Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Wycieraczki do szyb samochodowych – rodzaje, cechy i zalety

Wycieraczki do szyb – choć w skali całego samochodu są elementem bardzo małym – spełniają istotną funkcję dla kierowcy, a także pasażerów. Jeśli są odpowiednio dobrane i działają sprawnie – gwarantują dobrą widoczność na drodze i bezpieczeństwo, a także komfort psychiczny i fizyczny prowadzącego samochód. W dzisiejszym artykule skupimy się na rodzajach wycieraczek do szyb samochodowych, ich cechach oraz zaletach.

Opublikowano

w dniu

wycieraczki samochodowe
Artykuł sponsorowany

Jak wiadomo – warunki jazdy na polskich drogach bywają różne. Kierowcy muszą zmagać się z deszczem, śniegiem, a czasami nawet gradem. Dlatego tak ważne jest, by każdy samochód zaopatrzony był w wycieraczki, które dokładnie oczyszczą szyby i umożliwią dobrą widoczność drogi, dając tym samym kierowcy poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co wydarzy się podczas podróży.

Wiele osób – również tych, które posiadają samochód i są czynnymi kierowcami – niekoniecznie zna wszystkie rodzaje wycieraczek do szyb samochodowych oraz ich cechy i zalety. Warto więc je sobie przypomnieć.

Wycieraczki szkieletowe – klasyczny element starszych modeli aut

Bardzo popularnym rodzajem wycieraczek samochodowych są klasyczne wycieraczki szkieletowe – zwane również przegubowymi. Spotkać je można zazwyczaj w starszych autach. Nie świadczy to jednak o ich skuteczności lub jej braku. Warto pamiętać, że zadbane wycieraczki szkieletowe będą także służyły swoim właścicielom w niewiele gorszy sposób od swoich nowszych odpowiedników.

Wycieraczki szkieletowe charakteryzują się obecnością (przeważnie) ośmiu punktów styczności, które oddziałując na szybę, gwarantują przyleganie gumy do szkła, a co za tym idzie – dobrze ściągają wodę i zanieczyszczenia z jego powierzchni. Ten typ wycieraczek występuje oczywiście w różnych wariantach – producenci dopasowują je do konkretnych kształtów szyb w poszczególnych modelach samochodów.

wycieraczki do szyb samochodowych

Poruszając temat wycieraczek klasycznych, należy zwrócić uwagę na ich trwałość. Materiałem bazowym jest w tym wypadku stal, a więc surowiec mocny, w dużej mierze odporny na złamania czy kruszenie, bywa jednak, że ulegający korozji. Warto również pamiętać, że stalowe ramię wycieraczki, zwłaszcza gdy kierowca zwleka z wymianą gumy, może uszkodzić szybę, powodując na przykład jej rysowanie.

Wycieraczki bezszkieletowe – lepiej przylegają i mają nowszy design

Drugim rodzajem wycieraczek samochodowych są tak zwane wycieraczki bezszkieletowe, które różnią się od swoich poprzedniczek brakiem metalowego „szkieletu”, na którym oparta by była ruchoma konstrukcja ze wspomnianymi punktami styczności. Jeśli chodzi o ich budowę – wycieraczki bezszkieletowe polegają na wygiętym łuku stworzonym z materiałów elastycznych oraz przylegającej do niego bezpośrednio gumy, która w sposób cichy i skuteczny zbiera wodę i inne naleciałości z szyby samochodu.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju wycieraczek jest ich design, który jest bardziej nowoczesny i dynamiczny w porównaniu z wycieraczkami szkieletowymi. Należy również zwrócić uwagę na sposób, w jaki wycieraczki bezprzegubowe przylegają do szyby samochodu. Podczas gdy szkieletowe opierają się zwykle na ośmiu równomiernie porozmieszczanych punktach ucisku, bezszkieletowe całościowo łączą się z szybą, minimalizując szum powietrza, dokładniej czyszcząc szybę, a także lepiej są dociśnięte do powierzchni szyby przy wyższych prędkościach dzięki małemu spoilerowi.

Wycieraczki hybrydowe – czyli jak połączyć zalety klasycznych i bezszkieletowych

Technologia wycieraczek do samochodów nie stanęła w miejscu. Jednym z jej owoców są tak zwane wycieraczki hybrydowe, które niejako łączą w sobie zalety dwóch poprzednich rodzajów wycieraczek, a co za tym idzie – są od nich droższe i stosuje się je głównie w samochodach klasy premium.

Posiadając wycieraczki hybrydowe, możemy liczyć na idealne przyleganie gumy zbierającej zanieczyszczenia do szyby pojazdu, co z kolei gwarantuje rdzeń, na którym opiera się cała konstrukcja ramienia. Producenci dbają ponadto o to, by wycieraczki te były jak najbardziej wytrzymałe, a przez to również wydajne, używając wysokiej klasy, odpornych na zniszczenia materiałów.

wycieraczki samochodowe hybrydowe

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wuh-2/

Kierowcy, którym zależy na estetyce samochodu, z pewnością docenią wygląd wycieraczek hybrydowych. Nie tylko występują one w nowoczesnym kształcie, ale przede wszystkim w swoim zintegrowaniu z autem są dość „dyskretne”.

Choć powyższe rodzaje wycieraczek samochodowych pasują do różnych modeli aut, a ponadto różnią się kształtem, sposobem wykonania i ceną – ich zadanie jest jedno. Mają gwarantować kierowcy optymalną widoczność, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo czynne wszystkim pasażerom podczas podróży. Dlatego tak istotne jest dbanie o dobry stan naszych wycieraczek i ich regularna wymiana.

5/5 (liczba głosów: 1)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Łukasz

    16 września 2021 at 08:27

    Mam wycieraczki hybrydowe od oximo. Złego słowa nie mogę powiedzieć. Działają. Nie ma się co rozpisywać nadto.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama