Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Jak kupić ubezpieczenie OC dla auta sprowadzonego z zagranicy?

Polscy kierowcy bardzo chętnie decydują się na zakup używanych samochodów z zagranicy. Najczęściej ściągane są one z krajów Unii Europejskiej. Moda na zakup pojazdów z zagranicznego runku nie zmienia się, mimo zwiększenia kosztów całego przedsięwzięcia. Spośród formalności, które należy załatwić, kupując samochód z zagranicy, jest ubezpieczenie samochodu. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

ubezpieczenie oc dla auta sprowadzonego

Polacy najczęściej sprowadzają samochody 10-letnie i starsze, chociaż zdarzają się wyjątki. Jeżeli chodzi o kraje, z których systematycznie sprowadzamy samochody, królują Niemcy.

Formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy

Jeżeli zakupiony pojazd za granicą ma ważny przegląd techniczny oraz tablice rejestracyjne, to może jeździć po polskich drogach przez 30 dni. Od pierwszego dnia samochód musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli auto jest zarejestrowane za granicą, lecz nie posada ważnego OC lub Zielonej Karty, to konieczne jest wykupienie krótkoterminowej polisy OC, która daje pełen zakres ubezpieczenia OC na 30 dni. Należy podkreślić, że zakup Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków auta zarejestrowanego za granicą w Polsce nie jest możliwy. W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych przez czas trwania krótkoterminowego OC jest szansa, aby załatwić wszelkie formalności związane ze sprowadzeniem auta, np. wszelkie opłaty, akcyzy i tłumaczenia dokumentów.

Samochód z zagranicy, kupiony od pośrednika a ubezpieczenie samochodu

W każdym wypadku musimy pamiętać o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego zagranicy to sprawa nadrzędna. Niewątpliwie o wiele prościej jest, jeżeli auto pochodzi od pośrednika lub z komisu. Wtedy to przyszli właściciele zazwyczaj otrzymują już krótkoterminowe ubezpieczenia OC oraz przetłumaczone dokumenty.

Przy zakupie pojazdu warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie wykupione przez komis. Co prawda zakres ubezpieczenia pozwala nam korzystać z polisy do czasu wygaśnięcia umowy, lecz ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia składki na naszą niekorzyść. Najprościej jest skontaktować się z danym ubezpieczycielem tuż po dokonaniu transakcji. Może okazać się, że każdy dzień korzystania z umowy będzie nas kosztował sporo pieniędzy. Należy także pamiętać, że ubezpieczenie OC samochodu krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Obecny właściciel auta jest zobowiązany do zachowania ciągłości ubezpieczenia pod rygorem groźnych i wysokich kar finansowych ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zakup samochodu od pośrednika bez ważnego ubezpieczenia OC

Jeżeli samochód nie posiada aktualnej umowy ubezpieczenia np. w przypadku gdy auto zostało przywiezione przez pośrednika na lawecie, to powinniśmy wykupić OC samochodu najpóźniej w dniu rejestracji, jeżeli oczywiście nie zamierzamy do tego czasu poruszać się autem po drodze. Jeżeli zamierzamy, to dobrym pomysłem będzie podpisać umowę ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Jest to zazwyczaj koszt rzędu 60-100 zł.

Kiedy możliwy jest zakup polisy OC w standardowej wersji?

Jeżeli sprowadzone auto pozostaje zarejestrowane za granicą, to nie mamy możliwości wykupienia pełnej całorocznej polisy OC. Zakupu np. OC online możemy dokonać wtedy, gdy po rejestracji w Polsce otrzymamy stosowane dokumenty, dotyczące sprowadzonego pojazdu, a następnie zostaną one zatwierdzone w Wydziale Komunikacji, a auto będzie wyposażone w tablice rejestracyjne. Najlepsze polisy ubezpieczeniowe znajdziesz na: http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/.

Samo ubezpieczenie OC nie gwarantuje kompleksowej ochrony

Musimy również pamiętać, że ubezpieczenie auta OC działa tylko wtedy, gdy to my wyrządzimy szkodę i zobowiązani jesteśmy do pokrycia zaistniałych strat. W standardowym ubezpieczeniu OC nasz samochód niestety w żaden sposób nie jest chroniony. W tym celu warto dokupić dodatkową ochronę ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie AC. Jeżeli chcemy tanie ubezpieczenie samochodu, to warto skorzystać z korzyści porównywania cen OC i AC. Taką możliwość dają narzędzia jak kalkulator ubezpieczenia samochodu. Kalkulator OC daje szansę na zakup ubezpieczenia OC i AC w atrakcyjnej cenie. 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama