Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Kupno motocykla – na co zwrócić uwagę?

Planujesz zakup jednośladu? To świetny pomysł! Motocykl jest nie tylko wygodnym środkiem transportu, ale też sposobem na interesujące spędzenie czasu. Pamiętaj jednak, że zakup takiego pojazdu wiąże się ze sprawdzeniem kilku kwestii. Na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Opublikowano

w dniu

kupno motocykla
Artykuł sponsorowany

Niezależnie czy kupujesz cruisera, motocrossa, enduro, motocykl turystyczny czy sportowy oraz jaką pojemność będzie miał silnik jednośladu – pamiętaj o kontroli jego stanu technicznego oraz kwestii z ubezpieczeniem i papierami. To ważne, bo nieprawidłowości mogą utrudnić Ci poruszanie się po drogach publicznych.

Krok pierwszy – kontrola legalności i papierów!

Na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla na samym początku? Najlepiej na kwestie jego dopuszczenia do ruchu. Na portalach motoryzacyjnych znajdziesz wiele ogłoszeń jednośladów, które np. nie mają aktualnego ubezpieczenia, przeglądu czy – co najgorsze – dowodu rejestracyjnego. O ile w przypadku tych dwóch pierwszych kwestii da się wyjść na prostą, tak w przypadku braku dokumentów może być ciężko znów zarejestrować jednoślad. Tych ogłoszeń lepiej się wystrzegaj.

Druga sprawa to kontrola informacji na dowodzie rejestracyjnym ze stanem faktycznym. Porównaj dane na silniku, numer VIN, nazwę motocykla. Domorośli tunerzy bardzo często zmieniają np. jednostkę napędową w motocyklach o pojemności 125 centymetrów sześciennych. W takim przypadku motocykl, którym możesz poruszać się na kategorię B stanie się dla Ciebie nieosiągalny. O ile bowiem w przypadku kontroli policji możesz się wywinąć (silniki np. 125 i 250 nie różnią się bardzo) to już przy kompleksowym przeglądzie diagnosta nie da Ci pozwolenia na jazdę!

Sporządź też odpowiednią umowę kupna sprzedaży. Informacje w jaki sposób to zrobić znajdziesz na stronie https://autoumowa.pl/jak-spisac-umowe-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor/. Zawrzyj w niej wszystkie niezbędne informacje!

Drugi krok – sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

Czas teraz na kontrolę stanu motocykla. Na początku sprawdź czy działają wszystkie światła. Ważne jest to, aby stop był zarówno na hamulcu ręcznym jak i nożnym. Konieczne będą też sprawne kierunkowskazy oraz światła mijania i pozycyjne. Jeżeli masz to wszystko, możesz przejść do dalszego badania.

Zobacz stan łańcucha. Jego napięcie powinno być swobodne, ale jednocześnie nie luźne. Zbyt napięty łańcuch może oznaczać, że element się już kończy i niedługo trzeba będzie go wymienić. Zapytaj sprzedawcy również kiedy wymieniał olej czy płyn hamulcowy oraz chłodniczy (jeżeli jest). Zwróć uwagę na stan opon w pojeździe, zobacz jak wygląda silnik i czy podczas jego pracy nic z niego nie wypływa. Przypatrz się też ramie – ta nie powinna być pogięta albo mocno skorodowana. Jazda takim motocyklem grozi wypadkiem!

Koniecznie udaj się również na jazdę próbną. Zobacz czy jednoślad odpowiednio skręca i hamuje. Musi też być dostosowany do Twojej wagi i wzrostu. Może się bowiem okazać, że będzie on po prostu dla Ciebie za mały lub za duży – w zależności od Twoich rozmiarów.

Jak widzisz – kontrola motocykla przy zakupie nie jest trudną czynnością. Należy tylko trzymać się pewnych procedur. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, wejdź na stronę internetową autoumowa.pl/download/. Znajdziesz tam wiele interesujących informacji związanych z zakupem motocykli czy samochodów! Wiele z nich na pewno Ci się przyda i sprawi, że zakup nowego sprzętu będzie dla Ciebie czystą przyjemnością i radością z późniejszej jazdy!

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama