Czego szukasz?

IndyCar

Christian Lundgaard zadebiutuje w IndyCar. Problemy w akademii Alpine?

Christian Lundgaard już 14 sierpnia weźmie udział w wyścigu IndyCar na torze Indianapolis. Dla Duńczyka będzie to debiut w tej serii wyścigowej.

Christian Lundgaard F3 Macau

Christian Lundgaard pojedzie w Indianapolis

Coś co dla wielu miało być jednorazową przygodą stało się rzeczywistością. Christian Lundgaard, bo o nim mowa, 14 sierpnia weźmie udział w swoim pierwszym w życiu wyścigu serii IndyCar. Duńczyk będzie reprezentował ekipę Rahal Letterman Lanigan Racing. Kolegami  z zespołu protegowanego akademii Alpine będą Japończyk Takuma Sato i Amerykanin Graham Rahal. Skandynaw tak wypowiedział się o szansie, która będzie mu dana na łamach oficjalnej strony serii:

– Jestem bardzo podekscytowany, że wystartuję w wyścigu IndyCar. Do tej pory miałem okazję w mojej karierze jeździć w wielu seriach wyścigowych i  nie mogę się doczekać oficjalnego dodania IndyCar do mojej listy. Przygotowując się do tego wyścigu, przetestowałem samochód i czułem się naprawdę niesamowicie i jestem pewien, że będę się czuł jeszcze lepiej podczas weekendu wyścigowego w warunkach wyścigowych, obok wszystkich niezwykle utalentowanych kierowców. Wykonaliśmy dużo pracy, aby to się stało i czuję się gotowy na to wyzwanie. Oglądałem wszystkie wyścigi IndyCar w tym roku, więc możliwość ustawienia się na starcie jest niesamowita. W krótkim czasie będzie wiele do nauczenia, ale próbowanie czegoś nowego mnie ekscytuje. Brak mi słów, aby podziękować Rahal Letterman Lanigan Racing, Alpine, moim sponsorom i inwestorom za wsparcie mnie tą szansą. To wyjątkowa szansa i nie mogę się doczekać, aby dać z siebie wszystko.

ZOBACZ TAKŻE
IndyCar: Poznaj bliżej świat amerykańskiej formuły

Duńczyk kilka tygodni temu testował bolid IndyCar na torze Barber Motorsport Park. W tamtym momencie mało kto wierzył w to, że Lundgaard wystąpi w którymś wyścigu jednej z najważniejszych serii wyścigowych na świecie.

Kłopoty w akademii Alpine?

Akademia Alpine pod względem wprowadzenia juniorów do Formuły 1 od lat stoi w martwym punkcie. W Formule 2 rywalizuje aż trzech juniorów francuskiego zespołu – Christian Lundgaard, Guanyu Zhou i Oscar Piastri. Szanse na debiut któregoś z tych zawodników w głównej ekipie Alpine w najbliższym czasie są niemal zerowe. Esteban Ocon bowiem podpisał wieloletnią umowę z zespołem, a Fernando Alonso do Formuły 1 wrócił głównie z myślą o sezonie 2022.

Alpine nie ma też żadnego satelickiego zespołu, a Renault od tego sezonu nie dostarcza żadnemu z zespołów swoich jednostek napędowych. Ten czynnik zdecydowanie komplikuje potencjalny awans któregoś z juniorów do królowej sportów motorowych. A problem tylko się nawarstwia. W Formule 3 startuje dwóch utalentowanych protegowanych francuskiej stajni – Francuz Victor Martins i Brazylijczyk Caio Colett. W szczególności jazda reprezentanta Trójkolorowych imponuje. Biorąc pod uwagę fakt, iż miejsca w zespole Alpine są zarezerwowane na kolejne lata, a ekipa nie ma swojej satelity, to zawodnicy którymi opiekuje się francuski producent mogą nigdy nie doczekać się debiutu w F1. Jeżeli przyjrzymy się bliżej, to właśnie akademia Alpine w ostatnich latach wprowadziła najmniej swoich juniorów do królowej sportów motorowych. To chociażby z tego powodu Christian Lundgaard szuka już sobie nowego celu.

Christian Lundgaard i jego ewentualne starty w 2022 roku

Od kilku tygodni głośno mówi się, iż Duńczyk w następnym sezonie ma startować za oceanem. Powodem przeprowadzki Skandynawa ma być brak perspektyw na awans do Formuły 1. Plotki te zbiegły się w czasie z innymi pogłoskami. Takuma Sato, który od 2018 roku reprezentuje zespół RLL Racing ma poważnie myśleć o tym. aby po tym sezonie zakończyć jazdę w pełnym sezonie IndyCar. Japończyk miałby startować tylko i wyłącznie w wybranych rundach sezonu. Jeżeli te przypuszczenia się potwierdzą, to Christian Lundgaard ma otwartą furtkę do tego, aby spełniać się jako kierowca amerykańskiej serii wyścigowej. 

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama