Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Poznaj lepiej Volvo

Volvo to szwedzka marka, która od dekad ma wpływ na światową motoryzację. W tym artykule chcemy przytoczyć trochę ciekawostek o Volvo oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie tej marki. Niewiele jest bowiem firm, które w tak znaczącym stopniu wpłynęły na motoryzację jaką znamy obecnie. Volvo warto poznać również dlatego, że oferuje auta, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających osób.

poznaj lepiej volvo

 

Volvo krótka historia nazwy

Może zacznijmy od samego wytłumaczenia znaczenia nazwy Volvo. W tym przypadku nie jest to skrót od nazwiska bądź nazwisk założycieli, a kreatywne podejście do tematu. Volvere jest słowem pochodzącym z łaciny i oznaczającym „toczyć”, jest to bezokolicznik czasownika połączony z pierwsza osobą. Odmiana tego słowa doprowadza nas do Volvo, co znaczy w dosłownym tłumaczeniu „toczę się”. Nazwa miała być łatwa do wymówienia na całym świecie, niezależnie od języku i dialektu. Volvo jest jedną ze starszych firm na rynku i w początkowej fazie rozwoju motoryzacji, auta faktycznie bardziej się toczyły niż jeździły z prędkościami znanymi obecnie. Niemniej już od samego początku to toczenie, odbywało się w możliwie komfortowych warunkach, chociaż pierwsze auto nie było do końca przemyślane głównie za sprawą warunków panujących zimą w kolebce Volvo.

Volvo skąd i jak?

Płynnie przechodzimy do tego skąd pochodzi Volvo, a tym krajem jest Szwecja a konkretnie Goteborg. Drugie co do wielkości miasto Szwecji stało się siedzibą firmy w roku 1915. Volvo obecnie zajmuje się produkcją szerokiej gamy aut, większość osób kojarzy głównie auta osobowe, ale Volvo to również samochody ciężarowe czy autobusy. Jakby tego było mało, marka nie ogranicza się do motoryzacji produkując również napędy przemysłowe.

Wszystko zaczęło się od dwójki założycieli Assar Gabrielsson i Gustav Larson, którzy chcieli stworzyć auto bezpieczne i komfortowe. Pomimo iż firma powstała w roku 1915 na pierwsze auto Volvo musieliśmy czekać do roku 1927, gdy premierę miał model Volvo OV 4. Samochód choć bardzo elegancki i komfortowy jak na tamte lata, co można zobaczyć na licznych zdjęciach, miał jeden problem, brak dachu co w słonecznej Kalifornii nie byłoby dużym problemem, ale już w mroźnej Szwecji tak. Dlatego samochód nie odniósł zakładanego sukcesu. Ten przyszedł później wraz z kolejnymi modelami.

Dlaczego Volvo słynie z bezpieczeństwa?

Nie da się ukryć, że Volvo podawane jest jako przykład auta bezpiecznego i niezawodnego. W wielu programach motoryzacyjnych bezpieczeństwo w Volvo wystawiane było na próbę podczas różnego rodzaju testów. Testy potwierdziły, że tym samochodom pod względem bezpieczeństwa nie można nic zarzucić. Szczególnie jeden wynalazek, wpłynął na postrzeganie marki, a były nim trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które pomimo upływu 6 dekad wciąż są wykorzystywane w autach, bo nie wymyśliliśmy nic lepszego. Pasy zostały pierwszy raz wykorzystane seryjnie w samochodzie Volvo PV544 i szybko stało się jasne, że wynalazek Nils Bohlin, jest na tyle rewolucyjny i istotny dla zdrowia i życia, że patent musi być ogólnodostępny. Decyzja o bezpłatnym korzystaniu z patentu na pasy bezpieczeństwa ocaliła miliony ludzkich żyć a w jeszcze większej liczbie przypadków uchroniła od kalectwa.

Jeżeli myślisz, że tutaj historia dbania przez Volvo o bezpieczeństwo dobiega końca to się mylisz. Musisz wiedzieć, że Volvo pracowało nad fotelikami dziecięcymi od roku 1972 wprowadzając do nich różne modyfikacje, które dzisiaj są standardem. Jednak kolejna ogromna rewolucja w kwestii bezpieczeństwa tyczyła się wybudowania osobnego centrum Volvo Cars Safety Centre, w którym zaczęto przeprowadzać setki testów zderzeniowych, a impulsem było wprowadzenie poduszek powietrznych, co Volvo uczyniło jako pierwsza firma na świecie. Wiele firm nawet nie zbliża się do liczby testów zderzeniowych przeprowadzanych przez Volvo. Obecnie największy nacisk jest na rozwój systemów informatycznych w autach, które na bazie czujników reagują na wydarzenia drogowe w celu uniknięcia kolizji.

Volvo w Polsce

Obecnie salony Volvo, w których można dostać samochody tej marki dostępne są w większości dużych miast. Jednym z bardziej znaczących Dealerów Volvo jest firma Auto-Boss mająca swoje Salony w Chorzowie i Bielsku-Białej. Firma zajmuje się również serwisowaniem samochodów Volvo w Autoryzowanych Serwisach marki. Jeżeli szukasz „Volvo Dąbrowa Górnicza” albo „Volvo Śląsk” to prawdopodobnie bez problemu znajdziesz ofertę Volvo Auto-Boss.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama