Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Czy przyciemnianie szyb jest modne? Wady i zalety

Przyciemnianie szyb – hit czy przeżytek? Czy zabieg ten jest legalny? Co na ten temat mówi prawo? Wady i zalety. Zanim podejmiesz decyzje – przeczytaj!

Opublikowano

w dniu

przyciemnianie szyby
Artykuł sponsorowany

Każdy fan motoryzacji bądź zwykły użytkownik samochodu na pewno myślał kiedyś o przyciemnieniu szyb w swoim pojeździe, jeśli nie z uwagi na walory estetyczne to z uwagi na walory praktyczne, ale czy taki rodzaj udoskonalenia naszego pojazdu jest w pełni legalny lub jeszcze modny? Okazuje się, że proces ten stosowany jest nie tylko przez fanów tuningu, lecz także przez producentów samochodów. Sytuację tą zaobserwować można między innymi podczas zakupu nowego auta, kiedy to sprzedawca przedstawi nam możliwość przyciemnienia szyb jako dodatkową usługę przy zakupie. Przyciemnienie szyb w nowych samochodach nie należy jednak do zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Istnieje wiele firm oferujących przyciemnianie szyb samochodowych. Oczywiście proces ten jest zgodny z prawem. Istnieje również możliwość zrobienia tego we własnym zakresie, stosując specjalną folię, którą można bez trudu nabyć w wielu stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych lub online.

Hit czy przeżytek?

Dawniej samochód z przyciemnionymi szybami traktowany był jako wóz ważnej osobistości, celebryty czy polityka. Nierzadko taki samochód okrzyknięty zostawał także jako symbol kiczu. Wszystko dlatego, że dawniej było bardzo mało firm oraz osób zajmujących się przyciemnianiem szyb. Jeśli już trafiliśmy na takową firmę, zazwyczaj usługa ta była droga i nie każdego było na to stać. Czasy się zmieniły i aktualnie operacji tej można dokonać sporo niższym kosztem. Przykładowo przyciemnianie szyb w profesjonalnym zakładzie oscyluje w granicach 300-900 złotych w zależności od tego, jaki rodzaj folii wybierzemy, jakie nadwozie posiada nasz samochód oraz w jakim regionie mieszkamy.

Trzeba jednak obalić te mity. Aktualnie samochód po zabiegu profesjonalnego przyciemniania szyb lepiej się prezentuje oraz budzi respekt. Przyciemniane szyby w samochodzie mają również wiele zalet.

wycieranie szyby mikrofibrą

W jakim stopniu można przyciemnić szyby – prawo o ruchu drogowym

W polskim prawie istnieje zapis – §8 ust. 5 pkt 4 – że szyba przednia, jak również przednie boczne szyby nie powinny być przyciemnione zbyt mocno. Przepuszczalność światła na poziomie 70% jest wartością minimalną, jaką można zastosować. W innym wypadku podczas kontroli drogowej możemy stracić dowód rejestracyjny naszego samochodu lub bardziej optymistyczną wersją będzie mandat karny od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Chodzi o to, aby zbyt ciemna szyba nie wpływała na pole widzenia kierowcy.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że producent niekiedy stosuje przyciemniane szyby oryginalnie, gdzie przyciemnienie wynosi około 30%. Jeżeli skupimy się na tylnych szybach bocznych oraz głównej szybie tylnej to nie musimy już tak bardzo się przejmować wartością procentową przyciemnienia szyb, gdyż prawo o ruchu drogowym nie definiuje jak mocno lub jak bardzo można przyciemnić szyby tylne w naszych pojazdach.

Co w razie kontroli policyjnej

Podczas zatrzymania przez policje najbardziej narażeni jesteśmy na kontrole szyby przedniej oraz przednich bocznych. Tylne boczne szyby oraz szybę tylną możemy przyciemnić do woli, lub nawet całkowicie. Warunkiem tutaj są sprawne lusterka boczne.

przyciemniane szyby w samochodzie

Zdjęcie pochodzi ze strony https://przyciemnianie.waw.pl/.

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji podczas kontroli patrolu policji, musimy pamiętać o tym, aby:

  • mieć przy sobie zaświadczenie o wykonaniu usługi w profesjonalnym zakładzie zajmującym się przyciemnianiem szyb, jeżeli tam wykonywaliśmy operację
  • jeżeli przyciemnianie szyb wykonaliśmy samodzielnie, powinniśmy mieć przy sobie atest potwierdzający zastosowanie odpowiedniej folii. 

Przyciemnianie szyb samochodowych – wady i zalety

Przyciemnianie szyb samochodowych ma swoje zalety, jednak bez wad też się nie obejdzie.

Do zalet przyciemniania szyb możemy zaliczyć takie aspekty jak:

  • Swego rodzaju prywatność
  • Wolniejsze nagrzewanie się wnętrza naszego samochodu w upalne dni
  • Wolniejsze wychładzanie się wnętrza w zimie.
  • Bezpieczeństwo – nie przyciąga uwagi ludzi do przedmiotów wewnątrz pojazdu.
  • Podczas wypadku folia może zatrzymać część odłamków przed wpadnięciem do środka.

Do wad przyciemniania szyb możemy zaliczyć takie aspekty jak:

  • Słaba jakość folii – jeżeli zdecydowaliśmy się wykonać przyciemnianie szyb samodzielnie i postanowiliśmy załatwić sprawę “po kosztach”. Efektem może być to, że folia zwyczajnie odklei się z szyby.
  • Zdecydowanie wolniejsze nagrzewanie się wnętrza naszego pojazdu z promieni słonecznych.
  • Pogorszenie widoczności w nocy – chyba największa wada przyciemnionych szyb w samochodzie.

Podsumowanie

Proces przyciemniania szyb samochodowych może wykonać każdy – samodzielnie bądź przy pomocy firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Zanim podejmiemy decyzje o przyciemnieniu szyb w naszym aucie, należy zastanowić się nad zaletami oraz wadami danej operacji. Trzeba również pamiętać o kwestiach prawnych, aby nie narobić sobie kłopotów. Cena przyciemniania szyb zależna jest od wielu czynników technicznych pojazdów oraz zakresu wykonywanych działań.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama