Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Kiedy powinno się zmienić opony na letnie, a kiedy zimowe?

W niskich temperaturach nie sprawdzą się opony letnie, natomiast zimowe opony nie są najlepszym rozwiązaniem na lato. Wielu kierowców ma wątpliwości, kiedy powinni je zmieniać. Ten dylemat staje się szczególnie istotny w porze przejściowej, czyli wiosną i jesienią, kiedy warunki nie są oczywiste, a temperatura się waha. Tłumaczymy, kiedy najlepiej jest wymienić opony na zimowe i kiedy na letnie, dlaczego należy to robić i czy opony całoroczne to rozwiązanie idealne.

opony zmiana na letnie

Kiedy powinno się zmienić opony na letnie?

Tak jak nie powinno się korzystać z opon letnich zimą, tak użytkowanie opon zimowych latem jest nieopłacalne. Zimówki generują większy hałas i przyczyniają się do zwiększonego spalania. Jazda na nich w warunkach zimowych gwarantuje największe bezpieczeństwo, w letnich jest mało wydajna – zużywają się szybciej. Latem pojawiają się też zagrożenia. Specyficzna rzeźba bieżnika zimówki sprawia, że w innych warunkach kontakt ogumienia z podłożem jest mniejszy, przez co spada przyczepność. Ponadto miękka mieszanka w oponach zimowych jest bardziej podatna na przebicia, co sprawia, że bardziej grozi nam złapanie gumy.

Kiedy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza, warto pomyśleć nad zmianą opon. W Polsce pora wczesnowiosenna jest kapryśna i trudno przewidzieć warunki, dlatego wymianę najlepiej jest zaplanować na moment, w którym temperatury są już stabilne.

Kiedy najlepiej zakładać opony zimowe?

Główny cel zmiany opon na zimowe to zapewnienie bezpieczeństwa jazdy. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza, wymiana opon z letnich na zimowe jest dobrym rozwiązaniem. Przy oponach letnich wzrasta ryzyko utraty przyczepności w błocie i na lodzie. Kierowcy nie powinni zwlekać w tym przypadku – wymiany opon najlepiej jest dokonać jeszcze przed pierwszymi opadami i mrozami. Zima w naszym kraju może się pojawić zarówno w styczniu, jak i w listopadzie, dlatego warto się zabezpieczyć przed taką sytuacją. Warto o tym pomyśleć także wtedy, gdy poruszamy się po drogach wcześnie rano lub w nocy.

Czym się różnią opony?

Opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki gumy. Dzięki temu, gdy robi się zimniej, nie twardnieją w przeciwieństwie do letnich. Krzemionka zawarta w zimówkach gwarantuje najwyższą wydajność zimą – są zaprojektowane konkretnie na śnieg, zimno i oblodzenia. Pełnię swoich właściwości osiągają poniżej progu 7°C. Głębokość bieżnika także się różni – letnie są płytsze, natomiast zimówka ma więcej nacięć (lameli) i są one głębsze. Te lamele pozwalają na lepsze odprowadzanie śniegu i błota. Opony letnie za to zapewniają większą przyczepność na mokrej jezdni i skracają drogę hamowania.

Polskie prawo określa, że ogumienie należy koniecznie wymienić, gdy spada ona poniżej 1,6 mm. Opona letnia zapewnia największe bezpieczeństwo, gdy bieżnik jest głębszy niż 3 mm, natomiast zimowa – powyżej 4 mm. Producenci opon zamieszczają specjalne gumowe znaczniki, dzięki którym można określić głębokość bez suwmiarki.

Osobną kategorią są opony całoroczne. Stanowią swego rodzaju kompromis i jak sama nazwa wskazuje, można na nich jeździć przez cały rok. Są bardziej miękkie od letnich, ale twardsze od zimowych. Czy jednak korzystanie z opon całorocznych jest tak korzystne, jak mogłoby się to wydawać? Nadal powodują latem większe spalanie i hałas, a zimą przyczepność nie jest tak dobra jak w przypadku zimówek. Może więc jednak lepiej raz w roku zmienić opony na zimowe i raz na letnie?

Habenda – auto-serwis dla Ciebie

Nasz serwis samochodowy i stacja kontroli pojazdów w Łodzi to odpowiedź na oczekiwania kierowców – przeprowadzamy m.in przeglądy okresowe i techniczne, wymianę opon oraz ich przechowywanie, elektromechanikę, geometrię kół. Stawiamy na przejrzystość, uczciwość i profesjonalizm. Proponujemy atrakcyjne stawki i najwyższą jakość usług. Habenda działa od 30 lat, a zdobytym w tym czasie doświadczeniem dzielimy się z kolejnymi klientami.

Oceń nasz artykuł!
Reklama