Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Lasery – urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu

Światło lasera ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach naszego życia. Lasery znalazły zastosowanie w elektronice. Źródło lasera wykorzystywane jest m.in. w drukarkach laserowych, w nagrywarkach i odtwarzaczach CD i DVD, w czytnikach kodów kreskowych, myszkach komputerowych.

Opublikowano

w dniu

lasery
Artykuł sponsorowany

Lasery to elementy składowe takich urządzeń, jak spawarki laserowe, wycinarki laserowe, dzięki laserom wykonuje się znakowanie i grawerowanie produktów. Lasery znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i w geodezji do różnorodnych pomiarów.

W przemyśle lasery wykorzystywane są do obróbki metali. Za pomocą lasera można przeprowadzić precyzyjne cięcie i spawanie materiałów. Wycinanie laserowe w ofercie firmy ciecielaser.pl pozwala na uzyskanie precyzyjnych kształtów. Ta metoda jest bardzo często stosowana m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Obecnie prawie każdy element pojazdu jest wycinany laserem.

Laser to urządzenie stosowane na każdym etapie produkcji nowego samochodu. Zakres stosowania lasera jest bardzo szeroki, obejmuje nie tylko wycinanie kształtów i profili, ale też spawanie karoserii i ramy, lutowanie i znakowanie części. 

Lasery to urządzenia, które znalazły zastosowanie w wielu działach medycyny – w chirurgii, dermatologii, okulistyce, laryngologii, stomatologii. Cięcia laserowe podczas operacji i  zabiegów nie powodują krwawień. Dzięki laserom wykonuje się mało inwazyjne operacje wzroku, po których pacjenci mogą od razu wracać do domu bez konieczności zostawania w szpitalu. 

Podział i rodzaje laserów

Na świecie istnieje ogromna ilość laserów. Nie ma lasera uniwersalnego mającego wszechstronne zastosowanie. Każdy z laserów emituje światło o swoistej długości fal i mocy. Trzeba więc starannie wybierać laser do własnych potrzeb. 

Główne kryterium podziału laserów to rodzaj substancji wykorzystanej do budowy lasera. Inne kryteria podziału laserów to: długość fali światła emitowanego przez lasery oraz moc emitowanej wiązki. 

Ze względu na rodzaj ośrodka czynnego lasery dzieli się na: lasery na ciele stałym, lasery gazowe, lasery na cieczy, lasery półprzewodnikowe. Ze względu na długość fali emitowanego światła wyróżnia się: lasery wytwarzające światło widzialne, lasery w podczerwieni, lasery w nadfiolecie. 

Pod względem mocy emitowanej wiązki lasery dzieli się na: lasery miękkie, których moc nie przekracza 6mW, lasery średnioenergetyczne, których moc jest niższa niż 0,5W oraz lasery wysokoenergetyczne o mocy 0,5W i wyższej. 

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama