Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie komunikacyjne?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej (OC), zostało odpowiednio określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać aktualną polisę OC, a jej brak karany jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

najkorzystniejsze ubezpieczenie komunikacyjne

Jakie ubezpieczenia poza OC można wykupić?

Posiadanie polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, natomiast dostępne są również ubezpieczenia, które dodatkowo chronią pojazd w przypadku zaistnienia różnych, nieprzewidzianych sytuacji. Tak więc poza gwarantowaną ochroną w przypadku spowodowania wypadku, można zawrzeć ubezpieczenie:

  • Następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), chroniące kierowcę i pasażerów w momencie wypadku, ale też w trakcie wsiadania i wysiadania do pojazdu,
  • Assistance – można samemu zdecydować o jego zakresie: wybrać odległość holowania samochodu, pomoc serwisową, zakwaterowanie, dostawę paliwa oraz terytorium krajów, na których ma ono działać,
  • Autocasco (AC) nie tylko zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku spowodowania zdarzenia komunikacyjnego z własnej winy, ale też w przypadku kradzieży, pożaru oraz innych nieprzewidzianych sytuacji, które określone są szczegółowo w warunkach ubezpieczenia. 

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Zanim się zdecydujesz, sprawdź oferty ubezpieczeń komunikacyjnych i upewnij się, że wybrałeś odpowiadający Ci pakiet. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zawsze posiada taki sam zakres, który jest regulowany prawnie, natomiast w przypadku AC, NNW i Assistance warto wybrać takie, które odpowiadają wszystkim potrzebom i jednocześnie mają atrakcyjną cenę. Zanim podpiszesz polisę, dobrze jest sprawdzić ceny i oferty w kilku różnych firmach ubezpieczeniowych. Można zrobić to za pomocą porównywania informacji dostępnych na ich stronach internetowych, przy pomocy porównywarek ubezpieczeń lub kontaktując się bezpośrednio z oddziałami.

Od czego zależy wielkość składki?

Przede wszystkim od dostępnych zniżek właściciela oraz współwłaściciela pojazdu (jeżeli jest wpisany do dowodu rejestracyjnego). Zyskuje się je z roku na rok, jeżeli w trakcie ich zdobywania nie wystąpiła stłuczka z winy ubezpieczonych. Pełne zniżki są indywidualnie liczone w poszczególnych firmach, na podstawie lat bezszkodowej jazdy. Dodatkowo wiele firm bierze pod uwagę doświadczenie nie tylko właścicieli, ale wszystkich osób, które będą użytkowały dany pojazd, dlatego poza zniżkami na cenę ubezpieczenia wpływa okres posiadania prawa jazdy oraz wiek najmłodszego kierowcy.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama