Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

ACO pokazało kalendarz ELMS na sezon 2022. Są powroty

ACO opublikowało dziś pierwszą wersję kalendarza European Le Mans Series na rok 2022. W terminarzu rozplanowanym na sześć rund zaszły dwie duże zmiany.

ELMS 2022
Fot. European Le Mans Series

ELMS ponownie odwiedzi sześć różnych krajów

Kalendarz European Le Mans Series na sezon 2022 znów obejmuje sześć czterogodzinnych rund rozrzuconych po całej Europie. LMEM postanowiło zmienić nieco wygląd terminarza, w odpowiedzi na trudności związane z pandemią koronawirusa i cięcie kosztów utrzymania zespołów. Szef LMEM Frédéric Lequien wyjaśnił decyzję o zmianach.

– Z dumą ogłaszamy tę wersję kalendarza ELMS 2022, zawierającą Imolę i Hungaroring. Na sześciu światowej klasy torach zespoły będą mogły zaprezentować swoje umiejętności w sposób godny poziomu ELMS. Popularny wśród naszych fanów czterogodzinny format wyścigu został zachowany, dzięki czemu utrzymamy kontrolę nad kosztami i jakością ścigania. Już teraz czekamy na rozpoczęcie kolejnego wspaniałego sezonu European Le Mans Series.

ZOBACZ TAKŻE
Niezbędnik ELMS: Wszystko, co musisz wiedzieć o sezonie 2024

W kalendarzu zabrakło miejsca dla dwóch dotychczasowych rund. Wyścig we Włoszech nadal się odbędzie, jednak nie na Monzy. Zamiast tego ELMS po raz pierwszy od 2016 roku pojedzie na Imoli. Tymczasem austriacką rundę na Red Bull Ringu zastąpi Hungaroring, nieobecny w ACO od czasu 3 Hours of Hungaroring 2013. Ten wyścig rozgrywano zresztą także w ramach ELMS.

Aktualizacja. 28 lutego:

W związku z uchwaleniem nowego prawa dotyczącego norm głośności w regionie Węgier, w którym znajduje się tor Hungaroring, wyścig ten musiano odwołać. Zamiast tego europejskie mistrzostwa ponownie zawitają na tor Monza w pierwszy weekend lipca. Natomiast tydzień później pojawi się tam FIA WEC.

Jak zatem wygląda terminarz ELMS 2022?

Sezon 2022 rozpocznie się od przedsezonowego testu. Jego gospodarzem w weekend 11 i 12 kwietnia zostanie francuskie Paul Ricard. Tam też tydzień później – 17 kwietnia – odbędzie się 4 Hours of Le Castellet. Z południa Francji seria przeniesie się do Włoch, gdzie 15 maja pojedzie 4 Hours of Imola.

Na lato 2022, po czerwcowej przerwie na 24 Heures du Mans, ELMS zaplanowało dwa kolejne wyścigi. 4 Hours of Monza obędzie się 3 lipca. Potem prawie dwa miesiące przerwy na przemieszczenie się do Hszpanii, i 4 Hours of Barcelona w ostatni weekend sierpnia – z wyścigiem zaplanowanym na niedzielę 28 sierpnia.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja 4h Spa ELMS 2024 - gdzie oglądać live? [stream]

25 września ELMS pojawi się na Spa-Francorchamps, jednej ze stałych rund sezonu. Rywalizację zakończy tymczasem już tradycyjnie portugalskie Portimão, 16 października 2022.

– European Le Mans Series jako topowa seria regionalna ma przed sobą wspaniały sezon 2022. Sześć torów przez nas wybranych stanowi światową czołówkę pod względem prestiżu. Wszystkie miejscówki oferują zespołom i kierowcom unikatowe wyzwania, a także najwyższej jakości infrastrukturę w Europie. Powrót Imoli i Hungaroringu jeszcze bardziej uatrakcyjni sezon dla nas wszystkich, w tym fanów sportscarów na całym świecie.

Fot. European Le Mans Series

Nie znamy jeszcze szczegółów co do supportów ELMS. Potwierdzono za to obecność Ligier European Series jako supportu 24 Heures du Mans 2022.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama