Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Motocykl – nowy czy używany, co wybrać?

Zakup motocykla nie jest prosty. Na samym początku musimy podjąć najważniejszą decyzję, jaką jest zakup albo motocykla używanego, albo motocykla nowego. Na co należy zwrócić uwagę, zanim podejmiemy tę decyzję?

Opublikowano

w dniu

pierwszy motocykl nowy używany
Artykuł sponsorowany

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu podjęcie decyzji o zakupie motocykla było znacznie prostsze. Głównie decydowała o tym okazja, na którą natrafiliśmy. Obecnie jednak decyzja ta jest trudniejsza do podjęcia. Wiele osób może pozwolić sobie na zakup motocykla nowego. Jeżeli tylko mają taką opcję, pod kątem finansowym, powinni się na nią zdecydować. Będzie to zakup bardziej pewny, a sam pojazd będzie znacznie dłużej wolny od usterek i różnorodnych problemów technicznych. Dodatkowo, ceny nowych motocykli spadają w ostatnich latach, o ile nie chcemy zdecydować się na ofertę marek premium.

Ceny nowych motocykli

Ceny nowych motocykli w ostatnich latach znacząco spadły. Jest to związane przede wszystkim z możliwością produkcji wielu tanich motocykli w Chinach. Z tego powodu, gdy kupujemy motocykl, możemy albo zdecydować się na naprawdę tani model, który został wyprodukowany w Chinach, albo wybrać używany motocykl innej znanej i renomowanej marki, który jednak będzie miał zwyczaj 5 lub więcej lat. W takim wypadku trzeba odpowiedzieć sobie, co jest dla nas najważniejsze podczas zakupu motocykla. Warto pamiętać, że wiele znanych marek również mogło przenieść produkcję do Chin, co warto sprawdzić, jeżeli jest to dla nas problem.

Nowy motocykl – plusy wynikające z zakupu

Największym plusem nowych motocykli jest fakt, że są objęte gwarancją. Dzięki temu mamy pewność, że powstałe w przeciągu pierwszych kilku lat użytkowania problemy, zostaną usunięte na koszt sprzedającego lub producenta. Opcji takiej nie będą miały motocykle używane, chyba że zdecydujemy się na dodatkowo płatne świadczenia gwarancyjne, jednak w ich wypadku konieczne jest sprawdzenie, czy obejmują one wszystkie aspekty, które nas interesują. Podobnie jak w przypadku kupna samochodów używanych z gwarancją, istnieje możliwość jej zakupu, jednak często gwarancja taka obejmuje niewielką ilość mało popularnych problemów technicznych, a te poważniejsze, jeżeli się pojawiają, i tak obciążą nasz portfel, gdyż gwarancja ich nie obejmie.

Aby utrzymać gwarancję na nowy motocykl, musimy pamiętać o tym, aby regularnie udawać się z nim na przegląd. Przeglądy te są płatne. Naszym dodatkowym kosztem będą płyny oraz części eksploatacyjne. Należy pamiętać, że napraw nowego motocykla nie powinniśmy dokonywać samodzielnie, ponieważ w takim wypadku również utracimy świadczenie gwarancyjne.

Motocykl używany – koszty

W przypadku motocykli używanych podobnie jak w przypadku motocykli nowych będziemy musieli zapłacić za płyny oraz części eksploatacyjne. Tym razem musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, a te zależne będą od stanu, w jakim zakupiliśmy dany motocykl. Może się bowiem okazać, że dany motocykl ma za sobą długą i trudną przeszłość, i aby jeździć z nim bezpiecznie, wymagane są dodatkowe inwestycje i naprawy. Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na zakup motocykla używanego, konieczne jest jego dokładne sprawdzenie przez osobę posiadającą odpowiednie doświadczenie, wiedzę i narzędzia, by upewnić się, w jakim stanie znajduje się motocykl i jaka jest jego prawdziwa historia.

W przypadku motocykli używanych, po ich zakupie, musimy liczyć się z koniecznością wymiany czy to świec, czy akumulatora. Jeżeli jednak motocykl będzie znajdował się w złym stanie technicznym, a jest to możliwe, jeżeli zdecydujemy się na jego zakup w naprawdę niskiej cenie, to wymiany mogą wymagać również opony, tarcze hamulcowe, sprzęgło, zestaw napędowy czy nawet sam silnik. Zwłaszcza ten ostatni będzie naprawdę drogi w naprawie. Podobnie będzie w przypadku zaawansowanych technologii. Im bardziej motocykl jest zaawansowany technologicznie, tym większe będą koszty jego naprawy. Tutaj dużym plusem cechują się również motocykle produkcji chińskiej, w praktyce bowiem ich naprawy są nawet kilkukrotnie tańsze niż motocykli renomowanych marek, i to nawet w przypadku, jeżeli potrzebujemy tylko najprostszych i najtańszych części, które wydają się nawet nieistotne.

Motocykl nowy czy używany?

Jeżeli uda nam się trafić na motocykl używany, jednak w naprawdę dobrym stanie technicznym, będzie to naprawdę dobry wybór. Pamiętać jednak warto, że trzeba się upewnić co do tego, jaką ma historię oraz w jakim stanie technicznym się znajduje. Przy zakupie motocykla używanego musimy mieć świadomość tego, że będzie on prawdopodobnie psuł się częściej i szybciej, niż motocykl nowy.

Dobrą alternatywą będą jednak niedrogie motocykle, które możemy kupić jako pojazdy nowe. Nowe motocykle, zwłaszcza w ostatnich latach, potaniały. Jedną z marek, na które możemy się zdecydować, jest marka Benelli. Jej motocykle możemy kupić w cenie około 10 000 zł. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy planują kupić motocykl w niskiej cenie. Obecnie ich zakup możliwy jest jeszcze taniej, ponieważ krakowski salon Moto Mio, który oferuje motocykle tej marki, oferuje do każdego z nich bon o wartości do 1000 zł. Więcej o ofercie, jak i o salonie Moto Mio, można dowiedzieć się na jego stronie www.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama