Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Kilka kroków, by samochód wyglądał jak nowy

Zdarza się, że w pewnym momencie nasz samochód traci swój naturalny blask. Lakier wydaje się zmatowiały, lampy praktycznie nie przepuszczają światła, a gdzieniegdzie można zauważyć nieestetyczne zadziory na karoserii. Nie trzeba jednak natychmiast decydować się na lakiernika, można spróbować dokonać tego samodzielnie w garażowym zaciszu. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek od czego zacząć i jak zrobić to dobrze.

samochód jak nowy
  1. Renowacja lakieru samochodowego – jak wykonać ją samodzielnie?
  2. Ratunek dla zmatowiałego lakieru – polerowanie
  3. Polerowanie reflektorów od podstaw

Renowacja lakieru samochodowego – jak wykonać ją samodzielnie?

Korekta lakieru samochodowego nie jest prostym tematem, jednak dla miłośnika samodzielnych napraw jest to wręcz fantastyczny sposób na wykazanie się. Regeneracje lakieru samochodowego warto zacząć od likwidacji wierzchniej warstwy. Jest ona najmniej estetyczna, gdyż poprzez styk z powietrzem uległa utlenieniu. Zazwyczaj też właśnie wierzchnia warstwa pełni funkcję ochronną i wykonana została z lakieru bezbarwnego.

Jeśli chcemy samodzielnie polakierować samochód, odnowić warstwę lakieru, niezbędny będzie kompresor do warsztatu domowego. To on pozwoli rozpylić konkretną farbę w taki sposób, by pozostawiła idealną warstwę, bez zacieków, smug i innych defektów.

Ratunek dla zmatowiałego lakieru – polerowanie

Wielu młodych, jak i starszych kierowców marzy o tym, by ich samochód wyglądał niczym z salonu, niezależnie od tego, ile ma lat. Warto więc zająć się jego regularnym polerowaniem, a jeśli lakier cechuje się jeszcze dobrą kondycją – warto całkowicie zrezygnować z myjni automatycznych.

Polerowanie samochodu to zadanie o średnim stopniu trudności. Podczas renowacji warto wyposażyć się w niezbędny sprzęt, w tym w maszynę mimośrodową lub maszynę rotacyjną. Dobre jakościowo urządzenia pozwolą na uzyskanie wymarzonego efektu. Ponadto, przed samym polerowaniem konieczne jest zaopatrzenie się w pady polerskie różnej twardości.

Samodzielne renowacja lakieru samochodowego to ciekawe doświadczenie. Na samym początku powinniśmy zacząć od zbadania, z jakim lakierem mamy do czynienia. Jeśli jest to twardy lakier, wymaga on użycia ostrzejszego pada. Pady piankowe dedykowane są do miękkich i średnich lakierów, a pady z mikrofibry to elementy ostro tnące oraz wykończeniowe. Niezbędne podczas polerowania są także minimum dwa rodzaje past polerskich.

Przed wykonaniem polerowania, warto zasłonić komponenty samochodu, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas czynności polerskich. Ponadto, samochód wymaga umycia, gdyż należy usunąć z lakieru wszelkie zanieczyszczenia, by polerowanie przyniosło wymagane rezultaty.

Polerowanie reflektorów od podstaw

Współcześnie klosze lamp samochodowych najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych. Nie są one całkowicie odporne na drogowy pył, co widać po kilku latach. Ich kondycja znacznie się pogarsza i lampy wymagają natychmiastowej renowacji. Na szczęście, tworzywo sztuczne, z którego się je wykonuje jest podatne na polerowanie.

Polerowanie lamp wymaga użycia specjalnych past do odświeżania. Są one dość ostre, dzięki czemu radzą sobie bardzo dobrze. Mimo tego, warto pokusić się o używanie specjalnych maszyn polerskich, gdyż idealne wypolerowanie lampy ręcznie jest niezwykle ciężką czynnością.

Polerowanie lamp powinniśmy zacząć od mycia oraz oględzin. Następnie warto zabezpieczyć miejsce obok reflektorów, by nie uszkodzić lakieru czy zderzaka. Drugim krokiem jest szlifowanie. To zadanie wymaga użycia papieru ściernego o dość wysokiej gradacji. Kolejny krok polega na polerowaniu, podczas którego można wykorzystać miękką szmatkę oraz specjalne środki polerskie do reflektorów. Po zakończonym polerowaniu warto zabezpieczyć reflektory specjalnymi substancjami, by efekt utrzymał się znacznie dłużej.

5/5 (liczba głosów: 3)
Reklama