciągania obrotowego, która polega na kuciu bądź rolowaniu materiału w wysokiej temperaturze. Dzięki temu procesowi otrzymujemy produkt o zwartej strukturze. Obręcz poddana takiej technologii jest lżejsza, ale i trwalsza w porównaniu do felgi wykonanej w tradycyjny sposób – za pomocą odlewu grawitacyjnego lub niskociśnieniowego.

Jak waga felg przekłada się na parametry jazdy?

Eksperci zawracają uwagę na to, że lżejsza felga to mniejsza masa obrotowa w pojeździe, a to z kolei przekłada się na oszczędność paliwa. Otóż, cięższa felga wymusza zużycie większej energii do wprawienia jej w ruch, a im więcej mocy spożytkowanej na przyspieszanie czy hamowanie, tym więcej spalonego paliwa.

Poza tym, z lekkimi obręczami lepiej i dłużej pracuje amortyzator, ponieważ jest poddawany mniejszym obciążeniom. Do tego ograniczenie niepotrzebnej masy pojazdu zdecydowanie wpłynie nie tylko na osiągi auta, ale też i na komfort podróżowania. Przy czym różnica 1-2 kilogramów w kole w praktyce nie będzie wcale wykrywalna. Dostrzeżemy ją dopiero przy wyraźnej różnicy w wadze felg.

jakie felgi do auta

Czy warto wymieniać felgi na zimę?

Wielu kierowców zastanawia się, czy w ogóle warto wymieniać felgi na zimę? Taka wymiana obręczy na zimę ma swoje zalety. Aby jednak czynność ta przebiegała bezproblemowo warto posiadać dwa komplety felg, które będzie można łatwo przekładać, zależnie od pory roku.

Spora część kierowców stosuje jeden komplet felg przez cały rok, głównie ze względów ekonomicznych. Jeśli takie felgi – stalowe lub aluminiowe – pasują do opon letnich, to nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich w sposób ciągły. W ten sposób oszczędzimy na zakupienie nowych felg, ale za to w tym przypadku wymiana opon będzie już nieco droższa od wymiany kompletnych kół.

Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę – podsumowanie

Felgi stalowe i aluminiowe – cena

Felgi stalowe dają się znacznie łatwiej naprawić niż ich odpowiedniki aluminiowe. Stal – jako materiał kowalny – można łatwo wygiąć, ale też i wyprostować.

Felgi stalowe i aluminiowe – walory estetyczne

W tym przypadku z całą pewnością wygrywają felgi aluminiowe. Nawet modele o mniejszej średnicy prezentują się znacznie okazalej niż felgi stalowe. Wiele samochodów, zwłaszcza nowych, traci na swej zewnętrznej atrakcyjności po założeniu stalowych felg.

Felgi stalowe i aluminiowe – odporność na rdzę

W tym wypadku także lepiej wypadają alufelgi. Felgi stalowe są niestety narażone na rdzę, a pierwsze problemy z korozją widać już nawet po jednym sezonie.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama