Connect with us

Czego szukasz?

Inne

Jak możemy zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania polisy OC?

Czasem może się tak zdarzyć, że w trakcie trwania polisy OC, znajdziemy lepszą ofertę i chcemy dokonać jej zmiany. Jednak czy jest to możliwe? Jak najbardziej, jest to możliwe, jednak należy pamiętać, że przy rezygnacji z jednego musimy posiadać nowe OC.

jak możemy zmienić ubezpieczyciela

Możliwość wypowiedzenia umowy OC w trakcie jej trwania

Prawo wypowiedzenia umowy OC przysługuje osobie ubezpieczonej, jak i towarzystwu ubezpieczeniowemu, u którego dokonaliśmy wykupienia polisy OC. Ubezpieczyciel może złożyć wypowiedzenie polisy w trakcie trwania ochrony, wtedy gdy:

  • zostaną wskazane okoliczności, które reguluj kodeks cywilny,
  • zostaną przedstawione okoliczności dotyczące wystąpienia ryzyka wypadku,
  • klient nie uiścił wpłaty w danym terminie, a ubezpieczyciel poniósł odpowiedzialność za wyrządzona przez klienta szkodę.

Ubezpieczyciel ma obowiązek dołączenia do umowy specjalnego pouczenia o możliwości dokonania wypowiedzenia umowy, w jakiej formie musi zostać to dokonane oraz terminie, w jakim musi zostać ono złożone tak, by obyło się to bez żadnych problemów. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie wypowiadamoc.pl.

Wypowiedzenie umowy OC wraz z końcem jej trwania może doprowadzić do tego, że będziemy musieli zapłacić pełną kwotę składki. Natomiast jeśli mówimy o wypowiedzeniu umowy w trakcie ochrony, ubezpieczyciel może od nas zażądać zapłaty za okres, w którym był odpowiedzialny za nasze OC. Ustawa dotycząca ubezpieczeń mówi o tym, że przedłużenie polisy OC jest automatyczne, jednak możemy złożyć wypowiedzenie dotyczące ubezpieczenia wraz z końcem jego trwania.

W jakim momencie możemy dokonać zmiany OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC podczas trwania umowy nie jest wcale taka trudna. Warto jednak wiedzieć, kiedy możemy to zrobić i w jakich okolicznościach. Istnieją okoliczności, w których możemy dokonać zmiany ubezpieczenia, a mianowicie chodzi tu o:

  • podwójne ubezpieczenie OC,
  • dokonaliśmy zakupu samochodu z OC poprzedniego właściciela pojazdu,
  • aktualna umowa nie długo wygasa.

Warto jednak wiedzieć o kilku wyjątkach od tej zasady. Mianowicie ustawa dotycząca ubezpieczeń mówi o tym, że OC musi zostać automatycznie przedłużone. Jednak mamy możliwość wypowiedzenia OC. Jeśli chcemy uniknąć procedury automatycznego przedłużenia, warto złożyć wypowiedzenie podczas tuż przed zakończeniem okresu trwania ubezpieczenia. Wypowiedzenie musi zostać stworzone w formie pisemnej i należy dostarczyć je do ubezpieczyciela w okresie maksymalnie jednego dnia od jego zakończenia.

Na co powinniśmy uważać podczas zmiany ubezpieczyciela w trakcie trwania OC

Podczas procesu zmiany OC w trakcie jego trwania, może wystąpić sytuacja, w której będziemy posiadać podwójne ubezpieczenie, lub co gorsze nie będziemy mieć go wcale. Za co grozić może nam kara. Za jeden dzień bez posiadania ważnej polisy OC grozi kara grzywny w wysokości do 1040 zł. Warto więc nie ryzykować i załatwić wszystkie dokumenty prawidłowo, tak aby posiadać ubezpieczenie OC. Sprawdź, jak napisać umowę wypowiedzenia: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-mtu.

Należy sprawdzać na bieżąco okres trwania naszego ubezpieczenia. Podczas korzystania z ubezpieczenia osoby, od której zakupiliśmy samochód, nie przedłuża się automatycznie. W każdej innej sytuacji OC przedłuży się samo. Podczas zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, wystarczy złożyć wypowiedzenie. Podczas podpisania nowej umowy ubezpieczeniowej, sami wybieramy okres ochronny. Tak by po jego zakończeniu nie było ani jednego dnia przerwy w trakcie trwania OC.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama