Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Czym dokładnie jest samochód hybrydowy?

Zdecydowaną przewagę wśród pojazdów, które mijamy na co dzień stanowią samochody posiadające tradycyjne silniki spalinowe, coraz częściej jednak zauważamy również obecność pojazdów hybrydowych. Czym dokładnie jest samochód hybrydowy? Jak działa i dlaczego warto zastanowić się nad jego wyborem na rzecz rezygnacji z tradycyjnego silnika?

Opublikowano

w dniu

samochód hybrydowy
Artykuł sponsorowany

Oszczędność i ekologia?

Wbrew pozorom jednym z najczęściej spotykanych powodów, dla których klienci decydują się na wybór samochodu hybrydowego jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Mimo wyraźnie wyższego kosztu zakupu auta hybrydowego, sposób jego działania sprawia, że całkiem szybko możemy odzyskać nadpłaconą kwotę. Drugim najczęściej wymienianym aspektem są kwestie wynikające z trendu eko i chęci minimalizowania szkodliwych skutków obecności pojazdów na drogach.

Czy wiesz, że samochód hybrydowy potrafi osiągnąć nawet o połowę mniejsze spalanie niż samochód z silnikiem spalinowym? Myślimy tutaj o popularnym pułapie 6 litrów w mieście w przypadku modeli kompaktowych. Oszczędność widać więc gołym okiem już na etapie samego użytkowania samochodu. A na czym jeszcze możemy zaoszczędzić? Na częściach. Samochody hybrydowe różnią się swoją budową i specyfiką, ich konstrukcja różni się znacznie od samochodów spalinowych, powodując, że lista elementów, które nie mogą się zepsuć (z uwagi na ich brak) jest stosunkowo długa. Wśród elementów, o których myślimy możemy wymienić turbosprężarkę czy choćby sprzęgło.

Na czym polega działanie napędu hybrydowego?

Zacznijmy od tego, że napęd hybrydowy powstał z myślą o przebiciu swoją jakością i użytecznością tradycyjnego silnika spalinowego. Silniki spalinowe wymagają od nas używania skrzyni biegów i sprzęgła, po to aby nasze auta mogły się dynamicznie przemieszczać, ponieważ efektywną pracę silnika możemy osiągnąć tylko w stosunkowo wolnym zakresie obrotów to praca silników spalinowych pozostaje nieefektywna i właśnie takie elementy miały zostać wyeliminowane w silniku hybrydowym.

Rodzaje napędu hybrydowego

Pełna hybryda (HEV) to inaczej hybrydowy pojazd elektryczny, zdecydowanie aktualnie najbardziej popularny rodzaj napędu. Pełna hybryda porusza się dzięki silnikowi spalinowemu, elektrycznemu lub bazując na połączeniu ich wspólnego działania. Decyzję o formie napędzania samochodu w danej chwili podejmuje specjalnie zaprojektowany komputer, który na bieżąco analizuje poziom obciążenia, prędkości i poziom naładowania akumulatora. Kluczem do sprawnego funkcjonowania HEV jest możliwość wykorzystania baku z paliwem i akumulatora. Proces ładowania akumulatora odbywa się w trakcie pracy silnika spalinowego oraz odzyskiwanie energii podczas toczenia czy hamowania.
To typ samochodu, który możemy uznać za nie wymagający naszej obsługi. Wbrew pozorom taki typ auta niewiele różni się od typowej spalinówki, nie wymaga ładowania z gniazdka a co najważniejsze pozwala zaoszczędzić znaczne ilości paliwa i zwiększyć dynamikę jazdy.

Hybryda typu plug-in (PHEV) wkracza na inny poziom poprzez rozwinięcie układu hybrydowego o dodanie elementów, które zbliżają go do napędu elektrycznego. Pojazdy z napędem typu plug-in korzystają z technologii, które są stosowane w tradycyjnych hybrydach, ale wyróżniają się znacznie większą mocą silnika i pojemnością akumulatorów. Takim samochodem możemy pokonać odległości w przedziale od 30 do 50 kilometrów z wyraźnie wyższą prędkością niż w przypadku tradycyjnej hybrydy, z uwagi na zwiększoną moc silników elektrycznych. Konieczne jest jednak pamiętanie nie tylko o tankowaniu auta, ale również ładowaniu akumulatorów na przykład na stacji szybkiego ładowania czy podczas pobytu w domu.

Hybryda typu MILD Hybrid (mHEV) czyli miękka hybryda to napęd, który w niewielkim stopniu przypomina swoją konstrukcją pełną hybrydę, ale silnik elektryczny odgrywa tu zupełnie inną rolę. Moc silnika elektrycznego jest za mała by samodzielnie mógł on wprowadzać pojazd w ruch, przez co pełni on tylko rolę alternatora oraz rozrusznika, korzystając z instalacji elektrycznej 48V. W napędzie Mild Hybrid możemy podkreślić zaletę, jaką jest uniwersalność, układ Mild Hybrid wyróżnia się prostotą i lekkością, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że zastępuje on alternator i rozrusznik. Mówi się o tym, że układ Mild Hybrid pozwala zaoszczędzić zużycie paliwa nawet o 10% i zmniejszyć emisję spalin, uwzględniając oczywiście parametry poszczególnych modeli samochodów.

Czy napęd hybrydowy to pomysł na przyszłość?

Zdecydowanie tak, śmiało można założyć, że w niedalekiej przyszłości samochody z napędem hybrydowym będą zrzeszały coraz większe grono miłośników i zainteresowanych. Korzyści nie są związane wyłącznie z ochroną środowiska czy oszczędnością pieniędzy, ale również z możliwościami jakie oferuje napęd hybrydowy. Coraz więcej dużych, europejskich miast zamyka wjazd do centrum dla aut, które nie spełniają wyznaczonych norm emisji CO2. Niektóre kraje stosują niższy podatek dla samochodów hybrydowych, zauważamy też pojawianie się ulg parkingowych dla posiadaczy hybryd. Można więc stwierdzić, że w perspektywie najbliższych lat auta z napędem hybrydowym przejmą kontrolę na większości ulic europejskich miast.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama