Typ akumulatora
Zasilacze UPS zwykle wykorzystują typ VRLA AGM ze względu na jego niższą rezystancję wewnętrzną, wysoką moc właściwą, sprawność i niski poziom samorozładowania. Dodatkowo takie akumulatory ładują się szybciej i mogą dostarczać dużo prądu przez krótki czas. Akumulatory UPS litowo-żelazowe stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w których dostępność zasilania ma absolutnie najwyższy priorytet.
Wymagany czas wykonywania kopii zapasowej
Musisz pomyśleć o tym, co chciałbyś zrobić z mocą baterii, gdy wystąpi problem z zasilaniem. Czy chcesz skupić się na bezpiecznym wyłączeniu wszystkich podłączonych urządzeń? Czy chcesz, aby priorytetowa elektronika działała podczas problemu z zasilaniem? Trzeba jednocześnie określić czas pracy, czyli liczbę minut, przez którą system UPS może zasilać podłączone urządzenia energią elektryczną podczas przerwy w dostawie prądu. Należy pamiętać, że im mniejsza jest podłączona moc, tym dłużej wytrzymają baterie. Im większe obciążenie, tym krótszy będzie czas pracy.
Źródło: https://voltpolska.pl/akumulatory-i-prostowniki/akumulator-agm-opti-12v-45-ah-vrla-bezobslugowy.html
Przepustowość
Im wyższa jest pojemność systemu zasilania awaryjnego UPS, tym więcej elementów elektronicznych można do niego podłączyć jednocześnie. Jeśli jesteś właścicielem domu i potrzebujesz tylko systemu kopii zapasowej dla jednego komputera stacjonarnego, duża pojemność będzie niepotrzebna. Gdy jednak prowadzisz firmę i będziesz mieć wiele dużych urządzeń elektronicznych podłączonych do systemu zapasowego UPS, to przepustowość staje się istotnym czynnikiem wyboru.
Mobilność
Wybierając akumulator do systemu zasilania awaryjnego UPS, należy również zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń. Powinieneś wybrać odpowiedni, kompaktowy i wysoce wydajny model baterii do swojego systemu, który zapewni mobilność i zaoszczędzi cenne miejsce w Twoim miejscu pracy lub centrum danych. Zaawansowane akumulatory litowo-żelazowe wymagają tylko 30% miejsca w porównaniu do standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
Podsumowanie
Optymalne dobranie akumulatora do potrzeb zasilacza UPS jest w obecnych czasach prostsze, niż kiedykolwiek. Wszystko za sprawą coraz większej ilości fachowych dostawców tego typu sprzętu. To pozwala na faktycznie znalezienie produktu, który pod względem dostarczania niezbędnej energii okaże się niezawodny i to na wielu polach. Dobieranie akumulatorów z niższej półki może doprowadzić do problemów z przepustowością, a tym samym poważnych uszkodzeń sprzętowych.