Auto z USA – to się opłaca!
Choć złoty jest obecnie bardzo słaby, a dolar wyjątkowo mocny, zakup pojazdu w Ameryce wciąż może się opłacać! Jak pokazują statystyki, za oceanem ceny sprzedaży niektórych modeli używanych samochodów mogą być niższe aż o 30% w stosunku do rynku europejskiego. Dzięki temu nawet doliczając koszt sprowadzenia auta z USA, jego zakup będzie opłacalny. Chcesz orientacyjnie sprawdzić, ile zapłacisz za import pojazdu ze Stanów? Najlepiej skorzystaj z internetowego kalkulatora ceny dostawy.
Jednak pamiętaj, że samochody sprowadzane z Ameryki w zdecydowanej większości są uszkodzone. Zwykle to właśnie je można tam znaleźć w okazyjnych cenach. Wynika to m.in. z wysokich kosztów serwisowania pojazdów w Stanach Zjednoczonych. Do tego amerykańskie społeczeństwo jest bogatsze od polskiego, a więc ludzie częściej decydują się tam na wymianę auta.
Niestety wbrew pozorom za oceanem, podobnie jak u nas, również pojawiają się nieuczciwi sprzedawcy. W efekcie zdarzają się m.in. przypadki przekręconych liczników czy ukrywania poważnych usterek. Jak się przed tym chronić? Najlepiej sprowadzenie samochodu z USA zlecić specjalistom. Doświadczeni pośrednicy oferują kompleksowe usługi importu aut z Ameryki. Robiąc to samodzielnie, przed zakupem powinieneś:
-
prześwietlić historię wozu,
-
sprawdzić cykliczność przeglądów technicznych,
-
zweryfikować przeszłość wypadkową.
Sprawdź datę sprzedaży i historię rejestracji auta
Sprawdzenie historii rejestracji wozu jest ważne pod kątem ustalenia sposobu jego eksploatacji. Najlepiej, gdy był on używany przez osobę prywatną. Jednak auta sprowadzane z USA mogą pochodzić również m.in. od:
-
taksówkarzy,
-
leasingodawców,
-
właścicieli wypożyczalni samochodowych.
Przy okazji warto rozwiać wątpliwości związane z datą produkcji samochodu z Ameryki. W Polsce to ona jest najważniejsza, natomiast w amerykańskich ogłoszeniach pojawiają się informacje o roku modelowym. Na tamtejszym rynku producenci często sprzedają nowe modele pojazdów z wyprzedzeniem. W efekcie auto z importu produkowane np. od 2018 roku mogło być sprzedane pod koniec 2017.
Cykliczne przeglądy – stan „zdrowia” samochodu
Zwykle najbezpieczniejszy jest zakup w Ameryce tych aut, które mają udokumentowane przeglądy. Dzięki wpisom ze stacji obsługi pojazdów łatwiej ocenić stan wozu. Jednak musisz mieć świadomość tego, że wiele tamtejszych serwisów zapomina o odnotowywaniu wizyt. Z tego powodu nierzadko samochody sprowadzane z USA mają niekompletną historię serwisową.
„Czy samochód był bity?” – historia wypadków
Jak już wspominaliśmy, sprowadzanie aut z USA zwykle wiąże się z wyborem modeli uszkodzonych. Jednak spokojnie – często są to defekty kosmetyczne i koszt ich naprawy będzie niski. Jak w takim razie zweryfikować historię wypadków?
Pomocny będzie tzw. TITLE, czyli dokument potwierdzający transakcję kupna-sprzedaży zawartą w Ameryce. Znajdziesz w nim informację o powodzie uszkodzenia wozu – np. zapis „mirror accident” oznacza lekką stłuczkę. To ważne z punktu widzenia przyszłej rejestracji w Polsce samochodu z importu. Wydział Komunikacji może robić problemy m.in. wtedy, gdy pojawiają się w nim takie wpisy, jak:
-
Certificate of Destruction (CoD) – do kasacji,
-
Non-Repairable – nienaprawialny,
-
Parts Only – do sprzedaży na części.
Zdecyduj i kup!
Pamiętaj, że choć koszt importu auta z USA może być przystępny, tak proces zakupu i sprowadzenia do Polski jest skomplikowany. Najlepiej zleć to specjalistom – skontaktuj się z dobrym pośrednikiem, takim jak firma BidCars. Eksperci znajdą w Ameryce Twój wymarzony samochód, zweryfikują go i kupią. Zorganizują również transport oraz zajmą się formalnościami, w tym zapewnią pomoc w odprawie celnej. Dzięki temu zakup wozu z rynku amerykańskiego będzie bezpieczniejszy!