Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kotami?

Choć koty są przemiłymi zwierzakami, to niestety potrafią wyrządzić wiele szkód pod maską samochodu. Nie przegryzają one kabli jak kuny, ale mogą je zniszczyć, chcąc ogrzać się ciepłym silnikiem. Bywają sytuacje, że koty utykają, przez co konieczny jest demontaż części, aby go uwolnić. W celu ochrony pojazdu stosuje się różnego rodzaju odstraszacze kotów. Jak skutecznie odpędzić zwierzę od pojazdu?

Opublikowano

w dniu

odstraszacz kotów
Artykuł sponsorowany

Jak odstraszyć koty od samochodu – domowe sposoby

Samochody parkowane poza zamykanym garażem są narażone na szkodliwe działanie kun oraz gryzoni, ale nie tylko. Miejskie koty bardzo często szukają pod maską silnika schronienia przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Takim sposobem narażają siebie na niebezpieczeństwo, a  właściciela pojazdu na wysokie koszty naprawy. Na szczęście jest kilka humanitarnych metod, aby zabezpieczyć pojazd.

Niektóre sposoby na kota nie wymagają odwiedzania specjalistycznych sklepów. Zwierzęta te mają dobre powonienie i podobnie jak człowiek – jedne zapachy lubią, a innych unikają. Wykorzystując wiedzę, czego koty się boją, można przygotować własne odstraszacze kotów w formie zawieszki zapachowej lub preparatu do oprysków podwozia. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się cytrusy (zarówno skórka, jak i sok owoców), ponieważ koty nie znoszą kwaskowatego zapachu. Na wielu forach motoryzacyjnych kierowcy dzielą się również innymi, niekonwencjonalnymi pomysłami. Niektórzy zalecają zakup zwykłej kostki toaletowej o intensywnym zapachu cytryny. Taka zawieszka montowana pod maską jest równie mocno polecana, co kulki naftalinowe na mole.

Profesjonalne odstraszacze kotów do samochodu

Gdy domowe sposoby zawiodą, warto pomyśleć o zakupie specjalnego środka na koty. Na rynku dostępne są między innymi spraye, którymi należy spryskać podwozie samochodu. Ta metoda działa skutecznie, ale ma jednak kilka wad. Niektóre specyfiki wydzielają nieprzyjemną woń, która może zaburzyć komfort podczas podróży autem. Preparat może być również mniej skuteczny w wietrzne dni, albo zmyć się podczas jazdy w ulewną pogodę, więc opryski trzeba co jakiś czas powtarzać.

W sklepach można znaleźć także odstraszacze zwierząt w postaci urządzeń emitujących sygnały świetlne lub wykorzystujących ultradźwiękowe fale. Tego rodzaju produkty instaluje się pod maską samochodu, a niektóre z modeli posiadają specjalne przewody, które umożliwią podłączenie do akumulatora. Zaprojektowany system tego rodzaju odstraszaczy na koty automatycznie włącza urządzenie, gdy silnik pojazdu jest w stanie spoczynku. Natomiast jeśli zacznie on pracować, odstraszacz przejdzie w tryb uśpienia.

Ultradźwiękowy odstraszacz kotów – czy działa i jest bezpieczny?

Ultradźwiękowe odstraszacze kotów to niewielkie urządzenia z głośnikiem, które emitują fale o wysokiej częstotliwości, zazwyczaj równej 12 kHz. Nadawane sygnały, w przeciwieństwie do zwierząt, są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. U kotów takie dźwięki powodują mocny dyskomfort na tle układu nerwowego. Chcąc uniknąć nieprzyjemności, zwierzęta po prostu omijają takie miejsce z daleka. I nie bez przyczyny jest tu użyte słowo “zwierzęta”, gdyż ultradźwięki działają także na kuny, gryzonie, czy psy.

Warto zaznaczyć, że urządzenia wykorzystujące ultradźwięki są zupełnie bezpieczne dla człowieka, a u zwierząt powodują tylko chwilowy dyskomfort. Odstraszacze kotów są zaprojektowane do płoszenia tych zwierząt, a nie ich krzywdzenia. Oprócz humanitarnego działania, produkty te można zaliczyć do kategorii ekologicznych. Wszystko dzięki temu, że nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

Niezależnie od wybranego środka odstraszającego koty od samochodu, zawsze trzeba pamiętać o tym, aby swoim działaniem nie zaszkodzić otoczeniu oraz zwierzętom. Koty są nieświadome zagrożenia wynikającego z wchodzenie pod maskę silnika. Stosując odstraszacze zmniejszamy ryzyko, że jakieś zwierzę niszczy elementy samochodu.

4.5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama