Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Klocki hamulcowe do samochodów. Jak działają i kiedy wymienić?

Klocki hamulcowe są częścią niezmiernie ważnego układu hamulcowego w samochodzie. Układ hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo jazdy i dlatego też wszystkie jego komponenty powinny prawidłowo funkcjonować. Klocki hamulcowe, chociaż są niepozornie małe, wpływają na pracę układu hamulcowego.

Opublikowano

w dniu

klocki hamulcowe do samochodów
Artykuł sponsorowany

Jak działają klocki hamulcowe?

Jak tylko kierowca przyciśnie pedał hamulca, to przez przewody hamulcowe przechodzi płyn hamulcowy, którego sprężone ciśnienie powoduje wciśnięcie tłoczka. Ten tłoczek dociska warstwę cierną klocka do tarczy i wtedy następuje zwolnienie lub całkowite zatrzymanie się samochodu, to zależy od siły nacisku na pedał.

Kiedy należy je wymienić?

Zalecana jest wymiana klocków hamulcowych po przebiegu 20-40 tys. km. Oczywiście zmiana może nastąpić już wcześniej, na przykład z powodu stylu jazdy lub awarii. Niepokojące sygnały, które sugerują awarię to: ślizganie się po tarczy, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie warstwy ciernej, co może powodować ściąganie pojazdu w jedną stronę; piszczenie klocków, co oznacza, że są niskiej jakości lub są przegrzane — płytka nośna klocka może być zdeformowana; rdza na tłoczku powoduje, że klocki dłużej ocierają się o tarcze i warstwa cierna się przypala — część nie jest już tak skuteczna.

Problemów może przysporzyć także zły montaż, który sprawia, że klocki są nierówno ścierane i samochód jest ściągany na jedną stronę. Jak tylko dojdzie do uszkodzenia klocków, prawdopodobne jest, że tarcze też będą musiały zostać wymienione. Klocki należy wymieniać parami, na jednej osi. Bezpieczeństwo jazdy w dużym stopniu zależy od klocków, więc trzeba szybko zareagować, jak tylko pojawią się sygnały ostrzegawcze.

Jakie klocki hamulcowe do samochodów można znaleźć na rynku?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów klocków hamulcowych. Klocki hamulcowe od TRW COTEC GDB1330 pasują do wielu modeli marek Audi, Citroen, DS, Ford, Peugeot, Renault, Seat, Skoda oraz VW. Sprawdź kompatybilność klocków ze swoim pojazdem, aby uniknąć nieporozumień.

TRW COTEC Zestaw klocków hamulcowych, hamulce tarczowe GDB1330 zawiera śruby prowadzące zacisk hamulcowy oraz inne dodatki. Jest nieprzygotowany dla wskaźnika zużycia. Długość wynosi 87 mm, wysokość 52,9 mm, a grubość 17 mm.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama