Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Jak sprawdzić samochód po VINie? Poradnik

Sprawdzanie numeru VIN to podstawa w momencie chęci zakupienia samochodu używanego. Dzięki temu będziemy mogli poznać historię danego pojazdu, co pozwoli nam lepiej ocenić, czy pojazd wart jest zakupu za określoną cenę, czy też nie.

Opublikowano

w dniu

sprawdzanie samochodu numer vin
Artykuł sponsorowany

Co jest potrzebne, by sprawdzić numer VIN?

Aby móc sprawdzić numer VIN, konieczne będzie zdobycie nie tylko samego numeru, ale również daty pierwszej rejestracji oraz numerów rejestracyjnych. Posiadając te trzy dane, na pewno uda się sprawdzić historię danego pojazdu.

Gdzie znajduje się numer VIN?

W przypadku samochodów będzie on nabity w kilku miejscach, jednak każdy z producentów posiada w tym względzie dowolność. W przypadku planu poszukiwania numeru VIN nabitego na dany pojazd warto przed oględzinami sprawdzić, gdzie się on znajduje w danym, konkretnym modelu. W wielu przypadkach dobrym pomysłem na jego poszukiwanie będą jednak okolice silnika.

Dodatkowo numer VIN zawsze znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, i tam odnajdziemy go znacznie łatwiej.

Czy numer VIN musi znajdować się w ogłoszeniu sprzedaży samochodu używanego?

Nie, numer VIN nie musi znajdować się w ogłoszeniu sprzedaży samochodu używanego, jednak w czasach obecnych wskazane jest, aby był on tam obecny. Z jednej strony, dane te są porządne przez wiele osób, które poszukują samochodów używanych, z drugiej strony takie portale, jak OtoMoto.pl pozwalają filtrować ogłoszenia właśnie ze względu na obecność numeru VIN. Jeżeli nie będzie on podany, dane ogłoszenie nie pokaże się konkretnemu użytkownikowi, jeżeli zastosuje on tę metodę filtracji.

Jeżeli numer VIN nie znajduje się w danym ogłoszeniu, my natomiast chcemy go rozkodować, warto skontaktować się z konkretnym sprzedającym i poprosić go o podanie numer VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numerów rejestracyjnych pojazdu.

Czy sprzedający musi podać nam numer VIN?

Nie, ale znów jest to wskazane. Rozkodowanie VIN umożliwia zdobycia wielu informacji o historii danego samochodu. Jeżeli sprzedający niechce nam go podać, oznacza to, że prawdopodobnie chce coś przed nami ukryć. W takim przypadku zalecamy, by zrezygnować z zakupu takiego samochodu.

Jednocześnie, sprawdzenie numer VIN powinno odbywać się jeszcze przed oględzinami danego samochodu, by podczas nich móc zapytać o wszystkie aspekty, które nas zainteresują, a część z nich będzie zapewne związana z informacjami zdobytymi dzięki rozkodowania numeru.

Gdzie rozkodować numer VIN?

Istnieje wiele firm i portali, które umożliwią nam rozkodowanie numer VIN, jednak jedną z najpopularniejszych jest portal Historiaszkod.pl.

Czy rozkodowanie numer VIN kosztuje?

Nie zawsze. Jeżeli chcemy otrzymać jedynie podstawowe informacje na temat danego samochodu, w tym informacje o tym, czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, czy też nie, wiadomości te można zdobyć zupełnie za darmo, właśnie na portalu Historiaszkod.pl.

Jeżeli samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, a my chcemy dowiedzieć się o nich więcej, wtedy jest to możliwe za niewielką opłatą.

Czym różnią się portale do rozkodowania numeru VIN?

Poza ceną istotne są bazy, z których korzystają dane portale. Istotna jest częstotliwość aktualizacji, ale dodatkowo, warto zwrócić uwagę, z jakich części świata pochodzą informacje. Portal Historiaszkod.pl korzysta z najlepszych i najczęściej aktualizowanych baz danych na rynku, a dodatkowo dotyczą one nie tylko Polski, ale również terenów Unii Europejskich i Stanów Zjednoczonych.

Czy warto sprawdzić numer VIN przed oględzinami samochodu?

Zdecydowanie tak. Obecnie weryfikacja numer VIN to postawa, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o danym samochodzie. Numer VIN informuje o przebiegu danego samochodu, jego historii, podstawowym wyposażeniu, dodatkowo dowiemy się, czy samochód został zgłoszony jako kradziony, czy też nie.

Wszyscy specjaliści z branży twierdzą, że sprawdzenie samochodu używanego, a także numeru VIN sprawia, że łatwiej kupić samochód używany w dobrym stanie. Sprawdzenie numeru VIN jest szybkie i naprawdę proste, a do tego może być absolutnie darmowe, dlatego tym bardziej powinno być ono wykonane dla każdego samochodu, którego zakupem możemy być nawet wstępnie zainteresowani.

5/5 (liczba głosów: 1)

The requested resource was not found on this server.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Dominik Sz.

    16 kwietnia 2021 at 19:26

    Wcześniej myślałem, że sprawdzenie VIN to luksus dla tych, którzy nie liczą pieniędzy i wcale niepotrzebna rzecz przed zakupem samochodu. Potem kupiłem BMW i nie sprawdziłem jego historii (brzmi już głupio, prawda?). A dopiero rok później sprawdziłem go w carVerticalu, aby dowiedzieć się, że wcześniej było poważnie uszkodzone, a poprzedni właściciel nic o tym nie powiedział.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama