Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Co to jest Zielona Karta pojazdu i jakie daje korzyści?

Chciałbyś pojechać własnym samochodem do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Musisz jednak pamiętać o bardzo ważnym dokumencie – Międzynarodowym Certyfikacie Ubezpieczeniowym, potocznie zwanym Zieloną Kartą. Stanowi on potwierdzenie, że posiadacz auta jest objęty aktualnym ubezpieczeniem OC w Polsce. Bez niego możesz mieć tylko same kłopoty.

zielona karta pojazdu

Czym jest i jak działa Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą, że właściciel pojazdu posiada aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli w trakcie podróży po Europie spowodujesz wypadek bądź kolizję drogową, Twój ubezpieczyciel pokryje szkody finansowe, które wyrządziłeś.

Nazwa Zielona Karta wywodzi się od koloru dokumentu, który drukowany jest na zielonym papierze. Dokument wydawany jest w języku polskim i angielskim lub francuskim. Przedzielony jest perforacją na dwie części – w przypadku kolizji dolną część należy delikatnie oderwać i przekazać drugiej stronie zdarzenia drogowego. Warto wiedzieć, że Zielona Karta ma wzór graficzny, który obowiązuje we wszystkich krajach.

Zielona Karta – do jakiego kraju jest potrzebna?

Wyjazd samochodem za granicę często wiąże się z wyrobieniem Zielonej Karty, gdyż jest aż kilkanaście krajów, w których nie wystarcza standardowe ubezpieczenie OC zakupione w Polsce.

Zielona Karta jest obowiązkowa w: Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawi, Rosji, Tunezji, Turcja, Ukrainie oraz Wielkiej Brytanii.

W razie spowodowanie szkody to towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty, które poniósłby odpowiedzialny za wypadek kierowca ubezpieczonego pojazdu. Kierowcy, którzy zapomną Zielonej Karty, zmuszeni są do zakupu ubezpieczenia granicznego, które sporo kosztuje.

Gdzie można wyrobić Zieloną Kartę i ile trwa taka procedura?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa zasady i koszt przyznania Zielonej Karty. W LINK4 dokument otrzymujesz bezpłatnie z wykupionym pakietem OC. Jeśli chcesz otrzymać Zieloną Kartę, wystarczy, że zadzwonisz do doradcy LINK4, a ubezpieczyciel wyślę Ci ją pocztą na wskazany adres. Wniosek o kartę możesz złożyć telefonicznie na infolinii, dzwoniąc pod numer (22 4444410).

Czas wyrobienia dokumentu to kilka dni roboczych, dlatego warto z wyprzedzeniem złożyć wniosek o jego otrzymanie. Zielona Karta jest ważna minimum 15 dni, a maksymalnie 12 miesięcy, czyli do końca okresu ważności ubezpieczenia OC Twojego pojazdu.

Z Zieloną Kartą unikniesz nie tylko kosztów, ale i stresu!

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, zawczasu opracuj plan wycieczki i przede wszystkim sprawdź dokładną trasę, jaką będziesz musiał pokonać. Nawet przejeżdżając przez kraj, który nie podpisał tzw. Porozumienia Wielostronnego, musisz mieć przy sobie Zieloną Kartę. Dzięki niej unikniesz niepotrzebnych kosztów i nerwów.

Jeśli kończy Ci się ważność polisy OC lub niedawno kupiłeś pojazd, który chcesz ubezpieczyć, zapoznaj się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4 na https://www.link4.pl/ubezpieczenie-zielona-karta. Spośród wielu propozycji, wybierz tą najkorzystniejszą dla siebie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz w OWU na stronie www.link4.pl

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama