Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Inne

Zarządzanie flotą transportową z poziomu komputera. Czy to możliwe?

Jeszcze kilka lat temu zarządzanie flotą aut wiązało się z intensywną pracą wielu osób, które nieraz i przez całą dobę dbały o to, by zapewnić kierowcom pomoc w każdej sytuacji, na przykład przy optymalizacji tras czy rozliczaniu delegacji. Dziś zarządzanie pojazdami w firmie jest o wiele łatwiejsze. Nieocenione okazuje się dedykowane oprogramowanie SaaS.

zarządzanie flotą transportową

Nowoczesna flota samochodowa w firmie — co trzeba o niej wiedzieć?

Na jakie elementy w firmie zajmującej się transportem i spedycją trzeba zwrócić szczególną uwagę? Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że w XXI wieku najważniejszą rolę odgrywa analityka, czyli gromadzenie i przetwarzanie danych, z których wyciągniemy później właściwe wnioski.

Jakie dane należy uznać za najważniejsze?

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby skupić się na rentowności całego przedsięwzięcia, jakim jest spedycja. Jeśli na przykład dostarczamy towary z Polski do Francji, to nie możemy wybrać dowolnej trasy, która połączy punkt początkowy z punktem docelowym.

Flota samochodowa dla firm nie może bazować na przypadkowym doborze tras. Niektóre drogi, które może i zapewnią nam szybszy transport do klienta, są płatne. Wpływa to na wzrost kosztów, jakie po swojej stronie musi uiścić przedsiębiorca.

Może okazać się, że pozornie o wiele dłuższa trasa będzie dla nas bardziej opłacalna. Natężenie ruchu będzie mniejsze, a droga w pełni darmowa także dla pojazdów wielkotonażowych, dzięki czemu cały proces będzie kosztował naszą firmę o wiele mniej pieniędzy.

W jaki sposób wyszukiwać opłacalnych ekonomicznie tras?

Kluczową rolę odgrywa tu dostęp do dedykowanego systemu telematycznego, na przykład tego, jakie dostarcza NAVIFLEET. To rozbudowane narzędzie, które pomoże nam przeanalizować dziesiątki kluczowych danych, które dają nam pełną wiedzę o interesującym nas korytarzu transportowym.

Jeśli w firmie mamy kilka pojazdów, można pokusić się o ciekawy eksperyment, który pozwoli wybrać najlepszą drogę. Samochody, które są połączone z NAVIFLEET mogą pokonać kilka sugerowanych tras. Dzięki precyzyjnym wykresom oraz bardzo dokładnym raportom spalania można później zestawić je ze sobą i wybrać tę drogę, która stwarza najwięcej możliwości.

Bezpieczeństwo ma znaczenie

Zarządzanie flotą transportową jest nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem. Trzeba podejść do niego wieloetapowo. Każda działalność gospodarcza jest zobowiązana do zapewnienia właściwej ochrony:

● kierowcy,
● pojazdowi flotowemu,
● ładunkowi.

W tradycyjnym modelu prowadzenia biznesu są to czynności czasochłonne, które wymagają koordynacji wielu osób. Dzięki odpowiednio dobranemu oprogramowaniu zdecydowana większość działań związanych z bezpieczeństwem dzieje się zdalnie.

Dobrej jakości narzędzia są w stanie analizować następujące parametry:

● odczyty z tachometru,
● monitorowanie pozycji pojazdu dzięki GPS,
● monitorowanie systemu przewozu towarów,
● rozliczanie delegacji,
● kontrolę paliwa,
● automatyczne rozliczanie karty paliwowej.

To kluczowe dane, które sprawdzą się nie tylko w spedycji krajowej, ale i zagranicznej, kiedy pracownika dzieli od domu nawet kilka tysięcy kilometrów. Dzięki ciągłej łączności z centralą firmy nawet w nieprzewidzianej sytuacji będziemy w stanie szybko pomóc kierowcy, na przykład wzywając pomoc drogową na podstawie koordynatów z modułu GPS czy informując go o lokalizacji najbliższego parkingu dla TIR-ów. Skutkuje to tym, że zarządzanie flotą aut w dużej mierze nie potrafi obejść się już bez profesjonalnego oprogramowania.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama